Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

prozysk

Reklama
Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie wielu z Was zastanawia się o co ostatnio z tym Bitcoinem i co nam, jako użytkownikom grozi w związku z tym.

Postaram się to pokrótce przybliżyć...
 

 

Ostatnimi czasy widzimy tzw. zatory płatnicze w Bitcinie i wzrost znaczny opłat transakcyjnych, który z tym się wiąże. To tak zwany problem skalowalności.

 

Obecnie dwie najpopularniejsze propozycje rozwiązania problemu skalowania to BIP148 i SegWit2x. Obie mają za zadanie umożliwić aktywację Segregated Witness ("SegWit") w ciągu miesiąca, co oznacza, że ​​aktualizacja protokołu mogłaby wystartować w ciągu dwóch. Jednak obie te propozycje odbiegają od obecnego protokołu i nie są z nim w pełni kompatybilne. 

Stąd istnieje pewne realne ryzyko rozdzielenia łańcucha Bitcoina a to oznaczałoby powstanie niezależnych kryptowalut - podobnie jak miało to miejsce w Ethereum.

Segregated Witness Activation
 
Sam SegWit (Segregated Witness) opracowany przez Bitcoin Core jest wstecznie zgodny z obecnym protokołem.

W pewnym sensie można powiedzieć, że jest to swoista nakładka na obecny protokół. Nie będę wchodził w szczególny techniczne rozwiązania.

Napiszę tylko w uproszczeniu, że Segwit ma zwiększyć skalowalność Bitcoina poprzez zmniejszenie ilości danych zapisywanych w wydobywanych przez górników blokach, dzięki czemu w każdym bloku zawrzeć będzie można znacznie więcej transakcji niż obecnie.

 

SegWit jest też częścią Konsensusu z Nowego Jorku oraz alternatywnego sposobu aktywowania SegWit przez użytkowników przez soft fork (UASF). 

 

Różnice polega na tym, jak ma ta aktywacja nastąpić. 

 

Pierwsza, oryginalna opcja zaproponowana przez Bitcoin Core w BIP141 zakłada, że SegWit aktywuje się gdy uzyska 95 procent mocy hashowej sieci w jednym okresie trudności trwającym około 2 tygodni przed 15 listopada. Zakładając, że górnicy wsparliby te rozwiązanie ryzyko podziału Bitcoina jest minimalne.

Jednak obecnie tylko około 40%-45% mocy sygnalizuje gotowość do BIP141. 

Dlatego część użytkowników Bitcoin zaplanowała aktywowanie SegWit zgodnie z propozycją BIP148 UASF. Ma to polegać na tym, że od 1 sierpnia węzły wspierające te rozwiązanie będą odrzucać wszystkie bloki, które nie sygnalizują gotowości do BIP141. Pomysł oparty jest na tym, że górnikom nie opłaca się kopać bloków, które nie zostaną zaakceptowane przez większość nodów w sieci. Jeśli więc ta propozycja zostanie poparta przez większość mocy (50%) górnicy powinni wspierać najdłuższy łańcuch a tym będzie ten tworzony przez górników nody wspierające te rozwiązanie, czyli wymagające włączenia SegWit. To powinno, z przyczyn ekonomicznych, wymusić na pozostałych górnikach włączenie SegWit i unikać podziału. Jeśli jednak ten wniosek jest wspierany przez mniejszość górników, "łańcuch BIP148" mógłby oddzielić się od obecnego protokołu.

.

Umowa z Nowego Jorku, zwana też SegWit2x, ma zamiar aktywować SegWit w jeszcze inny sposób zaproponowany w BIP91 . Podobnie jak BIP148, wszystkie węzły BIP91 odrzucałyby bloki, które nie sygnalizują gotowości do BIP141. Ale w przeciwieństwie do BIP148,węzły BIP91 mogłyby to zrobić tylko gdy poparcie dla tego rozwiązania wynosiłoby 80% mocy sieci, które sygnalizują BIP91 w ciągu około dwóch dni. Powinno to również zminimalizować prawdopodobieństwo podziału.
Jednak drugi krok Porozumienia z Nowego Jorku jest gard forkiem, gdyż w przeciwieństwie do SegWit nie jest wstecznie kompatybliny i polega na podwojeniu wielkości bloku.. Dlatego też może prowadzić do podziału. 


