Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

sketch-logo.png

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

Reklama

joker

Odprowadzanie podatku w promotorze

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

Z uwagi na to, że mamy okres rozliczania się z dochodów 2011 z US chciałbym poruszyć temat odprowadzania podatku. Wiem że temat był już nie raz wałkowany ale warto usystematyzować fakty.

Proszę tutaj o wypowiedź osoby które już rozliczały się z promotora bądź wiedzą jak należy to rozliczyć, z pewnego źródła (jakiego?). Chodzi mi o ekspertyzy doradców podatkowych. Artykuły mające tutaj zastosowanie

piszę ponieważ próbowałem ostatnio dowiedzieć się co nieco w skarbówce i nie dostałem odpowiedzi. W moim US babki nie wiedziały jak do tego tematu podejść (robiły wielkie oczy ze zdziwienia). Dzwoniąc na infolinię Krajowej Informacji Podatkowej po dokładnym naświetleniu tematu babka powiedziała że firma sama powinna ten podatek odprowadzić. Jeśli tego nie robi to łamie prawo. Przyznam że trochę jestem w kropce

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

no ja tez dzonilem na linie podatkowa , i tego typu zysk rozpisuje sie tak samo jak zysk z kch i forexu i gieldy,czy rzeczy ktore sprzedaje sie po 5 latach nie uzywajac ich czyli nalicza sie 19% podatku ktory trzeba zaplacic i nie mozna sobie niz odliczyc , a u mnie ksiegowa tez nie wiedziala , tez zadzonila powiedzili jej o samo, a w us babki nie mialy pojecia o czym gadam, poszedlem do drugiego us i taka madrzejsza Pani powiedziala ze ze tak samo jak zysk z gieldy -he az sie zdziwilem i dodala ze polska to kraj ze kazdy us moze sobie na swoj sposob to zinterpretowac i to jest chore ....to jej slowa...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Promotor może za Ciebie odprowadzić podatek ale nie musi. W sytuacji kiedy tego nie robi Ty musisz odprowadzić podatek. Jeśli do tej porty składałeś PIT-37 to w tym roku musisz złożyć PIT36.

Promotor nie wystawia PIT-ów. Sam musisz policzyć ile zarobiłeś i obliczyć podatek 19%.

Tą kwotę wpisujesz w polu 191

Zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 19,30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, z wyjątkiem podatku wykazane w poz....

W art. 30 jest wspomniane o tych podatkach z pożyczek:)

Na złożenie PIT-u 36 mamy czas do końca kwietnia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety nie wygląda to tak samo jak w przypadku zysków z giełdy. Jeśli ktoś zainwestował u Promotora np. 10tys w listopadzie, z wypłata co miesiąc na np. 5% to otrzymał w grudniu 500zł. Pomimo, że potencjalnie może stracić na tej inwestycji( Promotor w pewnym momencie nie spłaci długu) to i tak trzeba odprowadzić 19% od tych 500zł.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Spec2 ma rację . W taki sposób rozlicza się podatek z Promotora bo Promotor to co prawda firma ale jego działalność chwilówki nie posiadają osobowości prawnej ( to działalność na osobę fizyczną) więc nie ma obowiązku odprowadzania podatku i trzeba to zrobić samemu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

ok, miałem wątpliwości co do tej osoby fizycznej prowadzącej działalność

kiedy czytam ekspertyzę z kCH ...

https://inwestor-kch.pl/download/opodatkowanie_przychodu_z_systemu_pratner_w_zeznaniu_rocznym.pdf

... wg tego rozumiem tak samo jak babka na infolinii podatkowej - promotor (płatnik?) musiałby odprowadzić za mnie podatek.

ale skoro mówicie że tak jest dobrze to wam wierzę:)

PIT-36 poz 191 ("zryczałtowany podatek dochodowy o którym mowa w art 29, 30, 30a.....")

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A co jeśli ukryjemy ten dochód? I zamiast pita 36 zrobimy normalnie 37

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam.

