Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

prozysk
Witamy na najbardziej wszechstronnym forum o inwestycjach typu online.
Zarejestruj konto aby móc w pełni uczestniczyć w życiu naszego forum (tworzenie tematów, odpowiadanie na nie, wysyłanie prywatnych wiadomości.). Jeżeli posiadasz już konto na forum zaloguj się tutaj - w innym wypadku założ darmowe konto w tym momencie!

Notka prawna:

Niniejszy Serwis zarejestrowany jest na Wyspach Marshalla i prowadzony jest w języku polskim i adresowany do polskojęzycznych odbiorców zamieszkałych na terytoriach, gdzie korzystanie z przedstawianych treści oraz treści skierowanych poprzez bannery oraz linki wychodzące jest zgodne z prawem. Strona hyipforum.pl zawiera linki do innych stron i serwisów, których treści spółka Ocrana Investment Inc. nie kontroluje i nie ponosi za nie odpowiedzialności. Proszę zauważyć, że uczestnictwo w niektórych programach / inwestycjach może być niezgodne z prawem, zgodnie z przepisami prawa w danym kraju. Ocrana Investment nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty (w tym, bez ograniczeń, straty finansowe, utratę zysków, utratę przedsiębiorstwa lub jakiekolwiek straty pośrednie lub wtórne) spowodowane uczestnictwem w tych programach / inwestycjach. Korzystając więc z przedstawionych na forum treści (w tym uczestnicząc w opublikowanych na forum programach / inwestycjach) zapewniasz, że uczestnictwo w nich jest w Twojej jurysdykcji dozwolone i ponosisz pełną odpowiedzialność przed Administratorem za prawdziwość złożonego przez siebie oświadczenia.

Zdjęcie

Dropshipping - super biznes czy wielka ściema?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1
rivenmag

rivenmag

  SynTrade Lider

 • Forumowicz
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1375 postów
 • LokalizacjaKielce

Kilkukrotnie natknąłem się w sieci na tematykę jaką jest dropshipping.

Co to jest dropshipping?
Dropshipping to model logistyczny, pozwalający na sprzedaż towarów bez konieczności magazynowania, pakowania i wysyłki. Wszystko realizowane jest przez dostawcę towaru.

Można znaleźć już kilka sklepów tego typu i aukcji na allegro, niemniej jednak temat wydaje się pozostawać dość świeży.

Zasada działania prosta:
1. Wystawiasz produkt na sprzedaż - choćby na allegro w cenie detalicznej przykładowo 500zł.
2. Zbierasz zamówienia i wpłaty,a następnie zamawiasz towar ( najczęściej u chińskiego dostawcy, ale są już "polscy" pośrednicy) powiedzmy za 350zł.
3. Dostawca po otrzymaniu zapłaty od Ciebie wysyła towar do kupującego.
4. Z tego co rozumiem kwestia rozliczenia względem dowodu sprzedaży dla klienta ostatecznego pozostaje po twojej stronie.

No dobra.. tak na chłopski rozum logiczne, a podatek powinniśmy odprowadzić od różnicy (500-350zł) i wszystko gra.
Ale okazuje się, że nie do końca..

Spotkałem się z opinią gdy Urząd Skarbowy zinterpretował sprawę inaczej. Otóż podatek 18% nakazał zapłacić nie od kwoty będącej faktycznym przychodem (150zł) a od całek kwoty, która otrzymaliśmy (500zł), ponieważ nie akceptuje wpłat, ani dokumentów wystawionych przez Chiny.. co w tym przypadku stało się nieopłacalne.


Poruszyłem ten temat bo z pewnością jest ciekawy i zapewne ktoś z Was moi drodzy już zdążył się z nim zetknąć.
Dlatego proszę o  Wasze opinie i spostrzeżenia, a najlepiej doświadczenia na ten temat :)

z niedzielnymi pozdrowieniami! :)


 • Lion1994 lubi to

#2
wojownik

wojownik

  Weteran

 • Forumowicz
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1075 postów

Czyli US wymusza na przedsiębiorcach zakładanie firm pośredniczących w krajach, które uznają chińskie faktury. Zastanawiam się, czy uznaje je UK.