Harmonogram zdarzeń

14 lipca: wdrożenie BTC1
 
Do tego dnia sygnatariusze Konsensusu z Nowego Jorku powinni zainstalować oprogramowania Klient oprogramowanie będącym modyfikacją kodu Bitcoin Core, zwanym BTC1beta i przetestować go u siebie, 
To nie powinno mieć żadnego wpływu ani na użytkowników ani górników.

 
21 lipca: Włączenie sygnalizacji BIP91 
 
To dzień w którym rzeczywiście BTC1 powinien być uruchomimy przez węzły.

Tego też dnia górnicy powinni zacząć sygnalizować wsparcie dla propozycji BIP91

Nie powinno to również dotyczyć zwykłych użytkowników.
Natomiast jeśli jesteś górnikiem, możesz pomóc w aktywacji SegWit poprzez sygnalizację gotowości do BIP91. 

 

Najwcześniej 23 lipca:  BIP91 Lock In
 
Próg dla aktywacji BIP91 wymaga, aby w  336 blokach minimum 269 bloków sygnalizowało gotowość. Ich wydobycie powinno to zająć min. 2 dni i 8 godzin. 1/3 dni. Stąd też BIP91 najprawdopodobniej zablokuje się 23 lipca.
To także nie ma wpływu na zwykłych użytkowników.
Jeśli jednak jesteś górnikiem, a BIP91 aktywuje się, masz 1 lub 2 dni by dostosować się do miękkiego widelca BIP91 i wdrożyć oprogramowanie zgodne z BIP91. Jeśli tego nie zrobisz ryzykujesz, że wydobyte przez Ciebie bloki zostaną odrzucone przez  przeważającą część sieci.


 

Najwcześniej 25 lipca: aktywacja BIP91
 
Po wydobyciu kolejnych 336 bloków po zablokowaniu BIP91, najwcześniej 25 lipca, wszelkie bloki, które nie sygnalizują gotowości do wsparcia BIP141 (SegWit) zostaną odrzucone.
To nadal nie powinno mieć wpływu na zwykłych użytkowników.
Będąc górnikiem, powinieneś teraz kopiować tylko bloki sygnalizujące gotowość SegWit (BIP141). Bez tej sygnalizacji ryzykujesz odrzucenie bloków przez większą część sieci. 

 

29 lipca: BIP91 Termin
 
29 lipca jest dla górników pierwszym dniem w którym mogą uniknąć podziału łańcucha.

 

Jeśli BIP91 nie zostanie aktywowany w tym terminie łańcuch Bitcoin może się podzielić.
Jeśli tak się stanie, a jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem masz 2 dni by przygotować się na podział łańcucha.

Jak to zrobić opiszę w odrębnym wpisie.
Jeśli jesteś górnikiem a BIP91 nie zostanie aktywowany się 29 lipca masz 2 dni by zdecydować, który łańcuch będziesz wspierał po 1 sierpnia: w łańcuchu BIP148 czy oryginalny.

 
31 lipca: BIP141 Termin
 
31 lipca to drugi dzień w którym górnicy mogą uniknąć podziału 
Najpóźniej tego dnia BIP91 musi być aktywowany lub BIP141 musi się zablokować. Inaczej mówiąc, jeśli BIP91 nie aktywował się w czasie, to wchodzi zasada z BIP141, czyli konieczność uzyskania 95% mocy w ciągu około 2 tygodni. W rzeczywistości szansa na to jest raczej iluzoryczna gdyż do podziału najpewniej dojedzie zanim okaże się przed 15 listopada czzy osiągnięto 95% poparcia dla SegWit.
Ale 31 lipca jest ostatnia szansą na przygotowanie się na podział.

 
1 sierpnia: Aktywacja BIP148
 
1 sierpnia to dzień aktywacji BIP148, i jest to trzeci i ostatni dzień, w którym górnicy mogą uniknąć podziału.
1 sierpnia o godzinie 00:00 UTC wszystkie węzły BIP148 rozpoczną odrzucanie bloków, które nie sygnalizują gotowości do SegWit. Jeśli BIP141 lub BTC1 będą zablokowane lub aktywowane w tym czasie, nie powinno być podziału łańcucha.

 

Jeśli jednak tak się nie zdarzy górnicy mają ostatnią szansę uniknięcia podziału łańcuchów poprzez wsparcie BIP148. Muszą zapewnić wsparcie najdłuższego łańcucha zgodnego poprzez włączenie wsparcia SegWit przez przez BIP141.

 

Jeśli BIP141,  BIP91 ani BIP148 nie otrzymają wsparcia wystarczającej mocy do 1 sierpnia, ale BIP148 zyska pewną przewagę, łańcuch może się w tym dniu rozdzielić. Gdy tak się stanie, będą to dwa Bitcoiny, nazwijmy je 148BTC dla wspierających BIP148 oraz LegacyBTC dla drugiej gałęzi . Oczywiście ten podział może się z czasem skończyć jeśli 148BTC odzyska najdłuższy łańcuch.

Jeśli posiadasz Bitcoiny w chwili podziału, powinieneś automatycznie posiadać zarówno 148BTC, jak i LegacyBTC. Jednak aby uzyskać dostęp do obu Bitcoinów, będziesz musiał pobrać nowe oprogramowanie. Będąc zwykłym użytkownikiem najlepiej na początku wstrzymać wszelkie transakcje do czasu gdy sytuacja bardziej się wyjaśni. W tym czasie nie powinno trzymać się środków w portfelach online oraz na giełdach. Nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować utratą części pieniędzy! 

 

Jeśli zdarzy się podział i jesteś górnikiem, powinieneś był zdecydować, w którym łańcuchu będziesz kopał. Oczywiście, możesz w każdej chwili zminić decyzję i kopać najbardziej zyskowny łańcuch. Pamiętaj jednak, że od tego czasu wykopane bloki będą tylko w jednym łańcuchy i wykopiesz albo 148BTC albo LegacyBTC.


4 sierpnia: Bitcoin ABC Launch
 
Data 4 sierpnia nie jest pewna ale tego dnia może pojawić się nowy Bitcoin - Bitcoin ABC .
Główny producent sprzętu wydobywczego - Bitmain - ogłosił, że jeśli BIP91 nie aktywuje się przed 1 sierpnia, a aktywuje się  BIP148  to przygotuje "plan awaryjny" (UAHF), który pozwoli na przywrócenie łańcucha bloków NIE POPIERAJĄCEGO BIP148. Oznacza to, że kopalnie, któe nie spełniły warunku sygnalizowania SegWit i wydobyte przez nich bloki zostały odrzucone "odzyskałyby"  bez względu na to czy łańcuch wspierający UAHF będzie dłuższy czy też nie. 

W praktyce oznacza to, że w istocie powstałaby kolejna na poły prywatna kryptowaluta ze wspólną z bitcoinem historią do dnia 31 lipca.

To byłoby trwałe rozwidlenie gdyż obejmuje wiele nowych zasad protokołu, niezgodnych z aktualnym protokołem. Przede wszystkim te rozwiązanie sprzeciwia się SegWit a kwestie skalowalności mają rozwiązać zmiany wielkości bloku.

 

Jeśli przed 1 sierpnia posiadasz Bitcoiny warto się na te rozwiązanie przygotować pobierając odpowiednie oprogramowanie gdy się pojawi ponieważ monety sprzed 1 sierpnia będą też dostępne w tym łańcuchu. Można oczywiście te oprogramowanie pobrać w późniejszym czasie importując do niego klucze prywatne ale warto przygotować się na to wcześniej.

 

15 sierpnia: Potencjalna zmiana Proof of Work - BIP148
 
Data ta nie jest jeszcze ustawiona, 15 sierpnia może jednak być dniem powstania innego rodzaju "Bitcoin" NewPoWBTC
Trzeba zwrócić uwagę, że BIP148 tworzony i zależny jest od użytkowników a nie górników. Użytkownicy wspierający BIP148 po 1 sierpnia zaczynają odrzucać wszelkie bloki, które nie sygnalizują gotowości do SegWit ( BIP141) co powinno zachęcić górników do korzystania z sieci BIP148. Nie wiadomo jednak czy tak się stanie. gdyż do tej pory nieliczni górnicy publicznie wskazali, że będą wspierać UASF.
Jeśli ilość górników wspierających 148BTC okaże się niska część użytkowników może zdecydować się na hard fork  zmieniający algorytm "proof of work" eliminujący dużą grupę kopalń pracującą na sprzęt ASIC i może otworzyć się na nowych górników oraz ponowną decentralizację ekosystemu poprzez umożliwienie wydobycia przez domowych użytkowników za pomocą procesorów lub kart graficznych.
Wstępnie zakłada się, że jeśli do 15 sierpnia mniej niż 15% mocy będzie wspierać BIP148 to ten hard fork zoistanie aktywowany.

To spowoduje podział na LegacyBTC. Może też doprowadzić do podziału 148BTC jeśli niektórzy użytkownicy wspierający zdecydują się na zmianę algorytmu PoW. 
Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem i posiadaczem bitcoin w momencie podziału na 1 sierpnia i nie wydałeś ich do 15 sierpnia, powinieneś teraz także zaopatrzyć się oprogramowanie (portfele) NewPoWBTC. Podobnie jeśli kupiłeś lub wydobyłeś 148BTC między 1 sierpnia a 15 sierpnia.

Jeśli wydałeś bitcoiny po każdej stronie podziału, to nie jest to konieczne. Dla bezpieczeństwa jednak najlepiej w tym okresie nie dokonywać transakcji aż sytuacja stanie się jaśniejsza.


Połowy sierpnia - Koniec sierpnia: SegWit Lock In
 
Jeśli górnicy unikną podziału łańcucha przez BIP141, BIP91 lub BIP148 SegWit powinien zostać zablokowany w okresie od połowy sierpnia do końca sierpnia. 
Blokada oznacza, że ​​wszyscy klienci gotowi na SegWit zaczną egzekwować nowe zasady w następnym okresie trudności, czyli po około dwóch kolejnych tygodniach. 

 

Więc jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem i chcesz korzystać z nowych funkcji lub chcesz utrzymać najwyższej klasy bezpieczeństwo, masz teraz dwa tygodnie na uaktualnienie do oprogramowania, które wymusza SegWit.
 

Jeśli nie uniknie się podziału łańcuchów, sytuacja znacznie się skomplikuje. Do połowy sierpnia może bowiem być nie jeden ale dwa, trzy, a może nawet cztery Bitcoiny: "148BTC, NewPoWBTC, Bitcoin ABC oraz LegacyBTC.
 

Obecnie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć jak najlepiej poradzić sobie z tą sytuacją. Dla zwykłego użytkownika zawsze najlepiej jest kontrolować klucze prywatnych, a najprawdopodobniej jeszcze lepiej nie wykonywać w ogóle transakcji dopóki sytuacja w jakiś sposób się nie unormuje i nie wyjaśni. 
Dla górnika najlepiej jest po prostu wyłowić najbardziej opłacalny łańcuch.

 

Koniec sierpnia - połowa września: aktywacja SegWit
 
Jeśli uniknie się podziału łańcuchów, SegWit powinien zostać aktywowany przez ten czas. Od tego czasu posiadając kompatybilnego klienta (portfel) będzie można korzystać z dobrodziejstw SegWit

Jeśli nie da się uniknąć podziału łańcucha, sytuacja prawdopodobnie będzie bardzo skomplikowana.

 

Koniec października - Połowy listopada: SegWit2x Hard Fork
 
Pod koniec bieżącego roku a nawet do początku 2018 r. powinien zostać wdrożony Hard Fork związany z SegWit2x. Hard Fork aktywuje się na klientach BTC1 trzy miesiące po zablokowaniu SegWit. Aktywacja oznacza, że ​​powinien być wydobywany "blok bazowy" większy niż 1 megabajt, co spowoduje, że ​​klienci BTC1 będą niezgodni z wszystkimi klientami Bitcoin, którzy nie mają zaimplementowanego kodu tego widelca.

Obecnie jest niemal pewne, że nie wszyscy zmienią swoje oprogramowanie w celu wsparcia tego hard forka. Społeczność programistów Bitcoina niemal całkowicie  odrzuciła ten projekt a kilka firm oświadczyła, że nie wspierają tej zmiany.

To z kolei może doprowadzić do kolejnego rozgałęzienia łańcucha, czyli powstania kolejnego, piątego Bitcoina.

Wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

 

Opracowano na podstawie: https://bitcoinmagazine.com/articles/countdown-segwit-these-are-dates-keep-eye/I jeszcze część powyższego zaprezentowana w bardziej przystępny sposób przez Stefana Bentyna...
 • Lubię 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może najlepiej sprzedać wszystkie BTC przed końcem sierpnia i poczekać na wyjaśnienie całej sytuacji... cena teraz "troszkę" spadła ale chyba jednak lepiej mieć złotówki na ten czas aktualizacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie było to tematem wpisu i kilka słów na ten temat napiszę w kolejnym o tym jak przygotować się na te ewentualne wydarzenia.

Jednak ja taką strategię na ten trudny czas przyjąłem. Przewalutowałem na fiaty i altcoiny 80% swoich bitków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam :) Jak myślicie powstanie ten podział czy raczej nie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czekam na temat o zabezpieczeniu się i przetrwaniu tego okresu dziwnego okresu :) Jest pewnie też szansa na niezły zarobek przy pewnym ryzyku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tutaj graficznie przedstawiony proces decyzyjny, uwzględniający większość z możliwości, które mogą się zadarzyć
QavsCig.png

Żródła, niestety, nie zanotowałem. Graf jednak nie jest mojego autorstwa...


W tym okresie bardziej niebezpieczne jest bowiem odbieranie a nie wysyłanie Bitcoinów.

A to dlatego, że odpowiadając na pytanie

Ja trzymam :) Jak myślicie powstanie ten podział czy raczej nie ?

trzeba powiedzieć, że w okresie aktywacji soft forka nieuniknione jest powstanie 2 gałęzi, czyli podział Bitcoina.

Zwykle jednak ma on charakter przejściowy ponieważ górnicy przełączają się i wspierają dłuższy łańcuch by nie marnować energii elektrycznej i pracy sprzętu sprzętu na wydobywanie bloków nie akceptowanych przez większość sieci.

To powoduje, że słabsza gałąź powinna z przyczyn ekonomicznych umrzeć :)

 

I właśnie tu jest niebezpieczeństwo. 

Utrata środków nie grozi nam w przypadku podziału i trwania kilku Bitcoinów jeśli posiadamy klucze prywatne. Zawsze bowiem będziemy mogli je importować do portfela działającego na konkretnym łańcuchy i z nich korzystać.

Niebezpieczeństwo utraty środków po 31 lipca 2017 roku jest wtedy gdy po tej dacie otrzymamy np. Bitcoiny LegacyBTC, a gałąź ta umrze i nie będzie dalej ciągnięta. 

Wtedy te środki po prostu znikną.

Pamiętać bowiem należy, że wysłanie od 1 sierpnia monet w gałęzi LegacyBTC nie będzie widoczne np. w gałęzi 148BTC.

 

Ł

Edytowane przez pepperoniss

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 Tydzien temu czytalem tekst jakiegos experta (jak znajde to wkleje),iz btc spadnie do 1.900$ za szt. co dokladnie teraz sie dziej, poczym jego cena zacznie rosnac i dojdzie do okolo 4000$ za szt.,oczywiscie to tylko opinia jednego z wielu,ale ja takze trzymam btc i nie sprzedaje.;

 

P.S troche odbieglem od gl. tematu:)

Edytowane przez hcpdyzio

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Źeby tylko jakaś większa kopalnia się nie zbuntowała :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze kopalnie tez zrozumieja ze niepewnosc odnosnie bitcoina ciagnie kurs w dol i w konsekwencji nie jest w ich interesie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pep@

Czekamy na wpis, jak sie przygotowac do podzialu lancucha z perspektywy zwyklego uzytkownika.

Z gory dzieki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No i niby ma być podział bo jakiś pool wydobywczy zapowiedział odłączenie i ba być ''zwykły'' btc i bitcoin cash

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1 sierpnia nastąpi  ten podział tak? W wypadku trzymania btc na elektrum trzeba coś robić itp?

Edytowane przez lordzuk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest to jeden z tych dni, w których może do podziału łańcucha dojść.

Tego bowiem dnia węzły wspierające BIP148 zaczną odrzucać bloki bez sygnalizacji SegWit.

Górnicy będą musieli zdecydować w którym łańcuchu kopią.

 

Jeśli masz Electrum lub jakikolwiek portfel w którym masz możliwość wygenerowania kluczy prywatnych to w zasadzie nie musisz nic robić do czasu gdy nie zechcesz wydać posiadanych bitków w którymś z łańcuchów lub obu.

Trochę więcej naskrobałem w tym wątku http://www.hyipforum.pl/index.php?/topic/19314-ochrona-przed-skutkami-potencjalnego-podzia%C5%82u-bitcoina/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się wydobywanie Bitcoin ABC (Botcoin Cash)

Mniej do godziny powinien być wydobyty pierwszy blok w rozgałęzionym łańcuchy i wówczas dojdzie do faktycznego rozłamu w Bitcoin.

 

Na chińskiej giełdzie BTC spadło o 18%.

Polski bitmarket zawiesił działanie do 14:50


Ciekawostką jest to, że najpewniej ostatni wspólny blok wydobył rozłamowiec - ViaBTC o 14:16 czasu polskiego...


Podział stał się faktem. Obaczymy czy się utrzyma...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

 • Podobna zawartość

  • Przez pepperoniss
   To co działo się w ciągu ostatnich 32 godzin na rynku kryptowalut to coś niesamowitego...
   BTC - min. 5400$ - max. 6789$ / otwarcie 6545$ - zam. 6011 $
   BCH - min. 890$ - max. 2799$ / otwarcie  993$ - zamkn. 1859$
   W pewnym momencie BCH był wart 0,50 BTC...
    
   Szaleństwo!
   Skala pompy na drugiej pod względem kapitalizacji kryptowalucie pokazuje jak płytki jest jeszcze rynkek kryptowalut ale też jaki potencjał stanowi dla spekulantów. W ciągu nieco ponad jednego dnia można było zarobić nawet ponad 400%. Oczywiście hipotetycznie...
  • Przez nowampson
   Dzisiaj poruszymy temat kryptowaluty "Litecoin" czym jest, jak działa, jak ją pozyskać oraz czy możemy na niej zarobić w przyszłości!
    
  • Przez pepperoniss
   Uwaga, uwaga! Nadchodzi!
   Segwit2x Hard Fork
   Nie ma co ukrywać, że nadchodzący wielkimi krokami Hard Fork będzie najprawdopodobniej największym podziałem Bitcoina od czasu jego powstania. Pół żartem, pół serio można to co się zadzieje porównać do tego czym w Kościele Powszechnym była Wielka Schizma Zachodnia. Z tą jednak różnicą, że na razie nie wiadomo kto tu schizmatyk a kto prawowierny. Do tego jednak wrócę za chwilę, bo ta różnica niesie za sobą problemy, któe wymagają zwrócenia na nie uwagi.
   Co ciekawe gdyby patrzeć na samą cenę bitcoina ciężko byłoby zauważyć zbliżające się zamieszanie w Bitcoinie.  Wszak bitcoin w ciągu ostatniego tygodnia wzbił się o ponad 24% bijąc kolejne rekordy. Trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że jedną z przyczyn tego wzrostu jest właśnie... grożąca Bitcoinowi schizma, czylu zbliżający się hard fork.  Każdy bowiem, kto posiada bitcoiny w chwili rozwidlenia łańcuchów będzie miał do dyspozycji bitcoiny w obu rozwidlonych łańcuchach.
    
   Przewidywany na połowę listopada hard fork stworzy dwie konkurencyjne wersje bitcoinów i dziś w zasadzie nie wiadomo któremu z łańcuchów przypadnie miano bitoina. Prawdziwego Bitcoina. Historycznie rzecz ujmując ta zaszczytna nazwa powinna zostać przy bitcoin core, czyli wersji bitcoina bez Segwit2x. Tyle tylko, że "historyczność"  ta wynika z zasady, że prawowitym łańcuchem jest ten, który jest dłuższy a dotąd zawsze dłuższym był łańcuch wpierany przez deweloperów core, którzy tym razem hard forkowi się sprzeciwiają. Jeśli więc wygrywającą gałęzią okaże się gałąź Segwit2x to schizmatycką okaże się core. 
   Sęk w tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie każdy  będzie tak uważał. Jak przy każdej schizmie zresztą... Warto bowiem zauważyć, że różne kopalnie ale też różne giełdy wspierają różne rozwiązania i strony sporu. Na konsensus nie należy więc liczyć. Raczej należy się spodziewać, że - przynajmniej przez pewien czas - będzie w tej dziedzinie spore zamieszanie. Dość napisać, że np. Bitfinex już teraz określił, że gałąź core pozostanie przy oznaczeniu BTC, zaś gałąź segwit2x wspierana będzie jako B2X. GDAX oświadczył zaś, że BTC to gałąź o większej sile mieszania. Wiele giełd nie powiedziało zaś jeszcze nic...
   Tak naprawdę podstawową kwestią związaną z tym hard forkiem jest odpowiedzenie sobie na pytanie czy jeśli chodzi o bitcoina nastawiam się w najbliższym czasie na średnio lub długoterminową inwestycję czy też na prowadzenie bardziej intensywnej gry powstałymi walorami.
   W przypadku nastawienia się na długoterminową inwestycję najlepszym rozwiązaniem jawi się wycofanie środków z giełd przed forkiem do własnych portfeli. Najlepiej tzw. papierowych bądź sprzętowych i przeczekanie okresu zawirowań.
   Nastawienie się na spekulację wymaga zaś pełnego skupienia i wielkiej ostrożności. Pierwszym powodem jest wspominany już przeze mnie nie do miszmasz nomenklaturowy. BTC na jednej giełdzie niekoniecznie będzie BTC na innej. Oznaczenia na poszczególnych giełdach mogą i pewnie będą różne. Tutaj sygnałem ostrzegawczym powinna być znaczna różnica cen tak samo oznaczonej waluty na różnych giełdach. Nic bowiem nie uzasadnia kilkunastu czy kilkudziesięciu procent różnicy w cenie między giełdami. Jeśli więc na którejś z giełd zobaczysz BTC w znacznie niższej cenie niż na innej nie napalaj się zbytnio na złoty interes tylko zweryfikuj pierw czy nie kupujesz przez przypadek znacznie drożej słabszej, schizmatyckiej wersji bitcoina. Duża różnica w cenie prawie na pewno będzie oznaczała, że to dwie różne monety.
   Drugim ważkim problemem jest to, że ani SegWit2x ani core w związku z hard forkiem nie zapewnia ochrony przed niechcianym wydaniem monety w obu gałęziach. Wydając więc środki na zewnątrz, poza adresy których klucze prywatne kontrolujemy, narażamy się na tzw. Replay Attack. Wynika to z tego, że transakcje BTC i B2X będą wyglądały identycznie po rozwidleniu w obydwu gałęziach. Stąd też należy bezwzględnie wysyłania uniknąć monet po widełkach. 
   Tak więc jeśli chcesz pospekulować lepszym rozwiązaniem zdaje się pozostawienie środków na giełdzie, która zapowiada wspieranie obydwu monet.
   Zagadką jest też jak będą się po forku zachowywać powstałe monety. W przypadku forka bitcoin/bitcoin cash przez pewien czas korelacja między monetami była odwrotna. Tzn. gdy BTC rósł - BCH spadał. Później monety zachowały się podobnie.
    


×