Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

Reklama




jsan

[PożyczkoPosiadacz] Podatki

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do PP

Czy podatek PCC3 można potraktować jako koszty uzyskania przychodu i odliczyć go od dochodu w zeznaniu rocznym?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zanim PP się wypowie pozwolę sobie mimo wszystko zabrać głos.

Podatek PCC3 czy jakikolwiek inny podatek jest ostateczną formą rozliczenia z US. Nie można podatku PCC3 ani żadnego innego odpisać od innego podatku. 

Podatek PCC3 płaci się chyba najczęściej od umowy kupna-sprzedaży samochodu. Nikt później w rozliczeniu rocznym nie uwzględnia już PCC3. 

Podobnie przedsiębiorcy - zapłacony przez nich podatek VAT nie sprawia, że zapłacą mniejszy podatek PIT lub CIT.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca masz rację z tym VATem. Jeżli przedsiębiorca nie mógł odliczyć VAT to może go wpisać w koszty uzyskania przychodu i zmniejsza to podstawę opodatkowania PIT. Przykład: brak możliwości odliczenia VATu od auta z tzw. kratką. Cała cena samochodu idzie w koszty uzyskania przychodu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Napisałem, że jeżeli przedsiębiorca zapłaci VAT to nie może go odliczyć. Miałem na myśli zapłacenie VATu do US, a nie zapłacenie VATu za samochód bez możliwości odliczenia.

Nie będziemy jednak robili off-topicu.

 

Podsumowując i w uproszczeniu - zapłacony PCC3 nie podlega odliczeniu od podatku PIT ponieważ nie można odliczyć podatku od podatku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

 

W internacie znalazłem wiele artykułów z których wynika że jednak można odliczyć PCC od dochodu np.: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kiedy-podatki-moga-byc-kosztami-uzyskania-przychodu-2953989.html

 

Zaskoczyles mnie. Zapytam moją księgową i dam znać jeżeli PP nie wypowie się wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

@jsan: jeśli nie chcesz mieć kłopotów z US, a kwota warta jest zachodu, możesz zawsze poprosić o interepretację w swoim US. To, że interpretacje tych samych sytuacji w różnych US bywają różne, to już inna sprawa. Taki kraj. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta:

Tak. Możesz odliczyć jak każdy koszt jeśli udzielanie pożyczek wchodzi w zakres prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej.

Nie - w przeciwnym przypadku. Art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie stanowi, że od przychodów uzyskanych z odsetek od pożyczek pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zryczałtowany to znaczy bez ustalania kosztów uzyskania. Podatek liczony jest od przychodu a nie dochodu. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Prosto i rzeczowo:

 

Podatek PCC nie jest kosztem uzyskania przychodu, nie można go odliczyć w zeznaniu rocznym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

sorki nie czytałem zadnych ustaw prawnych, ale wyobraźcie sobie ,  ze mozna odliczyc podatek placony w US od od kwoty podatku rocznym placonym w US  . Mysle, ze to samo co odliczyc podatek za rok 2012 od podatku za 2013. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

@malagamm

Nie jest tak jak piszesz... Kompletnie nie trafione porównanie. Podatek PIT to PIT i jest płatny za rok.

PCC to nie PIT i jak każdy koszt związany z uzyskaniem przychodu może być zaliczony do kosztów przy działalności gospodarczej.

 

Jeśli nie prowadzisz działalności w zakresie udzielania pożyczek PCC nie jest kosztem tak jak to napisał @PozyczkoPosiadacz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

@pepperoniss - słuszna uwaga, popieram.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

na jakim picie rozliczyc roczne zyski z system partner i pozyczkoposiadacz ?
 

system partner piszecie pit 36 a pozyczkoposiadacz pit 38 

 

a oba jednoczesnie programy na jakim picie trzeba rozliczyc ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nieda się rozliczyć Sp i Pp na jednym picie,Sp - 36, Pp -38.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem

tylko jeszcze jedno pytanie dochod roczny ze stosunku pracy mam wpisac w jednym i drugim ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

na jakim picie rozliczyc roczne zyski z system partner i pozyczkoposiadacz ?

 

system partner piszecie pit 36 a pozyczkoposiadacz pit 38 

 

a oba jednoczesnie programy na jakim picie trzeba rozliczyc ?

 

Skąd masz takie rewelacje???

SP i PP rozliczamy na PIT36 poz. 191/192. Sumujemy dochód i obliczamy podatek.

To jest jedyna logiczna odpowiedź.

 

Korzystając z PIT38 do rozliczeń dochodów z PP i mając straty na akcjach (GPW) podatek byłby pomniejszony o tą stratę.

Tego US raczej nie łyknie:).

 

A PP co na to odpisze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zadne rewelacje 

 

ze strony PP

Edytowane przez Kuzik
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak masz problem udaj się do Urzędu Skarbowego w celu konsultacji, ponieważ urzędy różnie to interpretują.Ale PP pisze na stronie że należy rozliczyć się na oddzielnych pitach.

Edytowane przez Mirasosw

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zadne rewelacje 

 

ze strony PP

Faktycznie można się rozliczyć na PIT38. 
Nie doczytałem informacji na stronie internetowej PP.
 
Dobrze że mamy jasne, proste i czytelne prawo podatkowe…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam rozliczone oba systemy na Pit 36 . Prawnik konsultował to w swoim środowisku i niby może tak być ponieważ mam stały dochód z tytułu pracy. Jutro udaję się do kierownika skarbówki i zobaczę co na to powie .Jutro odpiszę jaki efekt .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak tam po wizycie w skarbówce.

Witam. Sory ,że dopiero dzisiaj. Więc sprawa wygląda tak,że po zwiedzeniu kilku pokoi w skarbówce wszyscy rozłożyli ręce. Jutro mam dostać odpowiedź telefonicznie . Zastanawiam się czy poprostu nie oddać tego wszystkiego na Pit 36 ,podatek i tak muszę zapłacić .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z US ,że oba systemy czyli SP i PP mogą być rozliczone na Pit-36. dla zainteresowanych ja składam zeznanie w Mikołowie ,ale wiem ,że w US Tychy tak samo to interpretuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj byłem w US ( w Oświęcimiu ) i w informacji Pani powiedziała Mi że można rozliczyć się na picie -36 , a jeżeli się niema innych dochodów to na picie -38.

Edytowane przez Mirasosw

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.



×