Site Talk - portal społecznościowy, który zarabia. GoldenTowns - baw się i zarabiaj jednocześnie. MarketGlory - kolejna gra pozwalająca na dobrą zabawę i zarobek.

#3
rivenmag

rivenmag

  SynTrade Lider

 • Forumowicz
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1375 postów
 • LokalizacjaKielce

Moja wiedza jest tu bardzo powierzchowna dlatego czekam na opinię innych.#4
pepperoniss

pepperoniss

  Strażnik regulaminu

 • Moderatorzy
 • 11784 postów
Poradniki

US, jeśli mu się prawidłowo przedstawi na czym polega dropshipping nie jest wstanie opodatkować całości przychodu z bardzo prostego powodu. Przy dropshippingu między Tobą a kupującym nie dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży. Umowa sprzedaży bowiem to taka gdzie sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, zaś kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy umówioną cenę. Skoro więc nie jesteś właścicielem sprzedawanej rzeczy nie możesz dokonać jej sprzedaży.
 
Chciałbym wyraźnie podkreślić, że dropshipping, w mojej ocenie  to nie jest jedna usługa lecz nazwa stosowana dla całego procederu i obejmuje:
1) pozyskanie nabywcy na rzecz zagranicznego sprzedawcy na oferowane przez niego towary,
2) przyjęcie przez "sklep" zapłaty za towar i przekazanie jej zagranicznemu sprzedawcy,
3) wysłanie przez zagranicznego sprzedawcę do polskiego nabywcy zamówionego towaru.
 
Dla nas, z podatkowego punktu wiedzenia znaczenie będzie miał w zasadzie wyłącznie 2 element całego procesu logistycznego.
 
Osobiście nie mam najmniejszej wątpliwości, że Twój udział w dropshippingu jest najzwyklejszym pośrednictwem. Skoro bowiem Twój klient otrzymuje wprost informację, że nie kupuje od Ciebie żadnego towaru a zakupu dokonuje bezpośrednio od chińskiego producenta lub dystrybutora. Nadto Ty nie kupujesz też nic od Chińczyka. Przyjmujesz wyłącznie płatności na rzecz zagranicznego producenta lub dystrybutora i przekazujesz mu je po potrąceniu umówionej prowizji. Tak więc na ustalenie przychodów i kosztów ich uzyskania w żaden sposób nie wpływa ani wartość sprzedanych towarów ani kwota przekazana zagranicznemu przedsiębiorcy. Dokładniej rzecz biorąc Twoim przychodem nie jest wartość sprzedanych towarów (bo je po tej cenie sprzedaje zagraniczny kontrahent) a kosztem uzyskania nie jest ich cena po potrąceniu prowizji. Twoim przychodem będzie wyłącznie uzyskana prowizja, zaś kosztem wszelkie koszty związane ze zorganizowaniem cłego procederu: np. strona koszty utrzymania strony internetowej czy też koszty transferu kasy do zagranicznego sprzedawcy. Troszkę tę idyllę zakłóci VAT ale o tym za chwilkę.
 
W mojej ocenie podatnikiem VAT od sprzedaży tych towarów na terenie Polski jest Twój zagraniczny kontrahent, a czy z tego obowiązku się wywiązuje czy też nie to insza inszość. Osobiście nie mam najmniejszej wątpliwości, że w przypadku dropshippingu nie jesteś importerem w rozumieniu przepisów VAT ani też w zakresie prawa celnego. Twoja działalność bowiem sprowadza się wyłącznie do pomocy w zawarciu umowy między polskim klientem a zagranicznym przedsiębiorcą. Tak więc kwestię cła i VATu z tytułu importu towaru to sprawa wyłącznie między klientem a Twoim zagranicznym kontrahentem. Oczywiście UC może naliczyć nabywcy towaru, w określonych przypadkach, zarówno cło jak i podatek VAT.
 
