Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

prozysk

Reklama
Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do korzystania z nowej funkcjonalności forum - systemu poradników. Po dodaniu i akceptacji poradnika będzie on widoczny przy profilu użytkownika oraz w zakładce poradniki a także na liście ostatnio dodanych poradników.

 

Mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem stworzymy ciekawą i atrakcyjną bazę poradników :)

Oto szczegółowe zasady korzystania:

1. Poradniki mogą być dodawane przez każdego użytkownika forum. Ich treść przed publikacją weryfikowana jest przez administrację forum pod kątem zgodności z regulaminem forum oraz merytoryki treści. To czego oczekujemy od poradnika to: użyteczność treści, jasny i czytelny przekaz oraz poprawna polszczyzna.
2. Poradnik powinien być powiązany treścią z tematyką forum, choć nie jest to obligatoryjne. Lista kategorii nie jest zamknięta, dlatego zawsze możesz zaproponować administracji nową kategorię.
3. Głównym celem poradnika ma być pomoc innym użytkownikom, udzielenie porady, dzielenie się swoim doświadczeniem a nie cel reklamowy (za wyjątkiem poradnika sponsorowanego, patrz punkt 12).
4. Poradnik musi mieć charakter unikalny - niedozwolone jest kopiowanie innych poradników w całości.
5. Poradnik powinien dotyczyć tematyki do tej pory nie poruszonej, chyba że treścią przedstawia odrębną alternatywę czy rozwiązanie. Jeżeli jakiś poradnik zawiera błędy albo posiada braki merytoryczne lub gdy chcesz uzupełnić poradnik to raportuj go za pomocą opcji "zgłoś".
6. Tytuł poradnika powinien szczegółowo wskazywać jego treść, a więc nie tytułujemy go jako "poradnik inwestycyjny" lecz np. poradnik "jak przelać środki do programu X".
7. Poradnik może zawierać filmy video oraz elementy graficzne (w umiarkowanej ilości).
8. Poradnik nie może namawiać do łamania prawa.
9. W przypadku tematyki poradnika związanej z opcjami binarnymi zastrzegamy możliwość wcześniejszej publikacji na stronie www.eopcje.pl (bez prawa do własnego reflinka)
10. Administracja forum zastrzega sobie prawo do ingerencji w treść poradnika oraz jego uzupełnianie. Źądanie skasowania poradnika nie musi zostać uwzględnione.
11. Poradnik nie może posiadać reflinków o ile nie posiada się subskrypcji typu premium, vip czy SuperVip. Osoby ze statusem premium mogą dodać 1 reflink, ze statusem VIP - 2, ze statusem Svip - do max. 5. Poradnik z reflinkiem nie może być linkowany w temacie dyskusyjnym. Może być linkowany w sygnaturze.
12. Przewidujemy również możliwość dodania poradnika "sponsorowanego", który może nosić cechy reklamy (odnośnik do własnej strony, firmy czy oferty). Taki poradnik otrzymuje specjalne oznaczenie "poradnik sponsorowany". Koszt jest podany na stronie o reklamie na forum.
13. Przeprowadzany będzie również konkurs na najlepszy poradnik (o ile w danym miesiącu dodanych zostanie wysłana odpowiednia ilość poradników - min. 10 od różnych osób). Szczegóły konkursu zamieścimy w odrębnym temacie.
14. Osoba, która wykaże się dużą aktywnością w tworzeniu wartościowych poradników otrzyma dostęp do prywatnej grupy forum. Drugim sposobem pozyskania dostępu do tej grupy jest napisanie poradnika o wyjątkowo wysokiej wartości skierowanego tylko do osób z dostępem do prywatnej grupy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dodaliśmy nowy poradnik, jak dodać banner w sygnaturze lub w temacie: 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

 • Podobna zawartość

  • Przez Polon    

   Poradnik giełdy zakładów sportowych Betfair


    

   część druga


    

   Podstawowe zasady obstawiania zakładów


    
    
   Zakaz kopiowania treści poradnika!
    
    
    

   Obstawianie zakładu Back


    
   Obstawianie na giełdzie Betfair sprowadza się do wybrania konkretnego meczu/zdarzenia, oraz rynku w obrębie tego zdarzenia, na którym gracz chce obstawić dany wynik. Obstawić można że dany wynik wygra lub że nie wygra.
    
   Kursy Back to kursy na "wygra". Są one prezentowane na niebieskich polach, a w przypadku poniższej grafiki dotyczącej konkretnego rynku, kursy Back to również te na białych polach na lewo od niebieskiej kolumny. Przykładowo, umieszczając zakład Back na drużynę Ipswich po najlepszym dostępnym aktualnie kursie 3.1 gracz obstawia, że właśnie ta drużyna wygra mecz.
    

    
   Po prawej stronie w oknie tworzonego zakładu, oprócz okienka z kursem (Odds), oraz stawką (Stake), widać następujące informacje:
    
   - Profit - wskazuje zysk jaki gracz uzyska, jeśli zakład wygra
    
   - Liability - informuje o zobowiązaniu gracza, czyli ile straci, jeśli zakład przegra
    
   - przycisk "X" przy nazwie drużyny - kasuje na tym etapie nieobstawiony jeszcze zakład
    
   - Cancel all selection - kasuje wszystkie tworzone zakłady, jeśli jest ich kilka
    
   - Show % Book - włączenie informacji o procentowym wskaźniku kursu (tutaj widnieje jako Back 32.25%) jest on tutaj obliczony z wstawionego kursu (1 / 3.1) * 100%
    
   - Place bets - zatwierdzenie zakładu
    
   - Confirm bets before placing - funkcja włącza dodatkowe okienko potwierdzające złożenie zakładu
    
   Po zatwierdzeniu zakładu, gdy funkcja z okienkiem potwierdzającym była włączona, pojawia się następujące okienko potwierdzające:
    

    
   Za pomocą przycisku "Edit bets" można jeszcze się cofnąć i edytować tworzony kupon, natomiast "Confirm bets" potwierdza złożenie zakładu. Jeśli w międzyczasie nie zostały wyczerpane oferty na kurs który gracz zamieścił w kuponie, to zakład zostaje przyjęty. Przypadki, w których oferty na dany kurs zostały wyczerpane, zanim zakład został zatwierdzony, zostaną opisane w części poświęconej zakładom nieprzyjętym - oczekującym.
    
   Istotny jest fakt, że jeśli w powyższym przykładzie gracz wpisałby w kuponie na Ipswich nie ten najwyższy kursie 3.1, lecz niższy np. 2.9, to system i tak obstawiłby zakład po najlepszym dostępnym kursie, czyli w tym przypadku 3.1
    
    

   Obstawianie zakładu Lay


    
   Zakłady Lay to zakłady na "nie wygra". Prezentowane są one na różowych polach oraz na białych polach na prawo od różowych.
    

    
   Obstawiając że Ipswich nie wygra, zakład zostanie wygrany, jeśli wygra drużyna przeciwna lub padnie remis. Jeśli wygra Ipswich - zakład będzie przegrany. Przykładowo, umieszczając zakład Lay na drużynę Ipswich po najlepszym dostępnym aktualnie kursie 3.15 gracz obstawia, że właśnie ta drużyna nie wygra meczu. Po prawej stronie w oknie tworzonego zakładu, w większości widać te same informacje co w przypadku wcześniej opisywanego kursu Back. Ponadto dostępny jest wybór wyświetlania Payout (wyświetla sumę zobowiązania i stawki) lub Liability (wyświetla tylko kwotę zobowiązania). Po zatwierdzeniu zakładu, pojawia się okienko potwierdzające chęć umieszczenia zakładu.
    
   Jeśli w powyższym przykładzie gracz wpisałby w kuponie na Lay Ipswich nie ten najlepszy kurs 3.15, lecz ten gorszy np. 3.4, to system i tak obstawiłby zakład po najlepszym dostępnym kursie, czyli w tym przypadku 3.15. (bowiem w przypadku Lay kurs wyższy jest kursem gorszym).
    
   O ile zakład Back jest w miarę prosty, bo działa praktycznie na takiej samej zasadzie jak zakłady obstawiane u zwykłych bukmacherów, to zakład Lay jest nieco bardziej skomplikowany. Gracz wystawiający Lay wciela się niejako w rolę bukmachera. Należy to rozumieć w ten sposób, że wystawiony kurs Lay jest oferowany dla innych graczy w formie kursu Back. A ponadto zysk z wygranego zakładu Lay jest tożsamy ze stawką postawioną na ten zakład. Oznacza to, że ewentualny zysk wyniesie tyle ile wyniosła postawiona stawka (od tego zysku będzie jeszcze odjęta prowizja)
    
   Wcześniejszy przykład z obstawieniem Lay na drużynę Ipswich:
   Obstawiony został zakład Lay (Ipswich nie wygra) po kursie 3.15 i po stawce 2 EUR. Liability, czyli zobowiązanie (ewentualna strata) wyniesie 4.30 EUR. Jak łatwo zauważyć ta strata nie wynosi tyle samo co obstawiona stawka. Stratę w zakładzie Lay oblicza się w następujący sposób: STAWKA * KURS - STAWKA, czyli w przykładzie: 2 EUR * 3.15 - 2 EUR = 4.30 EUR
    
   Natomiast wartość zysku z takiego zakładu jest taka sama jak postawiona stawka, czyli obstawiając Lay na Ipswich po kursie 3.15 i stawce 2 EUR, gracz wygra 2 EUR (minus prowizja) jeśli Ipswich nie wygra meczu. Jeśli Ipswich mecz wygra, gracz straci wcześniej obliczone 4.30 EUR.
    
   W przeciwieństwie do kursów Back, gdzie przykładowo na dany wynik kurs 3.15 jest lepszy niż kurs 3.10 to w przypadku kursów Lay jest odwrotnie - kurs Lay na 3.10 jest lepszy niż kurs 3.15, gdyż za tą samą postawioną stawkę, ewentualna strata będzie mniejsza. Porównanie:
   Zakład na Lay po kursie 3.15 przy stawce 10 EUR. Ewentualny zysk wyniesie 10 EUR (minus prowizja), ewentualna strata 10 EUR * 3.15 - 10 EUR = 21.5 EUR
   Zakład na Lay po mniejszym kursie 3.10 przy takiej samej stawce 10 EUR. Ewentualny zysk wyniesie 10 EUR (minus prowizja), ewentualna strata wyniesie 10 EUR * 3.10 - 10 EUR = 21.0 EUR
    
   Jak więc widać korzystniej zagrać mniejszym kursem Lay.
    