Jak ukryjesz to jak cie sprawdza bedziesz musial duzo wiecej zaplacic;p ja wlasnie czekam na rozliczenie mojego pitu. Robi mi go znajoma ktora sie zajmuje takimi rzeczami tak ze jesli chcecie to moge powiedz co i jak wpisala ale juz wiem ze nie jest to pozycja o ktorej mowicie tak samo w przypadku KCH rozlicza mi to inaczej niz jest w instrukcji. Moze dzisiaj juz bede mial zrobione;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chciałbym dodać, że informacje na temat tego Pit-u i pola w picie otrzymałem dzwoniąc na infolinie podatkową.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

witam, ja już rozliczyłem pit-a i wpisuje się wszystkie dochody z promotora w poz 8 (inne źródła nie wymienione w wierszach 1-7...tak rozliczałem w 2010r i nie było korekty...pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie analogiczna sytuacja jak u przedmówcy.

Co do informacji udzielanych w tym zakresie przez doradców w Urzędach Skarbowych - pozwolę sobie tę kwestię przemilczeć .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

witam, ja już rozliczyłem pit-a i wpisuje się wszystkie dochody z promotora w poz 8 (inne źródła nie wymienione w wierszach 1-7...tak rozliczałem w 2010r i nie było korekty...pozdrawiam

to że nie było korekty wcale nie potwierdza że było dobrze, kontrolę możesz mieć dopiero za kilka lat i wtedy będziesz musiał ewentualnie korygować.

ta pozycja 8 w części D - macie podstawę prawną dlaczego właśnie tam należy to zakwalifikować?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

US ma 5 lat na wnikanie ludziom,po5 latachmogą mnie pocałować w 4 litery...skorosami niewiedząjakto rozliczyć to ja robię tak jak mi odpowiada!! >:(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zgodnie z broszurą:

"W poz. 191 i 192 należy wykazać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30

i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, z wyjątkiem podatku:

1) obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust.1 pkt 1-5 ustawy

uzyskanych za granicą:

- z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności

gospodarczej,

- z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,

- z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku

podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania,

prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem

środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

- z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,

- od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych;

2) wykazanego w poz. 195-198 oraz w części L.

Kwotę zryczałtowanego podatku od przychodów (dochodów), od których płatnik nie pobrał

zryczałtowanego podatku oblicza się mnożąc kwotę przychodu (dochodu) przez odpowiednią dla

uzyskanego przychodu (dochodu) stawkę zryczałtowanego podatku, określoną w ustawie lub

w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Przykładowo: przychód uzyskany z tytułu otrzymanych odsetek od pożyczki udzielonej osobie fizycznej

niebędącej przedsiębiorcą (płatnikiem) należy pomnożyć przez stawkę podatku w wysokości 19%."

Wpisujecie podatek wyłącznie do pozycji 191 czy może do pozycji 191 i 192?

Ciekawy jest jeszcze ten artykuł:

http://www.rp.pl/artykul/86697,635743-Jak-rozliczyc-przychod-ztytulu-odsetek-od-pozyczki.html

Z niego wynika, że Promotor powinien być płatnikiem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

US ma 5 lat na wnikanie ludziom,po5 latachmogą mnie pocałować w 4 litery...skorosami niewiedząjakto rozliczyć to ja robię tak jak mi odpowiada!! >:(

Uważaj żebyś czasem sam nie musiał tych 4 liter w przyszłości całować.

Wiesz jak jest liczone te 5 lat? Od momentu zakończenia roku kalendarzowego, w którym masz obowiązek złożyć zeznanie.

Czyli.

Mamy rok 2012. Rozliczamy zeznanie za rok 2011. Musimy to zrobić do końca kwietnia 2012. Dodajemy 5 lat, mamy 30 kwietnia 2017. Zaokrąglamy do końca roku, otrzymujemy 31 grudnia 2017 roku. Czyli - teoretycznie - zeznanie podatkowe za 2011 rok możesz wywalić dopiero 1 stycznia 2018.