Do rozważenia pozostała kwestia podpadania świadczonej przez Ciebie usługi w ramach dropsippingu pod opodatkowanie VATem. Na sam początek z góry zaznaczę, że usługa pośrednictwa realizowana w ramach tego procederu, w mojej ocenie jest usługą opodatkowaną podatkiem VAT choć w tym wpisie nie będę tego twierdzenia uzasadniał. Szczególnie istotne jest określenie w tym przypadku miejsca świadczenia usług.  No więc zaczynamy analizę gdzie ta usługa jest świadczona w myśl przepisów VAT. Prosiłbym się nie doszukiwać w dalszych wywodach logiki bo w znacznej mierze będziemy w tej analizie opierać się na fikcji prawnej stworzonej przez ustawodawcę oraz na wyjątkach od tak wygenerowanej fikcji prawnej.
 
Otóż stosownie do art. 28b ustawy o VAT zasadą jest, że:

 • miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę,
 • w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej,
 • w przypadku gdy usługobiorca nie posiada siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Czyli w przypadku zagranicznego kontrahenta prowadzącego działalność gospodarczą poza Polską miejscem świadczenia usług jest zwykle siedziba tegoż kontrahenta, czyli w naszym przykładzie przysłowiowe Chiny. 

 

Co to oznacza? 

Ano tylko tyle, i aż tyle, że:

1) usługa pośrednictwa jeżeli będzie wykonywana na rzecz firmy prowadzącej działalność gospodarczą mającą siedzibę poza Polską nie będzie w Polsce podlegała opodatkowaniu VAT,

2) polskiemu podatnikowi będzie służyło prawo do odliczenia podatku VAT od nabycia towarów i usług związanych ze świadczoną usługą pośrednictwa,

3) polski podatnik będzie zobowiązany do wykazania wartości sprzedaży usług pośrednictwa w deklaracji VAT jako "Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju",

4) jeżeli dostawcą jest kontrahent posiadający siedzibę na terenie UE (z wyjątkiem Polski) to polski podatnik będzie zobowiązany do wykazania wartości sprzedaży usług pośrednictwa w deklaracji VAT także jako "świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy" oraz umieścić wartość tych transakcji w informacji podsumowującej VAT.

 

 

Podsumowując:

 

Działanie w tym układzie logistycznym w mojej ocenie prawie na pewno podpadało będzie pod definicję działalności gospodarczej zarówno w ustawie o podatku dochodowym jak i VAT więc raczej należałoby zgłosić działalność gospodarczą we właściwym Urzędzie Gminy oraz zgłosić do opodatkowania podatkiem dochodowym i ewentualnie podatkiem VAT.

Ważnym jest zadbanie o posiadanie dowodu na faktyczne istnienie oraz prowadzenie działalności gospodarczej przez zagranicznego kontrahenta a także na określenie miejsca jego siedziby i prowadzenia działalności gospodarczej (istotne dla celów VAT).


 • rivenmag lubi to

Ależ Ekspertyza! DasCoin! Wyżyny Logiki i Szczyt Elokwencji! Moc Konkretów!

 

 

Ww. programy działają wg schematu Ponziego. Pieniądze na wypłaty biorą się z wpłat kolejnych wpłacających. Istnieje ryzyko utraty całości wpłaconych doń pieniędzy.


#5
rivenmag

rivenmag

  SynTrade Lider

 • Forumowicz
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1375 postów
 • LokalizacjaKielce

@pepperoniss nigdy nie przestanie mnie zadziwiać!

Dzięki wielkie za tony informacji. Niestety mi przetworzenie tegoż zajmie jak sądzę o wiele więcej czasu, niż Tobie wyrzucenie z siebie tych słów ;)
Natomiast dokładnie o taki wywód mi chodziło.

