Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

 

sketch-logo.png

 

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

 

Reklama




marzenaew

Rozliczenie Wygranej z Zakładów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Trafiłam na takie artykuł

 

 

 

Typujesz wyniki meczów? Pamiętaj o podatku



Niektóre wygrane w konkursach na typowanie wyników meczów mogą podlegać opodatkowaniu - przypominają eksperci podatkowi, przestrzegając, by w piłkarskiej gorączce podczas Euro 2012 nie wejść w konflikt z fiskusem i nie narazić się na kary.

Nie zawsze jednak trzeba dzielić się nagrodą z urzędem skarbowym. Podatku nie zapłacimy, jeśli wartość nagrody nie przekroczy 760 zł, a sam konkurs będzie zorganizowany i ogłoszony w mediach - chyba, że jest to konkurs z dziedziny nauki, kultury, sztuki, sportu czy dziennikarstwa.

Analizę podatkowych zawiłości opodatkowania nagród w konkursach przed Euro 2012 przygotowali eksperci z katowickiej firmy konsultingowej Grupa Gumułka. Specjaliści wskazują przy tym, że nie wszystko, co potocznie nazywamy konkursem, jest nim w rozumieniu przepisów.


W interpretacjach organów podatkowych oraz w orzecznictwie przyjęło się, że o uznaniu danego wydarzenia za konkurs decyduje element rywalizacji pomiędzy uczestnikami, tzn. o zwycięstwie nie może decydować np. losowanie. Podkreśla się także wagę innych elementów, w tym stworzenie przez organizatora konkursu regulaminu, w którym sprecyzowane zostaną kryteria wyłonienia zwycięzcy i przyznawania nagród - wyjaśnił ekspert działu doradztwa podatkowego Grupy Gumułka Jarosław Ferdyn.

Wygrana w takim konkursie - stosownie do art. 30 ustawy o PIT - będzie opodatkowana 10-procentowym podatkiem zryczałtowanym. Jednak takie wygrane mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 tej ustawy.

- Aby wygrana w konkursie została zwolniona z opodatkowania, istotne jest, aby jej wartość nie przekroczyła kwoty 760 zł, a sam konkurs powinien zostać zorganizowany i ogłoszony w mediach, chyba, że jest to konkurs z dziedziny nauki, kultury, sztuki, sportu czy dziennikarstwa - powiedziała Monika Jacek z Grupy Gumułka.

Co istotne, według przepisów podatkowych maksymalna kwota 760 zł dotyczy jednorazowej wygranej. W praktyce oznacza to, iż wartości wygranych nie kumulują się w ciągu roku, więc jeśli kwota pojedynczej wygranej nie przekroczy 760 zł to zwolnienie będzie przysługiwać - nawet jeśli suma wygranych w ciągu roku podatkowego przekroczy tę kwotę.

Inne przepisy obowiązują, gdy konkurs organizowany jest przez pracodawcę, a jego jedynymi uczestnikami są pracownicy. W takim przypadku wygrane trzeba zaliczyć do źródła przychodów, jakim jest stosunek pracy.

- W konsekwencji wartość wygranej w konkursie, niezależnie od tego, czy będzie to wygrana pieniężna czy rzeczowa, będzie musiała zostać doliczona do wynagrodzenia pracownika tak, jak innych świadczeń o charakterze motywacyjnym i odpowiednio opodatkowana według stawki 18 lub 32 proc. - wyjaśnił Ferdyn.

Jeśli natomiast konkurs skierowany był do nieograniczonego grona osób, na przykład klientów, potencjalnych klientów i pracowników, organizator konkursu musi dokonać innego rozliczenia. Jeżeli nie znajdą tu zastosowania zwolnienia przewidziane w ustawie o PIT, należy pobrać 10 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego.

Eksperci wskazują, że czas Euro 2012 sprzyja organizacji różnego rodzaju konkursów przez przedsiębiorców. Są one adresowane np. do pracowników danej firmy, ale także osób spoza niej. Wiele osób bierze udział w takich konkursach dla zabawy i rozrywki, ale nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko na organizatorze, ale także na nagrodzonym uczestniku mogą ciążyć określone obowiązki podatkowe - przypominają specjaliści.

 

 źródło

Przyznam, że wcześniej nie wiedziałam że tkie wygrane trzeba rozliczać. Nie rozumiem natomiast jednej kwestii . Czy zakład bukmacherski jest konkursem jak mówi treść artykułu " konkursem z dziedziny nauki, kultury, sztuki, sportu czy dziennikarstwa" 

 

Kwota 760 zł jest na szczęście całkiem wysoka ( przynajmniej jak dla mnie ) mi i moim znajomym nie często zdarzały się takie wygrane. 