   Kursy Lay, w odróżnieniu od kursów Back, mają to do siebie, że im mniejszy kurs, tym mniejsza ewentualna strata, a tym większy zysk można osiągnąć, jednocześnie jednak prawdopodobieństwo trafienia zakładu po takim kursie maleje.
   Przykład z innego meczu:
    

    
   Obstawiając że Juventus nie wygra (Lay) po kursie 1.10 i stawce 10 EUR ewentualna strata (liability) wyniesie 1 EUR, a ewentualny zysk 10 EUR (należy odjąć jeszcze prowizję). Jednocześnie jednak, prawdopodobieństwo wygrania takiego zakładu wynosi mało bo ok. 9%. Ta wartość procentowa jest odwrotnością wartości procentowej kursu Back na ten wynik. W skrócie, na płynnych rynkach wartości kursów na Back i Lay na dany wynik są do siebie zbliżone (na wcześniejszym przykładzie Ipswich: kurs na Back = 3.1 a kurs na Lay = 3.15), a zatem przy kursie Lay na Juventus wynoszącym 1.10 można przyjąć, że kurs na zakład Back na Juventus wyniósłby 1.09. Tym samym wyliczone z kursu prawdopodobieństwo na to że Juventus wygra wyniosłoby ok. 1 / 1.09 * 100% = 91% skoro prawdopodobieństwo na wygraną Juventusu wynosi ok. 91%, to prawdopodobieństwo na to że Juwentus nie wygra, wynosi ok. 9%. Dlatego im mniejszy kurs Lay, tym mniejsze straty i możliwe większe zyski, ale jednocześnie mniejsze prawdopodobieństwo trafienia.
    
   Z drugiej strony, przy wysokich kursach Lay, prawdopodobieństwo wygranej wzrasta, lecz jednocześnie zobowiązanie, czyli ewentualna strata też wzrasta. Przykład:
    

    
   Obstawiając, że nie padnie wynik 3-1 po kursie Lay równym 55 za stawkę 10 EUR, gracz może mieć zysk 10 EUR (minus prowizja) jeśli nie padnie wynik 3-1. Jednocześnie jego zobowiązanie wynosi aż 540 EUR, i jeśli jednak padnie wynik 3-1, to gracz aż tyle właśnie straci. Wynika to z obliczenia: 10 EUR * 55 - 10 EUR = 540 EUR. Prawdopodobieństwo obliczone z tego kursu wynosi ok. 98%. Gracz miałby zatem teoretycznie ok 98% szans na zysk 10 EUR, i 2% ryzyka na utratę 540 EUR. Są to jedynie szacunkowe obliczenia prawdopodobieństwa oparte jedynie o kurs, a nie o analizę sytuacji w meczu, lub brania pod uwagę stopnia płynności rynku.
    
   De facto, kurs na Lay jest tym samym czym kurs Back na odwrotny wynik zdarzenia. Dla uproszczenia przykładu rynek dwudrogowy:
    

    
   Obstawiając Lay na Under 3.5 po kursie 1.1 gracz obstawia że nie będzie w meczu mniej niż 3.5 goli. Grając za stawkę 10 EUR, ewentualny bilans byłby taki:
   - zakład wygrany +10 EUR (minus prowizja)
   - zakad przegrany -1 EUR
    
   Teraz zakład Back na Over 3.5 po kursie 11.5. Gracz obstawia że będzie więcej niż 3.5 goli w meczu (należy zauważyć że gracz obstawia ten sam wynik końcowy co w powyższym Lay - tu obstawia więcej niż 3.5 goli, a w Lay obstawiał że nie będzie mniej niż 3.5 goli). Grając za stawkę 1 EUR, ewentualny bilans byłby taki:
   - zakład wygrany +10.5 EUR (minus prowizja)
   - zakład przegrany -1 EUR
    
   W podobny sposó można by porównywać Back na Under 3.5 z Lay na Over 3.5.
    
   Jak widać bilanse w powyższym przykładzie Lay i Back są niemal identyczne, bo przecież grane na ten sam wynik końcowy. Podobnie można by analizować bardziej rozbudowane rynki. W przypadku wcześniejszego przykładu z drużyną Ipswich, obstawienie Lay na Ipswich byłoby tożsame z jednoczesnym obstawieniem Back na Middlesbrough i Remis w odpowiednich proporcjach, bo skoro gracz obstawia że Ipswich nie wygra, to tak samo jakby obstawiał że wygra drużyna przeciwna, lub padnie remis. Niemniej łatwiej zagrać na jeden Lay, niż na kilka pozycji Back, których kursy na dodatek mogą się zmieniać, co skomplikuje dokładne obliczanie potrzebnych stawek.
    
   Dodać jeszcze należy, że obstawiając kurs Lay niższy niż 2.0, np. kurs 1.2 za stawkę 100 EUR, gracz wcale nie musi mieć na koncie 100 EUR. Bowiem w przypadku zawarcia takiego zakładu Lay, z konta nie jest odejmowana kwota stawki (tak jak w Back), tylko kwota zobowiązania. A im mniejszy kurs Lay, tym mniejsze zobowiązanie. Tak więc w poniższym przykładzie z kursem 1.2 po zawarciu zakładu odjęte z konta zostałoby do czasu rozstrzygnięcia - 20 EUR, natomiast w przypadku trafienia tego typu gracz zanotowałby zysk 100 EUR (minus prowizja).
    

    
    
   Z kolei odwrotnie jest z kursami Lay większymi niż 2.0 (przedstawione na poniższej grafice). Wówczas mając na koncie 100 EUR, gracz nie mógłby zagrać np. kursu Lay 3.5 po stawce 100 EUR, gdyż kwota zobowiązania, która miałaby zostać odjęta z konta wynosi więcej niż 100 EUR, a konkretnie 250 EUR. Więc aby zgrać ten zakład, gracz powinien mieć na koncie minimum 250 EUR. A ewentualny zysk z tego zakładu byłby równy postawionej stawce, czyli 100 EUR (minus prowizja).
    

    
    
   Natomiast w przypadku kursu Lay wynoszącym równo 2.0, po obstawieniu go za 100 EUR, z konta zostaje odjęte dokładnie tyle samo, czyli 100 EUR (tyle wynosi zobowiązanie). A ewentualny zysk jest oczywiście równy stawce, czyli 100 EUR (minus prowizja).
    
    

   Zakłady nieprzyjęte - czyli oczekujące


    
   Oferty kursów umieszczone na rynku oznaczają że inni gracze wystawili takie kursy. Zaletą tego jest to, że można takie kursy zagrać, wadą zwłaszcza na mało płynnych rynkach jest natomiast to, że kursy mogą być słabe, a ich ilość mała. Nie trzeba jednak grać kursów oferowanych przez innych. Można wystawić swoje oferty i liczyć że ktoś je kupi. Takie oferty czekających kwot widoczne są w danym rynku pod poszczególnymi kursami:
    

    
   Z tego rynku można odczytać, że np. na zwycięstwo drużyny Entella dostępnych jest 71 EUR po najlepszym aktualnie kursie 2.62. Oznacza to, że w danej chwili gracz może zagrać po tym kursie za maksymalnie 71 EUR. Z kolei na Back na remis po kursie 3.2 dostępnych jest 1368 EUR, a na Lay remis 7 EUR po kursie 3.25 itd. Na białych sąsiadujących polach widoczne są ponadto kolejne mniej atrakcyjne kursy w różnych ilościach na Back i Lay.
   Załóżmy, że gracz chce postawić 100 EUR na zwycięstwo (Back) drużyny Entella, ale najlepszy dostępny kurs 2.62 jest wg niego za niski. Może zatem zaoferować swój kurs:
    

    
   Gracz A klika niebieskie pole Back z kursem na zwycięstwo Entelli, a w kuponie po prawej stronie wpisuje wyższy kurs wybrany przez siebie, np. 2.68 oraz stawkę 100 EUR (zielona ramka). Co się dzieje po potwierdzeniu kuponu prezentuje drugi obrazek. Oto oferta gracza na kurs 2.68 w ilości 100 EUR pojawiła się jako oferta dla innych graczy na rynku w zakładzie Lay (czerwona ramka). Jak widać, poprzednia oferta która tam figurowała (kurs 2.72 w ilości 295 EUR) została zepchnięta na sąsiednie białe pole jako mniej atrakcyjna (niebieska strzałka). Jeśli natomiast inny gracz zaoferowałby kurs np 2.64, to również 100 EUR gracza A po kursie 2.68 zostałoby zepchnięte na dalsze białe pole.
    
   Zaoferowane w ten sposób kursy mają status oczekujących w kolejce. Załóżmy, że po wystawieniu zaprezentowanej oferty 100 EUR na kurs 2.68 przez gracza A, inni gracze również zaoferowaliby różne kwoty na ten kurs. Gracz B zaoferowałby 50 EUR na kurs 2.68, a gracz C 130 EUR. W rezultacie, pod kursem widniałaby suma tych wszystkich ofert, czyli 280 EUR (czerwona ramka w poniższej grafice)
    

    
   Jednak jeśliby znalazł się gracz D, chętny aby zakupić jakąś ilość tego kursu, to w pierwszej kolejności zostałyby one kupione od gracza A, jako że jego oferta została jako pierwsza wystawiona w kolejce oczekujących.
   Jest w tej sytuacji kilka możliwości:
    
   1. Gracz D obstawia kwotę 100 EUR na Lay na Entellę po kursie 2.68. W takiej sytuacji cały wcześniej opisany zakład gracza A obstawiony na Entellę na Back za 100 EUR zostaje przyjęty.
    
   2. Gracz D obstawia kwotę mniejszą, np 40 EUR na Lay na Entellę po kursie 2.68. W tej sytuacji zakład gracza A zostaje przyjęty w części na kwotę 40 EUR. Natomiast pozostałe 60 EUR nadal czeka sobie w kolejce.
    
   3. Gracz D obstawia większą kwotę 170 EUR na Lay na Entellę po kursie 2.68. Tutaj zakład gracza A zostaje w całości przyjęty (100 EUR), zostaje także przyjęty w całości kolejny oczekujący zakład gracza B (50 EUR), oraz część zakładu gracza C w kwocie 20 EUR. Razem daje to 170 EUR które obstawił gracz D. Ponadto, ponieważ gracz C zaoferował 130 EUR, a została przyjęta część zakadu w kwocie 20 EUR, to pozostała kwota oczekuje w kolejce jako tym razem pierwsza na liście.
    
   Podobnie ta zasada działa przy obstawianiu Lay, tylko na odwrót:
    

    
   Na Lay Belgrano najlepszy oferowany kurs był 1.95 w ilości 4 EUR. Gracz zaoferował lepszy kurs (przypominając - mniejszy Lay jest lepszy niż większy) który wyniósł 1.93 w ilości 50 EUR (zielona ramka). Tym samym jego oferta jako aktualnie najlepsza pojawiła się dla innych graczy jako Back (czerwona ramka), a poprzedni - gorszy kurs został zepchnięty na białe pole (strzałka).
    
   Zasada jest prosta. Jeśli jeden gracz wystawia kurs Lay (że coś nie wygra), to aby zakład został przyjęty, inny gracz musi zagrać odwrotnie (że to coś wygra). Tym samym gracze zakładają się między sobą i jeden z nich wygra, a drugi przegra.
   Gracz może również obstawić kursy, które już oczekują i są wystawione przez innych graczy. To są po prostu te od razu dostępne kursy, aktualnie najwyższe - prezentowane na niebieskich i różowych polach.
    
   Losy oczekującego zakładu mogą być następujące:
    
   1. Może zostać w części lub w całości przyjęty przez innych graczy.
    
   2. Może zostać automatycznie usunięty, kiedy na rynku dochodzi do resetu. Reset ma miejsce w momencie rozpoczęcia wydarzenia na żywo, lub np. w przypadku strzelenia gola, przydzielenia kartki w piłce nożnej. Usunięcia oczekującego zakładu można zapobiec włączając funkcję "In-Play bet persistence" opisaną wcześniej w ustawieniach.
    
   3. Gracz może sam skasować oczekujący zakład. W tym celu należy kliknąć po prawej stronie ponad oknem w którym są umieszczane zakłady, na zakładkę Open Bets aby dostać się do edycji zakładów.
    
   Jeśli gracz chce usunąć pojedynczy oczekujący zakład, to może kliknąć czerwony przycisk obok nazwy (zielona ramka) i potwierdzić "Update". Jeśli chce skasować wszystkie oczekujące zakłady, których jest kilka, może skorzystać z przycisku "Cancel all unmatched".
   Za pomocą tego okienka można również edytować oczekujący zakład, zmieniając stawkę lub kurs. Po zmianie należy potwierdzić przyciskiem Update.
    

    
   W okienku widoczne są dodatkowo pola, które można zaznaczyć:
    
   - Bet info - pokazuje lub ukrywa w okienku informację o numerze zakładu i dacie.
    
   - Average Odds - pokazuje końcowy bilans transakcji uproszczony do jednego zakładu
    
   - Consolidate - oferowany zakład może być przyjęty w częściach przez kilku innych graczy, co może spowodować, że pojawi się kilka oddzielnych kuponów. Włączenie tej opcji powoduje skonsolidowanie ich do formy jednego zsumowanego zakładu.
    
   Na poniższej grafice zaprezentowany jest przykład częściowego przyjęcia zakładu, gdzie gracz wystawił jeden zakład Back na Sewillę za stawkę 3 EUR. Początkowo zakład ten figurował jako oczekujący ze względu wyższy zaoferowany kurs. W pewnej chwili część zakładu została przyjęta w kwocie 2.9 EUR, a reszta - 0.10 EUR nadal znajdowała się w kolejce. Szybko jednak i ta część została przyjęta.
    

    
    
   Ważna uwaga:
   Należy pamiętać o wystawionych oczekujących zakładach które nie zostały przyjęte, zwłaszcza w przypadku zaznaczenia opcji zachowania takiego zakładu (Keep), bowiem sytuacja meczu w chwili przyjęcia takiego zakładu może poważnie odbiegać (może być bardziej niekorzystna) od okoliczności wcześniejszej chwili w której taki zakład został wystawiony. Porzucenie takiego zakładu może skutkować jego przyjęciem w sytuacji meczu w której gracz nie obstawiłby takiego zakładu. Jeśli gracz nie jest już zainteresowany takim zakładem najlepiej go po prostu skasować. Jeśli gracz nie pamięta, czy ma jakiś nieprzyjęty zakład, może to sprawdzić rozwijając w okienku zakładów zakładkę "Open Bets" lub wchodząc w menu My Account -> My Bets (przycisk "Unmatched")
    
    

   Obstawianie Back i Lay na tym samym rynku -   podstawowy element handlu


    
   Jedną z podstawowych zasad handlu jest kupić, a następnie sprzedać po takiej cenie, aby mieć zysk. Podobnie jest na giełdzie Betfair.
   Obstawiając np. Back można doprowadzić do sytuacji, w której następnie obstawienie Lay na tym samym rynku da zysk niezależnie od końcowego rezultatu zdarzenia. Taką funkcję może pełnić wcześniej wpomniany Cash Out. To samo można jednak wykonac ręcznie umieszczając zakład na przeciwny wynik. Należy jednak pamiętać, e nie zawsze kurs pójdzie w korzystnym kierunku, co może spowodować stratę. Przykład symulacji:
    

    
   Gracz obstawia zakład Back na remis po kursie 2.36 i stawkę 10 EUR (niebieski kupon po prawej stronie). W tej chwili kurs na Lay na remis wynosi 2.38. Aby móc zanotować zysk, kurs Lay musi być chociaż minimalnie mniejszy niż kurs Back po którym został przyjęty zakład (czyli mniejszy niż 2.36). Ponieważ aktualny wynik meczu to 0-0, a więc remis, więc o ile nie padłby gol w najbliższym czasie, to kurs na remis powoli by spadał i w pewnym momencie byłby niższy od wcześniej obstawionego 2.36. i wyniósłby 2.34. Gracz nie musi czekać na obstawienie kursu Lay 2.34, aż stanie się on dostępny. Może go wystawić od razu, i kurs ten znajdzie się w kolejce oczekujących, a gdy kurs na rynku spadnie, zostanie on przyjęty. W tym przypadku kurs Lay 2.34 zostałby wystawiony po stawce 10.09 EUR (różowy kupon po prawej stronie). Stawka ta została tak dopasowana, aby niezależnie od ostatecznego wyniku meczu, gracz zanotował zysk. Zysk w zależności jaki wynik padnie, jest pokazany w postaci zielonych liczb przy nazwach drużyn. Oczywiście, w sytuacji gdyby po obstawieniu zakładu Back, a przed obstawieniem Lay padł gol, wtedy kurs na remis wzrósłby i sytuacja by się skomplikowała. Obstawienie kursu Lay wyższego od kursu Back generowałoby stratę.
    
   Upraszczając: obstawiając kurs Back, aby zanotować zysk na handlu, należy obstawić następnie kurs Lay mniejszy od obstawionego Back. I na odwrót: Obstawiając najpierw kurs Lay, aby zanotować zysk na handlu, należy następnie obstawić większy kurs Back, dobierając odpowiednią stawkę w obydwu przypadkach. Wpisując stawki, wyświetla się bilans strat i zysków, co ułatwia odpowiedni dobór stawki.
    
   W podanej symulacji, po obstawieniu przez gracza kursu Back, mógłby on wystawić jeszcze mniejszy kurs na Lay. Bowiem im większa różnica między Back i Lay, tym większy zysk (jeśli Back > Lay) lub tym większa strata (jeśli Back < Lay). Na poniższej grafice symulacja zysku, gdyby gracz wystawił zakład Lay nie jak wcześniej po kursie 2.34, lecz po kursie np. 1.9
    

    
   Jak widać, gdyby taki handel się udał, zysk rozłożony równomiernie dałby 2.42 EUR (minus prowizja) niezależnie od wyniku meczu (w poprzedniej symulacji było około 0.09 EUR). Należy jednak zwrócić uwagę, że aby kurs spadł z 2.36 na 1.9 potrzeba na to więcej czasu niż przy spadku tylko o 0,02 a im więcej czasu potrzeba, tym większe ryzyko że w tym czasie padnie gol, co może spowodować niekorzystną dla gracza reakcję - wzrost kursu na remis i ewentualne straty. Więc coś za coś: albo mniejszy potencjalny zysk na handlu przy minimanie krótko otwartym zakładzie, lub większy zysk, ale i większe ryzyko że w międzyczasie coś niekorzystnego się stanie.
    
   I jeszcze symulacja odwrotna: gracz najpierw obstawia Lay, a następnie po większym kursie Back:
    

    
   Aktualny wynik meczu St Etienne - Rennes to 0-1. Gracz obstawia że St Etienne nie wygra, czyli Lay na kurs 6.4 po stawce 10 EUR. Następnie wystawia przeciwny zakład na Back po kursie 6.6 po stawce 9.7 EUR, który to zakład oczekuje na przyjęcie. St Etienne przegrywa, więc jeśli ta drużyna nie strzeli szybko gola, to kurs na nią wzrośnie, zakład zostanie przyjęty, a gracz zanotuje zysk niezależnie od wyniku. Jeszcze lepsza sytuacja byłaby, gdyby zaraz po postawieniu zakładu Rennes strzeliło gola na 0-2. Wtedy kurs na St Etienne gwałtownie by wzrósł i gracz mógłby zanotować jeszcze większy zysk. Najgorszy scenariusz to taki, gdy przed przyjęciem zakładu na Back, pada gol dla St Etienne. Kurs na tę drużynę spada i w danej chwili generuje to straty.
    
   Przy okazji należy wspomnieć, że w przypadku obstawiania kilku wyników w obrębie jednego rynku, pieniądze z konta nie są "zamrażane" w całości obstawionych stawek i/lub zobowiązań do czasu rozliczenia. Na przykładzie powyższej grafiki:
    
   Załóżmy, że gracz ma na koncie 100 EUR. W pierwszej kolejności został przyjęty zakład Lay ze zobowiązaniem Liability = 54.00 EUR. Kwota ta zostaje na razie odjęta z konta. Zostaje więc 46 EUR. Gracz wkrótce obstawia przeciwny zakład Back za stawkę 9.7 EUR. Ta kwota nie jest już odejmowana z konta. Co więcej, oba zakłady niejako się konsolidują, w efekcie czego na koncie pojawia się początkowe 100 EUR, a gracz jedynie oczekuje na zakończenie meczu, po którym zostanie jeszcze dopisany zysk 0.32 EUR w przypadku wygranej St Etienne, lub 0.30 EUR w przypadku wygranej Rennes lub remisu (minus prowizja). W takim układzie nie ma potrzeby zamrażania dodatkowych środków, a gracz ma je w dyspozycji, gdyby chciał od razu zagrać inny zakład. Reasumując, stawka na back, oraz zobowiązanie na przeciwny Lay znoszą się, a odpowiednia kwota z powrotem jest dodawana na konto do wysokości, która nie ponosi za sobą ujmowania z konta jakiejkolwiek kwoty podczas ostatecznego rozliczania.
    
   Należy jeszcze wspomnieć, aby do handlu wybierać w miarę płynne rynki. W przeciwnym razie może się okazać, że po obstawieniu np. zakładu Back nie będzie możliwe obstawienie przeciwnego wyniku Lay po zadowalającym kursie, z powodu jego braku, co jest efektem słabego zainteresowania graczy danym rynkiem (więcej o płynności rynku w trzeciej części poradnika).
    
    

   Prowizja


    
   Skoro mowa o obstawianiu przeciwnych wyników, to należy wspomnieć o prowizji pobieranej przez Betfair. W Polsce wynosi ona 6.5%. Prowizja jest pobierana od ostatecznego zysku na danym rynku, a nie od poszczególnych wygranych zakładów z osobna. Jest to istotne, bo dzięki temu prowizja jest mniej odczuwalna.
    
   Pierwszy prosty przykład rynku, w którym gracz wystawia jeden zakład Back na remis po kursie 3.6 i stawkę 12.
    

    
   Zgodnie z zieloną kwotą pod opcją The Draw, zysk brutto w razie wygranej wyniósłby 31.20 EUR. Odejmując prowizję 6,5%, ostatecznie zysk netto wyniesie 29.17 EUR. Notabene, zaznaczając w opcjach funkcję "Display net of commission", od razu może być prezentowany przy danym wyniku na zielono zysk netto.
    
   Drugi przykład:
    

    
   Gracz wystawia trzy zakłady w obrębie jednego rynku:
    
   - zakład Back na Everton po kursie 2.16 i stawkę 13 EUR
   - zakład Back na remis po kursie 3.6 i stawkę 12
   - zakład Lay na C Palace po kursie 3.8 i stawkę 2 EUR
    
   Jak widać po lewej stronie pod typami, zakłady zostały skonsolidowane w formie pojedynczych zysków lub straty właściwych dla danego rezultatu:
    
   - jeśli wygra Everton, zysk wyniesie 5.08 EUR, a po odjęciu prowizji 4.75 EUR
   - jeśli wygra C Palace, gracz straci 30.60 EUR.
   - jeśli natomiast padnie remis, zysk wyniesie 20.20 EUR, a po odjęciu prowizji 18.89 EUR
    
   Gdyby jednak prowizja była pobierana od poszczególnych zakładów z osobna, to bilans w przypadku wygranej Evertonu byłby taki:
    
   Jeśli wygrałby Ewerton, zysk z Back Everton wyniósłby 15.08 EUR, a po odjęciu prowizji 14.10 EUR; zysk z Lay C Palace wyniósłby 2 EUR, a po odjęciu prowizji 1.87 EUR; oraz zanotowana byłaby strata z przegranego Back na remis w wysokości 12 EUR. Po zsumowaniu tych kwot, ostateczny zysk wyniósłby 3.97 EUR.
   Jak więc widać byłby on mniejszy niż przy skonsolidowanych zakładach, gdzie wyniósł 4.75 EUR.
    
   Jest to zatem różnica kilkunastu % i przy wielokrotnie większych stawkach mogą to już być konkretne kwoty. Analogicznie można by obliczyć wygraną C Palace oraz remis i zawsze zyski ze skonsolidowanych zakładów będą większe niż z obliczanych z osobna.
    
    

   Obstawianie minimalnej stawki na zakładzie Back


    
   Minimalną stawką, jaką można wpisać w kupon jest 2 EUR. Możliwe jest jednak zagranie po mniejszych od 2 EUR stawkach, w tym za minimalną wynoszącą 0.01 EUR. Zostanie to przedstawione w poniższych przykładach w których gracz obstawi kupon po stawce 0.50 EUR. Ważną rzeczą jest, czy gracz chce obstawić za taką stawkę zakład Back, czy Lay, albowiem w obydwu przypadkach nieco inaczej przebiega proces obstawiania takiego zakładu, a ewentualna pomyłka może spowodować obstawienie zakładu po stawce większej niż pożądana.
    
   Proces obstawiania zakładu Back po stawce 0.50 EUR wygląda następująco (najlepiej podczas obstawiania nie zaznaczać opcji zachowania zakładu "Keep", gdyż przy ewentualnej gwałtownej zmianie kursu, może zostać przez przypadek obstawiony niechciany zakład).
    
   1. Gracz chce postawić Back na drużynę Aab po stawce 0.50 EUR. W tym celu otwiera okno kuponu klikając na pierwszy dostępny kurs Back wynoszący 1.79
    

    
   Następnie w okienku ze stawką (niebieska ramka) wpisuje minimalną stawkę 2 EUR (można również wpisać większą). Następnie w okienku z kursem (czerwona ramka) wpisuje kurs znacznie wyższy od aktualnie najlepszego. Najlepszy kurs wynosi 1.79 więc gracz wpisuje większy kurs o wartości np. 3. Chodzi o to, aby ten zakład nie został przez nikogo przyjęty. Wstawiając znacznie wyższą stawkę, zakład nie zostanie przyjęty, bo będzie w aktualnej chwili nieatrakcyjny dla graczy.
    
   2. Po potwierdzeniu wysłania zakładu, zakład wpada do kolejki oczekujących i na poniższym kuponie gracz klika "View open bets", aby edytować zakład:
    

    
    
   3. Następnie otwiera się edycja zakładu:
    

    
   Gracz zmienia w kuponie stawkę z 2 EUR na 2.50 EUR (czerwona strzałka). Zmienia dokładnie o tyle, jaką chce uzyskać końcową stawkę. Skoro chce uzyskać stawkę 0.50 EUR to zwiększa o 0.50 EUR. Gdyby chciał uzyskać stawkę 0.01 EUR, to zmieniłby stawkę z 2 EUR na 2.01 EUR. Następnie potwierdza przyciskiem Update.
    
   4. Pojawia się kupon, na którym widać już stawkę 0.50 EUR, ale ze względu na zbyt wysoki kurs, zakład jest nieprzyjęty.
    

    
   Gracz klika zatem "View open bets" aby edytować zakład.
    
   5. Pojawia się okienko w którym widnieją tym razem dwa zakłady (oznaczone na grafice jako 1 i 2 po prawej stronie kuponów)
    

    
   Jeden z tych zakładów jest po stawce 0.50 EUR, a drugi po stawce 2 EUR. Aby zakład po stawce 0.50 EUR mógł być od razu przyjęty, gracz zmienia w nim kurs na aktualnie najlepszy, czyli 1.79 (czerwona strzałka). Ponadto drugi zakład z kursem 3 i stawką 2 EUR nie jest graczowi już do niczego potrzebny - pełnił tylko chwilową pomoc przy procesie tworzenia zakładu ze stawką 0.50 EUR. A więc gracz zaznacza go do usunięcia (przycisk w czerwonym okręgu). Następnie potwierdza przyciskiem Update, po kliknięciu którego zakład powinien zostać przyjęty (o ile w międzyczasie kurs się nie zmienił i nie zabrakło obstawianego kursu). Obstawiony został zakład Back po stawce 0.50 EUR.
    
    

   Obstawianie minimalnej stawki na zakładzie Lay


    
   Wystawianie zakładu Lay po stawce mniejszej niż 2 EUR przebiega podobnie do zakładu Back, za wyjątkiem pewnej istotnej różnicy. Dla odmiany, w tym przykładzie gracz chce obstawić zakład Lay po stawce 0.01 EUR
    
   1. A zatem, gracz chce postawić Lay na drużynę Shrewsbury po stawce 0.01 EUR. W tym celu otwiera okno kuponu klikając na pierwszy dostępny kurs Lay wynoszący 3.15
    

    
   Następnie w okienku ze stawką (niebieska ramka) wpisuje minimalną stawkę 2 EUR (można również wpisać większą). Następnie w okienku z kursem (czerwona ramka) wpisuje kurs znacznie mniejszy od aktualnie najlepszego. Najlepszy kurs Lay wynosi 3.15 więc gracz wpisuje mniejszy kurs o wartości np. 2.5. Chodzi o to, aby ten zakład nie został przez nikogo przyjęty. Wstawiając znacznie mniejszą stawkę, zakład nie zostanie przyjęty, bo jest w aktualnej chwili nieatrakcyjny dla graczy. To jest główna różnica w stosunku do wcześniej opisanej metody obstawniena maej stawki na Back. Tam należało wpisać stawkę większą, tu - mniejszą.
    
   2. Po potwierdzeniu wysłania zakładu, zakład wpada do kolejki oczekujących i na poniższym kuponie gracz klika przycisk "View open bets", aby edytować zakład:
    

    
    
   3. Następnie otwiera się edycja zakładu:
    

    
   Gracz zmienia w kuponie stawkę z 2 EUR na 2.01 EUR (czerwona strzałka). Zmienia dokładnie o tyle, jaką chce uzyskać końcową stawkę. Skoro chce uzyskać stawkę 0.01 EUR to zwiększa o 0.01. Następnie potwierdza przyciskiem Update.
    
   4. Pojawia się kupon, na którym widać już stawkę 0.01 EUR, ale ze względu na zbyt wysoki kurs, zakład jest nieprzyjęty:
    

    
   Gracz klika zatem "View open bets" aby edytować zakład.
    
   5. Pojawia się okienko w którym widnieją dwa zakłady - jeden po stawce 0.01 EUR i drugi po stawce 2 EUR.
    

    
   Aby zakład po stawce 0.01 EUR mógł być od razu przyjęty, gracz zmienia w nim kurs na aktualnie najlepszy, czyli 3,15. Ponadto drugi zakład z kursem 2.5 i stawką 2 EUR nie jest graczowi już do niczego potrzebny, więc gracz zaznacza go do usunięcia (przycisk w czerwonym okręgu). Następnie potwierdza przyciskiem Update, po kliknięciu którego zakład powinien zostać przyjęty (o ile w międzyczasie kurs się nie zmienił i nie zabrakło obstawianego kursu). Obstawiony został zakład Lay po stawce 0.01 EUR.
    
   Jak więc widać na tych dwóch przykładach, przy obstawianiu minimalnych stawek należy pamiętać, aby na pierwszym etapie wpisać odpowiednią stawkę, która uniemożliwi przyjęcie danego zakładu przez innych graczy. W przypadku zakładu Back - stawka musi być większa od aktualnie najlepszej dostępnej, a w przypadku Lay, musi być mniejsza od najlepszej aktualnie oferowanej. Pomyłka w tym względzie i obstawnienie na odwrót spowoduje że pierwszy zakład, który ma pełnić tylko funkcję pomocniczą, zostanie przyjęty po większej stawce.
    
    

   Co można zrobić, jeśli gracz pomylił Back i Lay


    
   Może się zdarzyć, że gracz pomyli zakład Back i Lay i np. zamiast Lay obstawi Back lub na odwrót. Jeśli taki zakład nie został przyjęty, tylko wpadł w kolejkę oczekujących, można go po prostu skasować. Jeśli jednak został przyjęty, gracz w takiej sytuacji ma kilka mniej lub bardziej ryzykownych rozwiązań:
    
   1. Gracz może nic nie robić i zdać się na los w postaci oczekiwania na końcowy rezultat zdarzenia. Wówczas albo przegra, albo wygra.
    
   2. Gracz może trochę poczekać i w zależności od tego jak układa się mecz (jeśli np. jest dostępny do obstawiania na żywo), może ciąć straty lub zamknąć pozycję z zyskiem (stosując Cash Out lub ręcznie obstawiając przeciwny wynik po najlepszym dostępnym kursie). W takim rozwiązaniu, ewentualne straty będą mniejsze niż gdyby nic nie robił, a mecz zakończyłby się nie po myśli. Z drugiej jednak strony, może się okazać że chwilę po wystawieniu przeciwnego zakładu gwarantującego mniejszą stratę, sytuacja w meczu zmieni się (ktoś strzeli gola) i gdyby gracz jeszcze chwilę się wstrzymał, to teraz mógłby obstawić przeciwny zakład z gwarantowanym zyskiem (ale mogłoby też być odwrotnie - wstrzymanie się z postawieniem zakładu i niekorzystny gol spowodowałby ryzyko większej straty niż przy niewstrzymywaniu się z obstawieniem). Niestety na tym polega ryzyko, a gracz z reguły nie jest w stanie przewidzieć kiedy padnie gol. Niemniej ten sposób pozwala na zmniejszenie ewentualnej straty, lub zanotowanie zysku.
    
   3. Gracz od razu po pomyłce może obstawić przeciwny wynik, nie czekając i nie ryzykując na to jak zmienią się kursy w dalszym czasie. Przykład obrazujący takie rozwiązanie sytuacji:
   Na poniższej grafice, gracz pomylił się i zamiast zakładu Back na Sevillę, obstawił Lay na tę drużynę po stawce 3 EUR
    

    
    
   Może w tej chwili skorzystać z funkcji Cash Out aby automatycznie zredukować stratę, a może ręcznie wystawić przeciwny zakład, co też robi na poniższej grafice.
    

    
    
   Gracz obstawia Back na Sevillę po aktualnie najlepszym dostępnym kursie 2.62. Stawkę tak dobiera, aby straty przy każdym rezultacie były równomierne. Przy stawce 3.02 EUR, po lewej stronie widać, że dostychczasowe potencjalne zyski i straty przy każdym z rezultatów, przekształcą się w minimalną stratę, która wyniesie 0.02 EUR (jeśli wygra Juventus lub padnie remis) lub 0.03 EUR (w przypadku wygranej Sevilli). Tak więc gracz zamienił potencjalną większą stratę lub większy zysk, na gwarantowaną prawie zerową stratę niezależnie od wyniku spotkania.
    
   4. Gracz w kontekście powyższego przykładu może również tak ustalić stawkę zakładu przeciwnego, aby spróbować wyjść na zero niezależnie od rezultatu meczu. Wtenczas wyglądałoby to tak:
    

    
    
   Gracz wystawia przeciwny zakład Back po dokładnie takiej samej stawce i kursie, jakie zastosował przy pomylonym zakładzie Lay (kurs 2.64, stawka 3 EUR). Jak widać po lewej stronie, bilans przy każdym rezultacie niezależnie od końcowego wyniku przekształci się na 0. Niestety, aktualnie najlepszy dostępny kurs na Back wynosi 2.62, co oznacza że zakład przeciwny po wyższym kursie równym 2.64 nie zostanie od razu przyjęty, a będzie umieszczony w kolejce jako zakład oczekujący. Jeśli kurs nie spadnie, a będzie się przez jakiś czas utrzymywał na tym poziomie, to istnieje realna szansa, że zostanie przyjęty i gracz wyjdzie na zero.
   Gracz może sie też pokusić i wystawić minimalnie większego kursu na Back niż został obstawiony Lay, czyli po kursie 2.66, co przy jego przyjęciu dałoby nawet niewielki zysk.
    
   Podobnie można redukować straty przy odwrotnej pomyłce, gdy zamiast Lay zostanie obstawiony Back, przy czym należy pamiętać o podstawowych zasadach określających właściwości kursu Back i Lay, a w szczególności ich różnic.
    
    

   Podsumowanie


    
   Podstawowe zasady obstawiania na giełdzie Betfair nie są zbyt skomplikowane, jeśli gracz pamięta o kilku najważniejszych zasadach:
    
   - gracz musi być świadomy na co stawia - czy na Back, czy na Lay, pomyłka w tym względzie może dużo kosztować
    
   - gracz powinien brać pod uwagę poziom płynności rynku, próby handlowania na mało płynnych rynkach jest znacznie bardziej ryzykowne, a w wielu przypadkach nawet niemożliwe
    
   - w przypadku obstawiania stawek mniejszych niż 2 EUR, gdzie proces obstawiania jest nieco bardziej skomplikowany, gracz powinien zachować szczególną ostrożność
    
   - należy pamiętać o wystawionych oczekujących zakładach które zostały nieprzyjęte, zwłaszcza w przypadku zaznaczenia opcji zachowania takiego zakładu (Keep).
    
    
    
   Betfair nie posiada zgody Ministerstwa Finansów RP na prowadzenie zakładów bukmacherskich na terenie Polski, a co za tym idzie jest on w Polsce traktowany jako nielegalny serwis bukmacherski. Zgodnie z polskim prawem korzystanie z takiego serwisu jest nielegalne. Poradnik ten nie ma za zadanie zachęcania do rejestracji w Betfair, ani do obstawiania zakładów i wpłacania depozytów, a jedynie przedstawia mechanizmy działania giełdy Betfair. Autor poradnika nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty i szkody wynikłe ze stosowania jakichkolwiek porad zawartych w treści poradnika. Osoba korzystająca z zawartych w poradniku informacji, oraz korzystająca z serwisu Betfair robi to na własną odpowiedzialność.
  • Przez Polon    

   Poradnik giełdy zakładów sportowych Betfair


    

   część pierwsza


    

   Poruszanie się po giełdzie Betfair


    
   Zakaz kopiowania treści poradnika!
    
    
    
    

   Wstęp


    
   Giełda zakładów stanowi jedną z części składowych platformy Betfair. Oferuje możliwości niedostępne u zwykłych bukmacherów, co powoduje, że funkcjonowanie na niej rządzi się nieco innymi prawami. Poradnik ten ma za zadanie przedstawić podstawowe zagadnienia dotyczące giełdy, w tym m.in. poruszanie się po giełdzie, możliwości oferowane przez dostępne funkcje, analizy wykresów i tabel, mechanizmy obstawiania zakładów. Zainteresowani tematem czytelnicy mogą również zaznajomić się z recenzją Betfair, w której zawarty jest ogólny opis platformy: Recenzja Betfair
    
   Poradnik ten składa się z trzech części. W pierwszej części "Poruszanie się po giełdzie Betfair" omówione zostały zakładki giełdy, obsługa interfejsu, oraz ustawienia konta. W drugiej części "Podstawowe zasady obstawiania zakładów", opisane zostały mechanizmy obstawiania zakładów opatrzone pomocnymi grafikami, w tym obstawianie na "wygra" oraz na "nie wygra"; obstawianie po minimalnej stawce 0.01 EUR; mechanizm obrazujący handel na giełdzie; waściwości zakładów nieprzyjętych - oczekujących, oraz wyliczanie prowizji. W części trzeciej poradnika "Interpretacja danych dostępnych na rynku oraz rynek wyścigów konnych" czytelnicy znajdą takie zagadnienia jak: omówienie wykresów kursów oraz tabeli oczekujących i przyjętych kwot; płynność rynku oraz jego zawieszenie; rynek wyścigów konnych, opis rynków piłki nożnej oraz wyjaśnienie czym jest tick. Poradnik jest opatrzony wieloma grafikami mającymi ułatwić czytelnikom przybliżenie zawartych w nim informacji. Należy zaznaczyć że niektóre informacje prezentowane na grafikach możliwe są do oglądania jedynie zalogowanym użytkownikom.
    
   Strona Betfair jest podzielona na dwie zasadnicze części: górny pasek z zakładkami i ustawieniami oraz część "operacyjną" znajdującą się niżej, służącą w głównej mierze do wyszukiwania i obstawiania zakładów.
    
    

   Interfejs


    

    
   Interfejs składa się z następujących części:
    
   1. Wyszukiwarka
    
   Za jej pomocą wyszukać można interesujące mecze, zdarzenia sportowe. Po wpisaniu np. nazwy drużyny, wyszukiwarka podpowiada w rozwijającym się menu dostępne mecze, lub po wpisaniu i naciśnięciu przycisku "wyszukaj" prowadzi do strony z listą meczów oraz informacją ile rynków jest dostępnych w poszczególnych meczach. Z tego miejsca można przejść do proponowanego meczu, lub bezpośrednio do konkretnego rynku w danym meczu.
    
   2. Segment do obsługi konta
    
   Użytkownik niezalogowany w tym miejscu może się zalogować, natomiast po zalogowaniu dostępne są informacje o stanie konta zwykłego i australijskiego. Obok znajduje się przycisk "Deposit" służący do bezpośredniego połączenia ze stroną z opcjami wpłat, oraz mały przycisk do odświeżania aktualnego stanu środków na koncie. Poniżej dostępne są ustawienia Settings, które ze względu na ścisłe powiązanie z zakładami, zostaną omówione później. Do dyspozycji jest także rozwijane menu (My Account) za pomocą którego można obsługiwać swoje konto. Menu My Account składa się z następujących opcji:
    

    
   My Betfair Account - na stronie do której prowadzi, można wpłacić, wypłacić środki, lub je przetransferować np. do Poker Wallet. Znajduje się tam też informacja o posiadanych punktach przydzielanych za aktywną grę użytkownika, a także informacje o aktualnie obstawionych zakładach. Jest tam dostępnych kilka zakładek: Payments (wpłaty, wypłaty, transfer), Activity (opcje opisane poniżej), My details (dane osobowe, ustawienia bezpieczeństwa, wysyłanie dokumentów), Promotion&Rewards (dane dotyczące bonusów oraz punktów na koncie gracza), Player Protection (ustawienia ochronne - gracz może np. sam zawiesić sobie dostęp do konta na określony czas lub ustalić limit potencjalnych strat - ogólnie różne ograniczenia, ktore gracz może aktywować jeśli np. uzna że nie panuje nad sytuacją i ma objawy uzależnienia od hazardu)
    
   Account Statement - przedstawia listę transakcji wykonanych na koncie, w tym wygrane i stracone kwoty, wpłaty, wypłaty, pobrane prowizje.
    
   My Bets - stanowi spis aktualnych, oraz przeszłych zakładów obstawionych przez gracza.
    
   Betting History - szczegółowa historia zagranych zakładów. Można wskazać kryteria wyszukiwania, np. rodzaj zakładu, dyscyplina, status, oraz zakres czasu.
    
   Betting Profit&Loss - wykaz zysków i strat. Określając przedział czasowy, dostajemy informację o zawartych w tym czasie zakładach oraz końcowy bilans zysku lub straty.
    
   Logout - wylogowanie
    
    
   3. Dodatkowe ikony
   Dla osób zalogowanych, po lewej stronie znajdują się również przyciski "My Bets" oraz "My Free Bets" kierujące bezpośrednio do wcześniej opisanych podstron, oraz przycisk rozwijający wiadomości od Betfair, a obok ikonę telefonu prowadzącą do strony z aplikacją na fona.
    
   4. Pierwszy pasek zakładek
   Nieco niżej znajduje się pierwszy pasek zakładek, z którego można wybrać giełdę zakładów (Exchange), kasyno, poker, róznego rodzaju gry, czy zakłady bukmacherskie Sportsbook. Z racji tego, że poradnik ten dotyczy giełdy Betfair, to pozostałe elementy zostaną pominięte (niemniej ich obsługa jest w miarę intuicyjna), a głównej uwadze zostanie poświęcona pierwsza zakładka - Exchange - czyli giełda zakładów.
    
   5. Drugi pasek zakładek
   Pod pierwszym paskiem zakładek znajduje się drugi pasek. Wybierając więc giełdę zakładów Exchange, mamy dostęp do kolejnych możliwości wyboru.
   Jednocześnie w tym miejscu przechodzimy do drugiej głównej części składowej strony, która znajduje się pod paskami zakładek i w której gracze przeprowadzają większość operacji na giełdzie. Zanim jednak zosytanie ona opisana, wcześniej należy wyjaśnić czym jest rynek na giełdzie Betfair, gdyż termin ten w dalszej części będzie pojawiał się bardzo często.
    
    
    

   Czym jest rynek na giełdzie Betfair


    
   Rynek jest to miejsce, gdzie dostępne są zakłady w ramach pojedynczego zdarzenia w obrębie danego meczu/wydarzenia Przykładowo na poniższej grafice przedstawione są cztery rynki z meczu Man City - Mgladbach:
    

    
   - rynek na rezultat meczu (Match Odds)
   - rynek na powyżej/poniżej 2.5 gola (Over/Under 2.5 Goals)
   - rynek na wynik do przerwy (Half Time)
   - rynek na dokładny wynik (Correct Score)
    
   Kursy na polach niebieskich (inaczej - Back) są to kursy na "wygra", czyli gracz obstawia że dany wynik wygra.
   Kursy na polach różowych (inaczej - Lay) są to kursy na "nie wygra", czyli gracz obstawia że dany wynik nie wygra.
    
   Tutaj z kolei przykład pojedynczego rynku Match Odds po kliknięciu na przycisk "Viev full market" znajdujący się pod każdym rynkiem.
    

    
   Liczby widniejące pod każdym kursem informują jakie kwoty do obstawienia dostępne są aktualnie na dany kurs.
    
    
    

   Giełda Betfair (Exchange) - zakładki


    
   Będąc w zakładce Exchange w jej ramach gracz ma dostęp do szeregu kolejnych zakładek:
    
   1. Zakładka Home
   Jest to podstawowa strona z ogólnymi informacjami. Wycinek strony:
    

    
   W lewej kolumnie dostęp jest do listy wszystkich dyscyplin, w tym tych najpopularniejszych. W przypadku najpopularniejszych sportów, kliknięcie na daną dyscyplinę kieruje do nowej strony z ofertą zakładów, w mniej popularnych konieczne jest ponowne wybranie z zawężonej już listy interesującej pozycji. Pod listą dyscyplin dostępne są jeszcze następujące opcje:
    
   - Multiples - multizakłady, jednakże link prowadzi do starej wersji strony. Multizakady są dostępne z innych miejsc, o czym później.
    
   - Sport on TV - lista transmisji wydarzeń sportowych, zarówno przez kanały telewizyjne, jak i przez Betfair Live Video. Lista może zostać pogrupowana w zależności od dyscypliny, daty, kanału TV, języka transmisji.
    
   - Where is the money? - lista ukazująca rynki na których ulokowane są największe ilości pieniędzy.
    
   W środkowej części strony w skrótowej formie zaprezentowane są najpopularniejsze sporty np. piłka nożna, wyścigi konne, a za pomocą zakładek (Cricket, Tennis...) można wybrać kilka innych dyscyplin. Wprawdzie już z tego miejsca można umieszczać zakłady głównie na zwycięzcę, jednak pełna oferta wydarzeń włącznie z zakładami live dostępna jest po kliknięciu "More In Play Football" pod listą meczy lub analogicznie podobnych przycisków przy innych dyscyplinach. Pojawia się wtedy okno z rozszerzoną listą meczów i opcji:
    

    
   Za pomocą górnych zakładek można pogrupować mecze wg dnia tygodnia.
   Nieco niżej dostępne są dwa rozwijane menu, domyślnie ustawione na Start Time i Match Odds:
    
   - Start Time, którym można posegregować mecze w zależności od godziny rozpoczęcia (Start Time), w zależności od ligi (Competition), lub od przyjętych kwot pieniężnych (Amount Matched)
    
   - Match Odds, w którym z kolei można posegregować w zależności od typu zakładu, np. wyniku meczu, wyniku do przerwy, poniżej/powyżej 2.5 gola, itd.
    
   Dodatkowo na tym samym pasku po prawej stronie dostępne są trzy opcje które można zaznaczyć, i które segregują listę meczów w zależności od:
   - dostępności meczów na żywo (Can Turn In Play),
   - dostępnych meczów transmitowanych przez Betfair Live Video (Live video)
   - dostępnych meczów transmitowanych przez stacje telewizyjne (On TV)
    
   Najważniejsze oznaczenia i przyciski, które można spotkać na giełdzie Betfair:
    

    
    
   1. Wydarzenie transmitowane przez stację TV
   2. Wydarzenie transmitowane przez Betfair Live Video
   3. Wydarzenie dostępne do obstawiania w multizakładach
   4. Informacje i zasady dotyczące meczu/wydarzenia
   5. Przekierowanie do danego rynku wydarzenia
   6. Wydarzenie aktualnie dostępne na żywo w czasie jego trwania
   7. Mecz nierozpoczęty, który będzie dostępny na żywo
   8. Mecz nierozpoczęty nie będący dostępny na żywo
   9. Kursy na wynik danego meczu. Jeżeli widnieją tylko niebieskie pola z kursami, oznacza to że w ustawieniach jest wyłączona opcja Lay - opis jej włączenia jest umieszczony w częsci opisującej ustawienia.
   10. Mecz zawieszony - obstawianie zakładów niedostępne (np. chwilowo z powodu gola, przyznania czerwonej kartki)
   11. Mecz zakończony
   12. Oznacza że w danym rynku, przy którym figuruje ten znak, jest dostępna funkcja Cash Out (więcej o niej w rozdziale o ustawieniach)
   13. Odświeżanie rynku
   14. Ikona mieszcząca się przy opcjach wyboru na rynkach, udostępniająca wykresy i tabele
    
   Ponadto na większości stron giełdy (o ile nie na wszystkich) po prawej stronie ekranu, oprócz bannerów reklamowych znajduje się u góry pasek Betslip który rozwija się w postać okienka podczas obstawiania zakładów.
    
    
   2. Zakładka In Play
   Zakładka przenosząca do strony z zakładami na żywo.
    

    
    
   W ramach In Play dostępne są dodatkowo zakładki z listą meczów na żywo które dopiero się odbędą danego dnia, oraz następnego (Today, Tomorrow). Z kolei w zakładce "In Your Play" można umieścić ulubione - obserwowane mecze. Można tego dokonać poprzez zaznaczenie gwiazdek umieszczonych przy każdym meczu. Dodatkowym narzędziem w prawym górnym rogu jest filtr umożliwiający wybór ligi. Ponad filtrem znajdują się jeszcze dwa okienka "Live video" oraz "On TV", których zaznaczenie wyodrębnia wydarzenia dostępne w transmisji video lub w którejś ze stacji telewizyjnych.
    
    
   3. Zakładka Cash Out
   Informuje o aktualnie obstawionych zakładach w których jest możliwość skorzystania z funkcji Cash Out.
    
   4. Zakładka Football
   W swoim wyglądzie i funkcjach podobna do zakładki "Home", z tą różnicą że lista zakładów obejmuje tylko piłkę nożną. W lewej kolumnie tym razem wybrać można mecze spośród najpopularniejszych lig lub krajów, a także z dnia aktualnego lub następnego. Wyboru można dokonać również za pomocą żółtych przycisków uszeregowanych na środku strony.
    
   5. Zakładka Horse Racing
   Zakładka ta przenosi do ofert wyścigów konnych.
    

    
    
   W lewej kolumnie znajduje się lista wyścigów pogrupowanych wg krajów, którą można rozwijać. Więcej szczegółów jest w środkowej części strony, gdzie także są pogrupowane wyścigi, zarówno zgodnie z krajem, konkretnym torem, jak i uszeregowane wg godziny rozpoczęcia. Dostępne są też przyciski: Betfair Radio - umożliwiający słuchanie transmisji wyścigów, Racing on TV - kierujący do strony z listą transmisji video, oraz Timeform Form & Results - gdzie znaleźć można m.in. informacje, statystyki, komentarze oraz wyniki wyścigów.
    
   6. Dwie kolejne zakładki - Tennis oraz Cricket
   Posiadają one podobne funkcje do zakładki Football, z tą oczywistą różnicą, że zakłady tam prezentowane dotyczą tenisa oraz krykietu.
    
   7. Zakładka New&Tips
   Prowadzi ona do strony na której głównie znajdują się artykuły, analizy, dotyczące poszczególnych dyscyplin sportowych w języku angielskim.
    
   8. Zakładka Forum
   Prowadzi do forum Betfair. Aby móc korzystać z forum, użytkownik musi mieć konto na Betfair ze stażem minimum 6 miesięcy, oraz musi być ono w pełni zweryfikowane, a preferowanym językiem - język angielski.
    
   9. Ostatnie dwie zakładki - Tradefair oraz Betfair Video
   Pierwsza z nich prowadzi do strony informacyjno - rejestracyjnej platformy handlowej Tradefair, która jest oddzielnym segmentem Betfair i nie będzie tu opisywana. Z kolei za pomocą Betfair Video przechodzimy do strony spisu transmisji video z wydarzeń sportowych, które można segregować wg dyscypliny oraz godziny/dnia rozpoczęcia, a ponadto można je oglądać w sąsiednim oknie (z pewnymi ograniczeniami, o czym za chwilę).
    

    
    
    

   Widok rynków z poziomu wybranego meczu/zdarzenia


    
   Oferty zakładów zaprezentowane w powyżej opisanych zakładkach są przedstawione w postaci listy meczów/wydarzeń. Zatem w takiej konfiguracji możliwe jest najczęściej tylko obstawienie na wynik danego zdarzenia. Aby przejść do większej ilości rynków oferowanych w ramach konkretnego wydarzenia, wystarczy kliknąć na konkretny mecz umieszczony na liście. Na przykładzie piłki nożnej można przejść do rozbudowanej oferty danego meczu. Tutaj wycinek takiej strony, mecz Oliveirense - Feirense, akurat w czasie jego trwania.
    

    
   W lewej kolumnie znajduje się spis wszystkich dostępnych rynków. W części środkowej znajdują się pogrupowane rynki wg kategorii, gdzie zakłady z tego miejsca można obstawiać. W przypadku piłki nożnej, są to zakładki: Popular (najpopularniejsze rynki), Team Markets (rynki związane z wynikiem osiągniętym przez drużyny), Goal Markets (dotyczące ilości strzelonych goli), Score Markets (rynki dotyczące głównie dokładnego wyniku meczu), Cards&Corners (rynki z kartkami i rzutami rożnymi). Z kolei za pomocą przycisków "View as" można uszeregować rynki w formie kolumnowej lub liniowej.
    
   Na samej górze znajduje się wypełniający się pasek ukazujący postęp w czasie trwania meczu, na którym umieszczane są w formie graficznej takie informacje jak - moment strzelenia gola, lub przyznanie żółtej lub czerwonej kartki. W górnym rogu dodatkowo gwiazdka, po zaznaczeniu ktorej mecz zapisywany jest na liście obserwowanych. Nieco poniżej po lewej stronie widoczny żółty przycisk "Head to head", który po rozwinięciu prezentuje porównanie obu drużyn, np. wyniki sześciu ostatnich meczów.
    
   Pod każdym z rynków widnieje napis "View full market", którego kliknięcie przenosi bezpośrednio do konkretnego rynku. Dany rynek można również wybrać z dostępnych w lewej kolumnie z listy.
    
   Po prawej stronie ekranu znajduje się okno Betslip w którym tworzone są kupony, oraz w zależności od ustawień (o których za chwilę), znaleźć się może okno Stream:
    

    
   Okno to ma trzy główne funkcje, które można wybierać za pomocą przycisków (w czerwonej ramce, aczkolwiek w części meczów niektóre z przycisków mogą być niedostępne). Pierwszy przycisk oferuje możliwość obejrzenia transmisji, drugi przycisk włącza tryb udostępniania informacji o przebiegu meczu w formie wizualizacji, natomiast trzeci przycisk ukazuje statystyki meczu i porównanie drużyn.
    
   W przypadku transmisji video przez Betfair, niestety zdarza sie że transmisja jest niedostępna ze względu na lokalizację miejsca zamieszkania. Ponadto wymogiem jest obstawienie zakładu na dane zdarzenie w wysokości minimum 5 EUR/GBP. Jednak wymóg zaryzykowania 5 EUR można ominąć. W przypadku obstawienia przeciwnych wyników (Back i Lay), można uzyskać sytuację (opisaną w drugiej części poradnika w rozdziale "Obstawianie Back i Lay na tym samym rynku - podstawowy element handlu") w której gracz obstawił 5 EUR, ale bez względu na wynik już nie ryzykuje stratą takiej kwoty.
    
    

   Multizakłady


    
   Na Betfair oferowane są multizakłady, umożliwiające na jednym kuponie połączenie kilku zakładów. Przyciski kierujące do multizakładów widoczne są w wileu miejscach. Poniżej zaznaczone są czerwonymi ramkami:
    

    
   Najszybszy dostęp jest poprzez zakładkę Sportsbook dostępną na wielu podstronach Betfair. Multizakłady oferowane są w ramach zakładów bukmacherskich Sportsbook, a więc działają analogicznie do zwykłego bukmachera, a nie do giełdy. Powoduje to, że kursy tam oferowane są niższe niż na płynnych rynkach giełdy. Z drugiej strony można tam znaleźć kursy wyższe niż na słabo płynnych rynkach na giełdzie.
    
    

   Ustawienia funkcji


    
   Okno ustawień wywołuje się za pomocą przycisku Settings w prawym górnym rogu. Okno to wygląda nieco inaczej w zależności, czy wywoła się je np. ze strony Home, czy też ze strony pojedynczego rynku (gdzie jak na poniższej grafice widać, ustawienia są pogrupowane w formie zakładek). Niemniej opcje są w większości te same:
    

    
   1.Lay odds - kursy na "nie wygra"
   Pokazuje lub ukrywa kursy Lay (czyli pola z kursami koloru różowego)
    
    
   2.Market depth - dodatkowe kursy
    
   Pokazuje lub ukrywa okienka z kolejnymi kursami oczekującymi na danym rynku. Ponieważ gracze wystawiają różne wartości kursów, więc aktualnie najkorzystniejsze kursy są umieszczone bezpośrednio na niebieskich i różowych polach, a kilka gorszych pozostałych - na białych polach. W poniższej grafice włączenie tej opcji powoduje pojawienie się dodatkowych pól z kursami zaznaczonych czerwonymi ramkami:
    

    
    
   3. Betfair starting price - cena wywoławcza
    
   Włączenie wyświetlania ceny wywoławczej. Cena wywoławcza dostępna jest głównie na rynkach wyścigów konnych i wyścigach chartów ale zdarzają się też w najpopularniejszych meczach piłki nożnej. Po jej aktywowaniu, na danym rynku pojawia się środkowy segment zaznaczony w poniższej grafice czerwonymi ramkami.
   W ramach tego ustawienia dostępne są trzy sposoby wyświetlania:
    

    
   a) Projected Odds - wyświetlana przewidywana cena wywoławcza jest liczona na podstawie już umieszczonych zakładów oraz cen.
    
   b) Near / Far Odds - wyświetlane są dwie wartości - Near (to ta sama wartość co w przypadku Projected Odds), oraz Far (obliczana tylko na podstawie już umieszczonych zakładów)
    
   c) Neither - ceny nie są pokazywane.
    
   Co istotne, obstawienie zakładu po cenie wywoławczej jest możliwe jedynie przed rozpoczęciem zdarzenia. Na dodatek cena wywoławcza w chwili rozpoczęcia wydarzenia może być inna niż w chwili wystawiania zakładu, więc zakład zostanie przyjęty po cenie aktualnej w chwili rozpoczęcia. Przykład na wyścigach konnych:
    

    
   Został obstawiony koń Wolfcatcher za stawkę 2 EUR (czerwona ramka po prawej stronie). Mimo że na rynku widnieje kurs po cenie wywoławczej 1.16 (lewa czerwona ramka), to na kuponie jest podana tylko stawka, nie ma natomiast podanego kursu, ani spodziewanej wygranej. Kupon zostanie uzupełniony w chwili rozpoczęcia wydarzenia, kiedy będzie znana ostateczna cena wywoławcza. W tym przypadku, cena wywoławcza w chwili rozpoczęcia została ustalona na 1.13 i taka została wpisana w kupon. Tak więc wystawienie kuponu, sugerując się aktualnie prezentowaną ceną wywoławczą wcale nie oznacza, że ostatecznie na kuponie pojawi się kurs zgodny z tym, który był widoczny wcześniej.
    
    
   4. Profit & Loss - informacja o zysku / stracie na rynku
    
   - Include Settled Bets - na niektórych rynkach (głównie długoterminowych), po tym jak np. dany kraj zostanie wyeliminowany z rywalizacji, zakłady mogą być rozliczane w tym kraju. Opcja ta powoduje, aby dane zyski / straty dla tego rynku zostały od razu zawarte w rozliczeniu.
    
   - Display net of commission - zaznaczenie okienka pokazuje na rynku podczas obstawiania, jaki będzie potencjalny zysk po odjęciu prowizji pobieranej przez Betfair.
    
   - Display "what if" figure - opcja ta włącza lub wyłącza funkcję ukazującą na rynku, jakie mogą być zyski lub straty po obstawieniu danego zakładu.
    
   Przykład:
    

    
    
   Po zaznaczeniu ustawienia Display "what if" figure, gracz otwiera kupon na zwycięstwo zespołu Wolfsburg w którym wpisuje stawkę 2 EUR (czerwona ramka po prawej stronie). W momencie wpisywania stawki, po lewej stronie przy wynikach meczu pojawiają się liczby określające co się stanie w przypadku gdy zaistnieje konkretny rezultat meczu. Kwota 3.24 EUR ukazana na zielono to zysk (brutto) jaki osiągnie gracz, gdy wygra Wolfsburg. W przeciwnym wypadku, gdy wygra drużyna przeciwna lub będzie remis - kwoty czerwone - 2.00 EUR oznaczają taką właśnie stratę.
   Opcja Display net of commission działa w ten sam sposób, jedynie zielona kwota ukazująca potencjalny zysk jest pomniejszona o prowizję pobieraną przez Betfair - ukazywany jest zysk netto.
    
    
   5. Bet view - suwak filtrujący kwoty dostępne na rynku
    

    
   Grafika przedstawia dwa te same rynki. Na pierwszym rynku suwak Bet view ustawiony był na 2 EUR, na drugim rynku natomiast na 1000 EUR. Przy ustawieniu na 2 EUR, na drużynę Cadiz było dostępne do zagrania 47 EUR po kursie 10. Więc jeśli suwak w drugim przykładzie został ustawiony na 1000 EUR, to te 47 EUR to było za mało, więc filtr pokazał jeden z następnych kursów (8.4) gdzie było już dostępne 1071 EUR, a więc więcej niż ustawione na suwaku 1000 EUR. Podobnie było na remis, gdzie suwak wyszukał po mniejszym kursie ponad wymagane 1000 EUR. Z kolei przy drużynie Real Madryt suwak nie musiał wyszukiwać, gdyż od początku dostępna tam kwota na najwyższy dostępny kurs grubo przekraczała ponad 1000 EUR (dokładnie 8540 EUR). Analogicznie można ustawiać na suwaku inne kwoty. Ustawieniem domyślnym jest kwota minimalna 2 EUR.
    
    
   6. Refresh rate - odświeżanie
   Suwak określający jak często mają się odświeżać informacje zawarte na rynkach (kursy, dostępne kwoty pieniężne)
    
    
   7. Highlight when odds change - podświetlenie
   Włączenie podświetlenia pól z kursami, które aktywuje się w momencie zmiany kursu lub zmiany kwot dostępnych przy kursie w momencie odświeżania.
    
    
   8. In-Play bet persistence - opcja zachowania oczekującego zakładu
   Zaznaczenie tej opcji spowoduje wyświetlenie na zakładzie który jest oczekujący, wyboru Cancel i Keep (zaznaczonej w czerwonej ramce).
    

    
   Zakład który został wystawiony, ale nikt go nie kupił, więc ma status oczekującego, jest narażony na usunięcie (np. gdy padnie gol w meczu), lub w chwili rozpoczęcia wydarzenia, jeśli oczekujący zakład został wystawiony przed rozpoczęciem. Aby taki zakład został zachowany, należy zaznaczyć na nim opcję Keep, a jeśli ma nie być zachowany - opcję Cancel. Każdą taką zmianę należy potwierdzić przyciskiem Update. Zagadnienie to zostanie rozszerzone w drugiej części poradnika.
    
   9. Default stake - stawka domyślna
   Możliwość ustawienia stawki domyślnej, która jest automatycznie wpisywana w okienko otwieranego zakładu.
    
    
   10. Cash Out
   Przycisk Cash Out dostępny jest na wielu rynkach. Dzięki niemu można uciąć straty jeśli mecz układa się nie po myśli gracza, lub zapewnić zysk niezależnie od dalszych losów meczu.
    
   - Cash Out (on Market View) - włączenie funkcji Cash Out
   - Show Cash Out confirmation - aktywuje dodatkowy przycisk konieczny do potwierdzenia użycia funkcji Cash Out
    
   Przykład:
    

    
   Na pierwszym rynku, gracz obstawił 0.10 EUR na drużynę Slavia Sofia po kursie 2.18 (niebieski kupon po prawej stronie). Mecz nie szedł w dobrym kierunku, więc gracz skorzystał z funkcji Cash Out. Na rynku znajduje się suwak, za pomocą którego można regulować wysokość strat/zysków. Suwak w położeniu Max, zapewnia równomierny rozkład zysków/strat niezależnie od ostatecznego wyniku meczu. Tak więc w tym przypadku, stosując Cash Out, niezależnie od wyniku, gracz straci 0.02 EUR, które to kwoty informują o tym figurując przy każdej z trzech pozycji. Tym samym, ewentualny zysk 0.12 EUR -> przekształca się w stratę 0.02 EUR, ale jednocześnie ewentualne straty - 0.10 EUR -> zmniejszają się na -0.02 EUR. Można to nazwać cięciem strat. Po zatwierdzeniu Cash Out, wystawiany jest automatycznie przez system przeciwny kupon, który realizuje decyzję gracza. W tym przypadku został automatycznie zawarty kupon Lay (różowy).
    
   Gdyby z kolei mecz toczył się zgodnie z przewidywaniami gracza, to korzystając z Cash Out mógłby doprowadzić do sytuacji, w której miałby wszystkie trzy pozycje na zielono, a więc niezależnie od wyniku, miałby zysk.
    
   Przesuwając suwak w lewą stronę (dolny rynek) proporcje między zyskiem, a stratami stopniowo zwiększają się. Od gracza zależy na jakie ustawienie suwaka się zdecyduje, czy woli mniejszą ale równą na wszystkie wyniki stratę lub zysk, czy może woli zaryzykować większą potencjalną stratą, ale i mieć szanse na większy zysk jeśli padnie korzystny wynik.
    
    
   11. Display Sport Zones
   Za informacją ze strony, wyłączenie tej funkcji powoduje szybsze przechodzenie między stronami Betfair.
    
   12. Show race card info
   Włączenie powoduje uzupełnienie rynków najbardziej popularnych wyścigów konnych o dodatkowe wizualne informacje.
    
   13. Show Quick settings panel
   Aktywuje pomocniczy pasek ustawień na dole ekranu, gdzie dostępne są opcje Default stake, oraz Bet view.
    
   14. Alternative color scheme
   Zmienia kolor interfejsu
    
   15. Display Live Stream
   Udostępnia okno Live Stream
    
   16. Auto-play Live Stream
   Automatyczne włączenie transmisji live w oknie Live Stream
    
   17. Show the Games modules
   Udostępnia w prawej części ekranu segment reklamowy składający się z bannerów kierujących do stron z grami Betfair.
    
    

   Podsumowanie


    
   Mimo wielu różnych zakładek, przycisków i funkcji, poruszanie się po giełdzie nie jest trudne, choć na początku może sprawiać takie wrażenie. Część opcji do wyboru dostępnych jest z poziomu zarówno strony głównej, jak i strony z konkretnym zdarzeniem, a nawet konkretnym rynkiem, co ułatwia ich odnalezienie. Ponadto wiele dostępnych ustawień i funkcji ułatwia w pewnym stopniu korzystanie z giełdy, chociaż porównując te możliwości do tych oferowanych w specjalnych programach (np. Bet Angel, Geeks Toy i inne), to wyglądają one dość skromnie.
    
    
   Betfair nie posiada zgody Ministerstwa Finansów RP na prowadzenie zakładów bukmacherskich na terenie Polski, a co za tym idzie jest on w Polsce traktowany jako nielegalny serwis bukmacherski. Zgodnie z polskim prawem korzystanie z takiego serwisu jest nielegalne. Poradnik ten nie ma za zadanie zachęcania do rejestracji w Betfair, ani do obstawiania zakładów i wpłacania depozytów, a jedynie przedstawia mechanizmy działania giełdy Betfair. Autor poradnika nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty i szkody wynikłe ze stosowania jakichkolwiek porad zawartych w treści poradnika. Osoba korzystająca z zawartych w poradniku informacji, oraz korzystająca z serwisu Betfair robi to na własną odpowiedzialność.


×