Ja nie interesowałem się nigdy tego typu działalnością, a księgowość mojej firmy zawsze zlecałem osobie trzeciej, z racji czego nie siedzę na bieżąco w przepisach, których nota bene nienawidzę :)

Jedno co mieści się w zakresie mojej wiedzy to to, że firmy zajmujące się dropshippingiem , w każdym razie w większości, czują się zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku VAT, a swą fiskusową daninę oddają jedynie przy pomocy podatku dochodowego. Natomiast zapewne jak to u nas.. ile Urzędów Skarbowych - tyle opinii w interpretacji przepisów podatkowych :)#6
nielimitowana

nielimitowana

  Nowicjusz

 • Forumowicz
 • PipPip
 • 16 postów

Ciekawa sprawa ten dropshipping. Co prawda nigdy nie słyszałam o czymś takim w realu e-commerce, ale może wiele firm z tego korzysta.#7
marekanral

marekanral

  Nowicjusz

 • Stażysta
 • PipPip
 • 2 postów
 • LokalizacjaWrocław
Co do chińszczyzny to też bym nie ryzykował, głównie ze względu na jakość. Mój znajomy wspópracuje z firmą handlującą meblami i jest zadowolny, nie interesuje go nic poza promocją i sprzedażą.

Użytkownik Kris edytował ten post 19 marzec 2014 - 18:29
Usunięta nazwa, kryptoreklamy to na innych forach.


#8
gheronimo

gheronimo

  Nowicjusz

 • Stażysta
 • PipPip
 • 1 postów
 • Lokalizacjałódzkie

dosyć wyczerpująco jest opisane wszystko na ten temat tutaj :

 

http://interpretacje...1-415-827-13-ap

 

 

a jeszcze lepiej tutaj:

 

http://www.podatekdo...ozliczenie.html


Użytkownik gheronimo edytował ten post 21 marzec 2014 - 10:40


#9
zgnilas

zgnilas

  Nowicjusz

 • Forumowicz
 • PipPip
 • 6 postów
 • Lokalizacja3miasto

no i ciekawe jak z reklamacjami-bo beda walic z nimi do ciebie a co ty masz odylac dalej?#10
turboonostrilvision

turboonostrilvision

  Uzależniony od inwestowania

 • Forumowicz
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6834 postów

Tak wlasnie to dziala, odsylasz dalej reklamowany przedmiot.#11
TheSoul

TheSoul

  Nowicjusz

 • Forumowicz
 • PipPip
 • 20 postów

Spróbuj dropshipping z amazom.com sprobowac. Słyszalem ze niezla kaske mozna zrobic;]#12
housemaster

housemaster

  Weteran

 • VIP
 • 1627 postów
 • LokalizacjaBDG / PL

Mam dwa sklepy od dwóch lat, dobrych sprawdzonych dostawców, ale dostawa 30 dni to koszmar dla klientów i stąd wcale nie ma na tym żadnych kokosów.

Niestety chińska poczta nie daje możliwości przyspieszenia dostawy, więc cały interes o kant rozbić.

Szansa powstanie kiedy Chiny ucywilizują się trochę w tej materii, sam jestem cierpliwy więc kupuję tam i sporo oszczędzam, ale na kupioną 10 kwietnia  na parę Levisów czekam już 25 dni.

 

Oczywiście jest jeszcze DHL, UPS, ale przesyłka 5-7 dni każdego najmniejszego gówienka kosztuje 25-35 USD (więc nie ma o czym mówić).


Co do amazon.com to wyglądało to jeszcze niedawno kapkę lepiej o ile sprzedawało się produkty z Amazon na Ebay w obrębie Stanów Zjednoczonych.

Problem w tym, ze Ebay podwyższył ostatnio prowizję od sprzedaży do 10% i do tego przy wysyłkach poza terytorium dolicza podatek eksportowy, więc w zasadzie też się nie opłaca, chociaż:

 

Przykład:

Nowy Asus 15,6" z prockiem i5-3210M to na Allegro w wersji NOWY-NOWY (nie odświeżony przez producenta) z systemem około 2500 PLN, bez 2100 PLN.

W Stanach na Ebay mamy taki za 280 USD z systemem i gwarancją światową, do tego 88 USD import charges i 45 USD przesyłka razem trochę ponad 400 USD czyli coś koło 1400 PLN - więc jak dobrze popatrzeć to się da.

Dostawa około 7 dni.


Poważnie myślę o dropshippingu w naszym pięknym kraju, bo ciekawi mnie czy nie byłoby jakiejś hurtowni lub producenta czegokolwiek zainteresowanych takim układem, no ale na to nie ma ostatnio zupełnie czasu.#13
mateuszsajkowicz

mateuszsajkowicz

  Nowicjusz

 • Forumowicz
 • PipPip
 • 5 postów
 • LokalizacjaWarszawa

Bardzo ciekawy pomysl.

Jak to jest z tymi chinczykami? Nie zawadneli sami serwisami aukcyjnymi w Europie/Stanach?#14
housemaster

housemaster

  Weteran

 • VIP
 • 1627 postów
 • LokalizacjaBDG / PL

Dla próby spróbuj kupić na ebay cokolwiek z opisem Hong Kong np. pendrive za 3 USD i zobaczysz ile poczekasz.

Idea jest super tylko chińska poczta powala cały biznes.#15
Tapok

Tapok

  Nowicjusz

 • Stażysta
 • PipPip
 • 4 postów

zobacz na sky-shop tam można poczytać o integracjach i zobaczyć wszytki z którymi integrowana platforma, u samego inegracja z centrzabawki (jakąś tak)#16
fixu

fixu

  Aktywny inwestor

 • Forumowicz
 • PipPipPipPipPip
 • 190 postów
 • LokalizacjaLubin - Z. Góra

housemaster, powiem Ci ze coraz czesciej klienci wola poczekac 3 tyg i miec przedmiot taniej o 100% niz kupowac na allegro. Teraz jest tego wysyp na allegro, pelno zegarkow, laserow, pendrivow itp z chin....Tylko jak przegladam sprzedajacych to mija miesiac , dwa i blokuja im konta badz sami z jakis powodow redyzgnuja, ponadto 80% z tych sprzedawcow robi to nie legalnie.... ;p#17
fulop

fulop

  Nowicjusz

 • Forumowicz
 • PipPip
 • 21 postów

@housemaster - przesadzasz, kupuję z Chin masę rzeczy do domu, auta, hobby ogólnie lubię gadżety.W znacznej większości przypadków czekam około 2 tygodnie (HongKong Post i China Post), trochę dłużej bo okolo 3 tygodnie idzie Singpostem i Szwajcarską pocztą. Czas oczekiwania w takim handlu nie jest problem bo są chętni zaoszczędzić i skłonni poczekać, ale chore podatki i sterta makulatury, która zwiększa koszty księgowości.

 

@marekanral - nie masz racji. Jakość jest dokładnie taka sama, jak od sprzedawców na Allegro - myślisz że skąd oni biorą ten towar? Dziś wszytko jest "Made in China" albo Chrl dla niepoznaki. Jeśli siedzisz przed komputerem weź myszkę, odwróć do góry nogami i zobacz co tam jest napisane, a potem przypomnij sobie gdzie ją kupiłeś. Oczywiście są wyjątki jak np. marnej jakości telefony nieznanych nigdzie chińskich marek, ale nie porównujmy podróby Noki do oryginału. Jeśli kupisz w Chinach oryginalne krótkofalówki firmy Baofeng to będą to te same urządzenia, które możesz znaleźć w polskich sklepach.

 

Patrząc od strony zwykłego konsumenta jestem bardziej zadowolony z zakupów z Chin niż z zakupów w polskich sklepach i Allegro. Tam nigdy nie mam problemu z reklamacją, a PayPal zawsze jest po mojej stronie jeśli już mam jakiś większy problem.

 

Ja zastanawiam się czy nie bardziej opłacało by się mieć firmę w UK i jako sklep z UK pchać towar na polski rynek metodą dropshippingu, dając polskie płatności i polski suport, a daninę (dużo niższą) zostawić w UK.


 • bufi lubi to

#18
Vit

Vit

  Doświadczony inwestor

 • Forumowicz
 • PipPipPipPipPipPip
 • 405 postów
 • LokalizacjaBangkok

Ja znam temat od drugiej strony, od prawie 10 lat - zanim to stało się modne i zanim powstał termin dropshipping - prowadziłem swoje magazyny, z których korzystali sprzedawcy. Zresztą nadal to robię, mam sprzedawców z całego Swiata. Jeden z moich sprzedawców w Polsce jakieś 3 lata temu miał ostry najazd Urzędu Kontroli Skarbowej. Trwało to pół roku, ale jedyną rzeczą jaką próbowali udowodnić było to, że towar nie jest wysyłany z Polski. Musieliśmy wtedy wysłać fotokopie rachunków dla wsparcia naszego partnera w Polsce, i generalnie wszystko dobrze się skończyło, oprócz tego, że chłopak się stresował i schudł w ciągu tych 6 miesięcy o 12 kilo :)


 • bufi lubi to

Cryp Trade: Inwestycje w trading na parach kryptowalut: https://cryp.trade/agent/7xvt5iq3ja6i

iCoinPro: Szkolenia z kryptowalut, matrycowy PP:  http://www.discoveri.../RichardBranson


#19
aliorbankemil

aliorbankemil

  Bywalec

 • Forumowicz
 • PipPipPip
 • 32 postów

Witam. Mieszkam w UK i tez mnie ostatnio zaczal krecic temat dropshippingu. Raz nawet nie wiedzac o tym ze istnieje jakies pojecie dropshippingu sprzedalem iphone za 220 funtow a nastepnie kupilem taki sam model za 200 funtow i zarobilem 20. Chcialbym przypomniec ze brytyjskie spoleczenstwo ma troche inna mentalnosc niz polskie i co najwazniejsze oni kochaja kupowac nowe rzeczy takze ebay jest oblezony. Czesto jest tak ze nie spojrza czy moga kupic taniej. Po prostu klikaja Buy Now! Brakuje mi jednak odwagi i troche wiecej informacji. spam


Użytkownik pepperoniss edytował ten post 19 styczeń 2015 - 18:49
aliorbankemil otrzymał ostrzeżenie. Powód: Spamowanie

#20
pepperoniss

pepperoniss

  Strażnik regulaminu

 • Moderatorzy
 • 11784 postów
Poradniki

Wbrew pozorom to tak prosto nie działa, że klikają i kupują :)


Ależ Ekspertyza! DasCoin! Wyżyny Logiki i Szczyt Elokwencji! Moc Konkretów!

 

 

Ww. programy działają wg schematu Ponziego. Pieniądze na wypłaty biorą się z wpłat kolejnych wpłacających. Istnieje ryzyko utraty całości wpłaconych doń pieniędzy.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowychAdministratorem, zarządca i managerem Serwisu WWW jest Ocrana Investment Inc. z siedzibą w Trust Company Complex, Ajeltake Road, Ajeltake Island, Majuro, Wyspy Marshalla, MH 96960, Nr rejestrowy 55772.
Wszelkie skargi i zażalenia dotyczące działania Serwisu prosimy kierować w j. angielskim na adres spółki, w tym adres elektroniczny: ocrana @ vmail.me (proszę usunąć spacje)

WatchBinaryOptions - binary options strategies, forum, reviews and education

Niniejszy Serwis zarejestrowany jest na Wyspach Marshalla i prowadzony jest w języku polskim i adresowany do polskojęzycznych odbiorców zamieszkałych na terytoriach,
gdzie korzystanie z przedstawianych treści oraz treści skierowanych poprzez bannery oraz linki wychodzące jest zgodne z prawem.

Strona hyipforum.pl zawiera linki do innych stron i serwisów, których treści spółka Ocrana Investment Inc. nie kontroluje i nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Proszę zauważyć, że uczestnictwo w niektórych programach / inwestycjach może być niezgodne z prawem, zgodnie z przepisami prawa w danym kraju. Ocrana Investment nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty
(w tym, bez ograniczeń, straty finansowe, utratę zysków, utratę przedsiębiorstwa lub jakiekolwiek straty pośrednie lub wtórne) spowodowane uczestnictwem w tych programach / inwestycjach.

Korzystając więc z przedstawionych na forum treści (w tym uczestnicząc w opublikowanych na forum programach / inwestycjach) zapewniasz, że uczestnictwo w nich jest w Twojej jurysdykcji dozwolone i ponosisz pełną odpowiedzialność
przed Administratorem za prawdziwość złożonego przez siebie oświadczenia.