Czy ktoś z was rozliczał taką wygraną w przeszłości ? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ale to chyba nie dotyczy zakładów online...ponieważ, z tego co się orientuję w naszym kraju branie udziału w zakładach sportowych online jest zakazane..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, tusk żeby przykryć aferę hazardową w swojej partii i żeby pokazać jak on to chroni nas przed samymi sobą i jak o nas dba zakazał tego niedobrego hazardu. Oprócz oczywiście sts, lotto i chyba jest jeszcze legalny jeden daremny polski buk internetowy. A tak to chyba nie możesz nawet zagrać w pokerka za pieniądze. Pamiętam że w tym roku kiedy weszła ta ustawa miały się odbyć w polsce jakieś międzynarodowe mistrzostwa w pokera i zostały odwołane.

Jak to dokładnie prawnie wygląda to nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie.Nie jest konkursem ale to jest bez znaczenia dla opodatkowania.

 

Wygrane w zakładach bukmacherskich osiągnięte w Polsce podlegają 10% podatku (jeżeli wygrana z zakładu wyniosła ponad 2280 zł) i jest potrącana przez organizatora. Nie wykazuje się jej w PIT. Dla celów dowodowych co do źródła pochodzenia pieniędzy warto poprosić organizatora o zaświadczenie o wygranej.

 

Podobnie wygląda sprawa w przypadku wygranej na terytorium UE, z tą róznicą, że podatek należy rozliczyć w samodzielnie PIT. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą te kwestie regulować inaczej.

 

Z zakładami internetowymi jest tak, że w mojej ocenie ustawa o grach hazardowych nie pozwala na uczestniczenia w grze hazardowej organizowanej przez firmę nie posiadająca licencji na terenie Polski. To zaś może doprowadzić do nałożenia 100% kary z art. 89 ustawy hazardowej. Coby było śmieszniej nałożenie tej kary nie zwalnia z zapłaty należnego fiskusowi podatku. Nie wnikam tutaj w możliwość wykrycia takich sytuacji...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wygrane w zakładach bukmacherskich osiągnięte w Polsce podlegają 10% podatku (jeżeli wygrana z zakładu wyniosła ponad 2280 zł) i jest potrącana przez organizatora. Nie wykazuje się jej w PIT. Dla celów dowodowych co do źródła pochodzenia pieniędzy warto poprosić organizatora o zaświadczenie o wygranej.

Czyli rozumiem że kowta 760 zł odnosi się tylko do konkursów, które zostały ogłoszone w Mediach ? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z zakładami internetowymi jest tak, że w mojej ocenie ustawa o grach hazardowych nie pozwala na uczestniczenia w grze hazardowej organizowanej przez firmę nie posiadająca licencji na terenie Polski. To zaś może doprowadzić do nałożenia 100% kary z art. 89 ustawy hazardowej. Coby było śmieszniej nałożenie tej kary nie zwalnia z zapłaty należnego fiskusowi podatku. Nie wnikam tutaj w możliwość wykrycia takich sytuacji...

Jeszcze jeśli mogę zapytać . Jaki Pit musimy wypełnić jeśli wygraliśmy ponad 2280 zł W zeszłym roku nie chce się chwalić ale weszły mi Oscary ;)

Większość serwisów hazardowych dlatego jest poza krajem, nie rozumiem tego bo grać i tak każdy może  a  podatki wędrują nie tam gdzie trzeba.  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Grać nie możesz, ustawa hazardowa zakazuje brania udziału w tego typu rozrywkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Marzena.

Nie chwal się. Nie dlatego, że Ci zazdroszę (to fakt :)).

Ale nie wystawiaj się.

W tym kraju hazardowa wygrana jest NIELEGALNA!

Chyba, że kręci Cię spotkanie o 6 rano z kolesiami z długimi lufami.

 

A merytorycznie: jest zasadnicza różnica pomiędzy konkursem a loterią.

Bardzo zasadnicza, bo wynosząca minimum 10% kwoty przeznaczonej na wygrane (Uwaga - to nie jest główna wygrana, tylko suma przeznaczona na wygrane) + zezwolenie MF, które też kosztuje. A jego brak jeszcze bardziej.

A wystarczy zrobić konkurs. Czyli wystarczy, że prowadzący o coś zapyta. Np. o to czy jesteś z Sosnowca czy Ł

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.



×