Piszę teoretycznie, bo na przykład w 2019 roku kupisz sobie Mercedesa. Za pieniądze uczciwie zarobione w 2010 roku. Upłynęło już tyle lat, że wywaliłeś wszystkie zeznania podatkowe itd.

Możesz spać spokojnie? Nie, bo urząd skarbowy chce wiedzieć, skąd masz kasę na Mesia. Jak usłyszy, że zarobiłeś w 2010 to każe Ci to udowodnić. Jak nie udowodnisz (bo PIT-y przecież wywaliłeś), to zakłada, że kasę masz z nieujawnionych dochodów i przywali 75% podatku.

Jeszcze się urzędnicy ucieszą, bo dostaną premię za czujność.

Piszesz, że urzędnicy nie wiedzą jak rozliczyć, więc rozliczysz po swojemu.

Właśnie zrobiłeś prezent Skarbowi Państwa. Urzędnicy nie muszą wiedzieć jak rozliczyć podatek, ale Ty musisz go rozliczyć prawidłowo. Rozliczysz źle - zapłacisz wyrównanie, a urzędnik - wiadomo - dostanie premię.

Na szczęście od pewnego czasu można poprosić o interpretację, która jest dla Ciebie obowiązująca. Czyli jeśli masz papier, że masz rozliczyć w ten sposób, to Cię nie mogą ścignąć, nawet jeśli później okaże się, że powinieneś to zrobić inaczej.

Są w Polsce 4 ośrodki do których możesz się zwrócić na piśmie z prośba o interpretację. Ale to trzeba umieć napisać. Najlepiej było by przejść się do jakiegoś biura rachunkowego albo prawnika znającego się na podatkach.

Polskie przepisy podatkowe nie dość, że są skomplikowane, to jeszcze zakładają maksymalne strzyżenie podatnika.

W sądzie prokurator musi Ci udowodnić winę. W US Ty musisz udowodnić swoją niewinność.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

cyt

"Ciekawy jest jeszcze ten artykuł:

http://www.rp.pl/artykul/86697,635743-Jak-rozliczyc-przychod-ztytulu-odsetek-od-pozyczki.html

Z niego wynika, że Promotor powinien być płatnikiem."

próbowałem to rozgryźć w ustawie o pit. Każdy art. odwołuje się do następnych kilku art. które odwołują się do następnych kilku art. z zastrzeżenie kolejnych kilku art. i tak dalej w kółko...  idiot2 normalnie kocham polskie prawo zwłaszcza podatkowe, wszystko proste i logiczne.

może zróbmy ankietę " czy promotor jest płatnikiem? "  ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Lepiej idź do dobrego doradcy. Z podatkami nie ma żartów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No cóż przyznaję rację,ale jeżeli już znajdą takieg opodatnika który źle odliczył podatek poprostu dopłaca ten brakujący np: 1%??proszę o opinię...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dopłaca 1% + odsetki ustawowe. Najlepiej złożyć korektę zeznania, póki jest jeszcze czas.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

a mnie pani w moim US powiedziała, że Promotor powinien odprowadzać podatek za mnie, choćby zryczałtowany. Ale skoro tego nie robi to ja sama muszę wypełnić pit 8C.

Do Promotora dzwoniłam, ale nie dowiedziałam się na jakiej podstawie podatku nie odprowadzają od moich zarobków, czyli dlaczego nie dostanę od nich pita. Pan mi tylko powiedział, że sama mam sobie wypełnić pit 8R.

A Wy piszecie w ogóle coś innego: pit37, 36. Zeznania są rozbieżne i już nic nie wiem.

Ktoś mądry powinien się w końcu wypowiedzieć na ten temat ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam, mam prośbe z racji iż już jest 27 kwietnia a zostało 3 dni na rozliczenia, a nie mam bladego pojęcia jak to wykonać, proszę by ktoś mi krok po kroku wytłumaczył w sposób łopatologiczny jak rozliczyć podatek, a raczej jak on sam odliczył ten podatek. Na prostym przykładzie zarobki przez 5 miesięcy kwota wpłacona 10 tyś na 5% w skali miesiąca, czyli kwota zarobku wynosi 2500 zł więc jak to zrobić? Z góry dzięki wielkie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam mamy maj więc czas rozliczeń się zakończył.. czy ktoś odkrył jakiś 1 a dobry i trafny sposób, gdzie się rozliczył z podatku i ma pewność że US nie odezwie się do niego. ???

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Uważaj żebyś czasem sam nie musiał tych 4 liter w przyszłości całować.

Wiesz jak jest liczone te 5 lat? Od momentu zakończenia roku kalendarzowego, w którym masz obowiązek złożyć zeznanie.

Czyli.

Mamy rok 2012. Rozliczamy zeznanie za rok 2011. Musimy to zrobić do końca kwietnia 2012. Dodajemy 5 lat, mamy 30 kwietnia 2017. Zaokrąglamy do końca roku, otrzymujemy 31 grudnia 2017 roku. Czyli - teoretycznie - zeznanie podatkowe za 2011 rok możesz wywalić dopiero 1 stycznia 2018.

Piszę teoretycznie, bo na przykład w 2019 roku kupisz sobie Mercedesa. Za pieniądze uczciwie zarobione w 2010 roku. Upłynęło już tyle lat, że wywaliłeś wszystkie zeznania podatkowe itd.

Możesz spać spokojnie? Nie, bo urząd skarbowy chce wiedzieć, skąd masz kasę na Mesia. Jak usłyszy, że zarobiłeś w 2010 to każe Ci to udowodnić. Jak nie udowodnisz (bo PIT-y przecież wywaliłeś), to zakłada, że kasę masz z nieujawnionych dochodów i przywali 75% podatku.

Jeszcze się urzędnicy ucieszą, bo dostaną premię za czujność.

Piszesz, że urzędnicy nie wiedzą jak rozliczyć, więc rozliczysz po swojemu.

Właśnie zrobiłeś prezent Skarbowi Państwa. Urzędnicy nie muszą wiedzieć jak rozliczyć podatek, ale Ty musisz go rozliczyć prawidłowo. Rozliczysz źle - zapłacisz wyrównanie, a urzędnik - wiadomo - dostanie premię.

Na szczęście od pewnego czasu można poprosić o interpretację, która jest dla Ciebie obowiązująca. Czyli jeśli masz papier, że masz rozliczyć w ten sposób, to Cię nie mogą ścignąć, nawet jeśli później okaże się, że powinieneś to zrobić inaczej.

Są w Polsce 4 ośrodki do których możesz się zwrócić na piśmie z prośba o interpretację. Ale to trzeba umieć napisać. Najlepiej było by przejść się do jakiegoś biura rachunkowego albo prawnika znającego się na podatkach.

Polskie przepisy podatkowe nie dość, że są skomplikowane, to jeszcze zakładają maksymalne strzyżenie podatnika.

W sądzie prokurator musi Ci udowodnić winę. W US Ty musisz udowodnić swoją niewinność.

Oj tak, to prawda niestety. A dodatkowo:

Kontrolerzy mogą wezwać na pomoc policję

W razie uzasadnionej potrzeby, gdy kontrolujący trafi na opór uniemożliwiający lub utrudniający przeprowadzenie czynności kontrolnych, może poprosić o wsparcie policję lub inne uprawnione służby.

Uwaga! Stanie się tak tylko wtedy, gdy opór jest bezprawny. Kontrolujący, którzy chcą wejść do mieszkania przedsiębiorcy i nie mają na to zgody, nie mogą wzywać na pomoc policji, gdyż w takim przypadku nie jest to opór bezprawny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć, wiemy jak się skończyła sprawa z promotorem ale mam pytanie, jeśli otrzymałam część przewidzianych odsetek z inwestycji jednak nie otrzymałam zwrotu całego kapitału to muszę z tych odsetek odprowadzać podatek? W sumie i tak jestem stratna, żadnego zysku nie ma, tylko strata

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta