Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

Reklama
pepperoniss

Ochrona przed skutkami potencjalnego podziału Bitcoina

Rekomendowane odpowiedzi

We wpisie Czy grozi nam 5 różnych Bitcoinów? przedstawiłem całą gamę możliwości losów Bitcoina w najbliższym czasie.
Bez wątpienia też ta niepewność wpływa na obecny spadek wartości tego waloru, choć ten trend pewnia ma też związek z działaniami spekulacyjnymi. Również tymi opartymi na "wróżbiarstwie" co do losów Bitcoina.
 
W tym wątku chcę się przede wszystkim na aspekcie jak zabezpieczyć się by nie utracić Bitcoinów. 
 
Do działa...
 
1. Wszystkie poniższe czynności najlepiej wykonać przed 29 lipca 2017 roku!
2.  Należy wycofać środki z wszelkich portfeli online i giełd oraz tych portfeli, w których nie mamy wyłącznej i pełnej kontroli nad kluczami prywatnymi. Wycofania należy dokonać na adresy nad którymi posiadamy wyłączną i pełną kontrolę.
Generalnie zawsze powinno się gromadzić środki na portfelach (adresach) w których posiada się pełną kontrolę, tj. posiada się wyłączny dostęp do kluczy prywatnych. Z portfeli online gdzie ma się dostęp do kluczy prywatnych (np. blochcain.info) działanie to nie jest co prawda niezbędne ale jest zalecane. Na giełdach i w portfelach gdzie nie mamy dostępu do klucza prywatnego adresu jest wręcz konieczne. Nie ma bowiem pewności, że giełda lub deweloperzy portfela (np. BitBay czy Coinpayments) będą wspierały w razie podziału łańcucha wszystkie powstałe w wyniku podziałów waluty bitcoinowe. Posiadając zaś klucz prywatny będziemy mogli wydać środki w każdym z łańcuchów.
3. Od 1 sierpnia 2017 roku do 15 sierpnia 2017 roku powstrzymajcie się od jakichkolwiek transakcji, w szczególności od przyjmowania Bitcoinów (np. nie kupuj ich).
Wynika to z tego, że w tym okresie może dziać się wiele różnych rzeczy z łańcuchem Bitcoina. I choć teoretycznie posiadanie kluczy prywatnych powinno zagwarantować nam dostęp do środków w każdej z gałęzi (nowych rodzajów Bitcoinów) to nie możemy być pewni, że przyjmując płatność np. w LegacyBTC nie okaże się, że ta gałąź wygaśnie i nie będzie w niedalekiej przyszłości wspierana ani też, jeśli rozwidlenie okaże się trwałe, jak ukształtuje się kurs danej gałęzi Bitcoina.

Pamiętaj, że w tym okresie możesz otrzymać środki wyłącznie w jednej gałęzi Bitciona, w zależności z jakiego portfela i/lub przez jaki węzeł zostaną one przekazane. Gdy dana gałąź wygaśnie stracisz środki. 

 

Nie analizowałem tego dokładnie ale w tym okresie zdaje się w przypadku zaistnienia splitu istnieć ryzyko nieświadomego wysłania środków w obu gałęziach. Ryzyko te dotyczy monet sprzed soft forka. Wynika to z tego, że transakcja zgodna z np. z 148BTC może, zdaje się, że będzie zgodna także z LegacyBTC. To zaś oznacza, że zostanie umieszczona w blokach każdej z gałęzi. Odrzucanie bowiem bloków w gałęzi 148BTC następuje bowiem w wyniku braku sygnalizacji wsparcia tego rozwiązania a nie w wyniku zmian w protokole (SegWit wszakże jeszcze nie został włączony). Jeśli więc się nie mylę to transakcja stworzona klientem 148BTC będzie ważna zarówno w gałęzi 148BTC, jak i gałęzi LegacyBTC. Inaczej niż będzie to miało miejsce w przypadku transakcji wysłanej z portfela wspierającego LegacyBTC. Tutaj, z braku sygnalizacji transakcja wejdzie do blockchaina gałęzi LegacyBTC ale zostanie odrzucona w blockchaine 148BTC.

 

Bez szczegółowej analizy wzajemnych zależności możliwe jest więc nieświadome wyzbycie się środków w obu gałęziach. 

Stąd propozycja wstrzymania się w tym okresie z wszelkimi transakcjami.

 

4. Jeśli w tym okresie będziesz musiał lub odebrać lub wysłać środki upewnij się którego Bitcoina wspiera Twój kontrahent i dokładnie przeanalizuj ewentualne skutki wysyłki środków z wykorzystaniem danego portfela. Przed wysyłką dla bezpieczeństwa zmieszaj też monetę przedforkową z nową monetą 

Rzecz w tym, że środki widoczne i dostępne będą wyłącznie w tej gałęzi, w której zostaną wysłane. Będą też widoczne tylko w portfelu wspierającym daną opcję lub skonfigurowanym pod daną opcję.

Oczywiście jeśli przyjmujesz środki na adres, do którego masz klucz prywatny to będziesz mógł uzyskać do nich dostęp ale niewątpliwie wartość poszczególnych Bitcoinów będzie się od siebie znacznie różniła. Może więc się okazać, że sprzedając towar lub usługę rzeczywiście otrzymasz znikomą część oczekiwanej wartości.

Płacąc zaś z niewłaściwego portfela możesz też zapłacić za dużo a nadto nie otrzymać świadczenia od kontrahenta, szczególnie jeśli proces ten będzie zautomatyzowany.

Niezbędne wydaje się także przeanalizowanie czy wysłanie monet sprzed forka z użyciem danego portfela nie spowoduje też wyzbycia się środków w obu gałęziach.

 

5. Jeśli posiadasz monety sprzed 1 sierpnia 2017 roku obserwuj sytuację i zaopatrz się w portfele obsługujące wszystkie gałęzie.

Na ten moment dostępne są tylko portfele zgodne z BTC1 (link) oraz z dotychczasowym Bitcoin Core.

Do obsługi 148BTC nie musisz jednak instalować tego portfela gdyżdostępne już są rozwiązania na lekkie portfele wspierające te rozwiązanie.

Szczególnie proste jest to z użyciem portfela Electrum. W nim wystarczy bowiem ręcznie wybrać noda o IP 158.69.102.114 na porcie 50002 - należy to jednak robić na odrębnej instalacji Electrum oraz na kopi dotychczasowego pliku portfela. Oczywiście na ten moment "zawrtość" obu portfeli niczym się nie będzie różnić. 

Edytowane przez pepperoniss
 • Lubię 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kwestie związane z groźbą podziału jest dostrzegana przez programy "robiące" w bitcoinie.

Np. freebitco.in już złożył oświadczenie, że w razie podziału będzie działał w najdłuższym łańcuchu ale pozwoli na wycofanie środków w łańcuchu krótszym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W sumie dobrze zrobili wydając info , w sumie ciekaw jestem jak zachowają się portfele, giełdy  i reszta graczy co nie podpisali ''porozumienia''

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam czy jak korzystam z tego samego klucza w electrum (płatności) oraz w blockchain.info (podgląd konta na telefonie np) to czy powinienem przenieść środki na nowe konto w electrum?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie.

Ponieważ posiadasz pełną kontrolę nad kluczami prywatnymi.

Nie masz tylko gwarancji, że posiadasz ją tylko Ty.

Dlatego zawsze bezpieczniej jest przenieść środki "zaimportowane" z blockchcain.info na adres, które na pewno kontroluje wyłącznie samemu.

Nie jest to podyktowane potrzebą "zabezpieczenia" się przed splitem.

 

Natomiast w okresie zawirowań nie powinno dokonywać się transakcji bezpośrednio w onlinowym blockchcain.info.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam....mam jedno pytanko z innej beczki...chodzi o to ze mam  kupionych troche  kryptowalut na giełdzie Bittrex gdzies kolo +/- 1.5 Btc ....(tylko ze wszystko jest w krypto pokazuje tylko 1.5btc)....orientujecie sie czy nic sie z tym nie stanie po 1 sierpnia jak bedzie podział Bitcoina ??? czy mi nie znikna  z konta ?? Bo niewiem co mam robic czy sprzedawac i przelac  USD na konto  i kupic na nowo jak wszystko sie wyjasni....czy moge trzymać na giełdzie Bittrex ???......powiem jeszcze ze nie wszystkie moje krypto maja dostepny wallet .....Dzieki za odpowiedz  Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli:

-nikt się nie włamie na giełdę;

-nikt nie włamie Ci się na konto;

-giełda nie zniknie nagle;

to możesz być spokojny :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz ....Weteran....mam nadzieje ze bedzie wszystko wporzadku i nic z takich rzeczy sie nie stanie ;-) ....niechciałbym stracic tego co mam tylko dalej rozwijac....poobserwuje jeszcze wszystko kilka dni i sie zastanowie .....czy sprzedawac i spokojnie ruszyc po wszystkim czy ryzykowac i zostac ze wsztystkim na giełdzie......tak czy siak....Dzieki za odpowiedz Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Byśmy się dobrze rozumieli...

Wyłączne kontrolowanie kluczy prywatnych, i trzymanie na nich swoich środków, jest dobrą praktyką w zakresie wszystkich kryptowalut i jest niezależne od potencjalnego forka.

Wtedy bowiem zawsze jesteśmy bezpieczni.

 

Trzymanie środków na wszystkich giełdach i tych portfelach onlinowych, w których nie mamy dostępu do kluczy prywatnych oznacza, że tak naprawdę nie posiadamy bitcoinów na swoich adresach tylko obietnicę ich wypłaty przez administratora giełdy na nasze zlecenie. Prawdziwa kryptowaluta należy bowiem  do giełdy lub administratora porfela, który "trzyma" klucz prywatny.

 

Trzymanie zaś środków na portfelach onlinowych, z których możemy pobrać klucze prywatne (np. blockchain.info) wiąże się z ryzykiem, że ktoś inny może mieć dostęp do klucza prywatnego, czyli zadysponować środkami znajdującymi się na naszym adresie oraz ryzykiem zamknięcia portfela, usługi lub utraty dostępu do niego (np. poprzez zapomnienia hasła). Co prawda blockchain.info zapewnia, że nie ma dostępu do kluczy prywatnych ale nie ma możliwości zweryfikowania tego. Te ryzyka też nie są bezpośrednio związane z potencjalnym podziałem bitcoina.

 

Z podziałem bitcoina wiążą się jednak inne ryzyko.

Jeszcze raz napiszę jakie i z czego się bierze.

 

Otóż na giełdach w razie podziału łańcucha nie możemy być pewni, że dokonają one podziału posiadanych przez nas bitcoinów na waluty powstałe w wyniku podziału.

Tak było, o ile mnie pamięć nie myli w przypadku podziału Ethereum na btc-e. Trudno powiedzieć, czy wynikało to ze złej woli czy też nieprzygotowania od strony technicznej na takie zdarzenie. Choć osobiście skłaniam się bardziej do tego drugiego rozwiązania, gdyż sam ze względu na wypłacając kupione już po splicie ETH dostałem środki w obu łańcuchach. To zaś oznacza, że btc-e nie "zabezpieczyło"  odpowiednio monet posiadanych przed podziałem. konsekwencją tego było to, że ewentualny późniejsze "dopisanie" drugiej kryptowaluty powstałej z podziału musiałoby odbyć się z uszczupleniem ich funduszy.

 

W przypadku podziału bitcoina ryzyko, że giełdy nie dokonają podziału potęguje fakt, że wiele z nich czynnie wspiera konkretne propozycje. Mogą więc zupełnie świadomie i arbitralnie nie uznawać konkurencyjnego łańcucha.

 

Kolejną kwestią jest to, że hipotetycznie Bitcoin może rozdzielić się na więcej niż 2 łańcuchy.

 

Natomiast w przypadku portfeli typu blockchcain.info dodatkowe ryzyko polega na tym, że sam serwis prawie na pewno pójdzie za łańcuchem głównym a to w niektórych konstelacjach może powodować, że transakcja wykonana bezpośrednio na onlinowym blockchain.info może być wbrew naszej woli ważna w innym łańcuchu. Inaczej rzecz ujmując, ryzyko z takimi portfelami wynika z samego faktu korzystania z nich w tym czasie do dokonywania transakcji. W tym przypadku przed ryzykiem tym można się też ustrzec już po ewentualnym splicie poprzez wyciągnięcie kluczy prywatnych "do siebie" i dokonywanie transakcji "u siebie".

 • Lubię 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Peppe ja tylko napiszę, że mega doceniam takie tematy. Nie jestem super doświadczony i dało mi to dużo do myślenia. Również zastosowałem taktykę sprzedać większość i trochę zostawić. Zobaczymy jak przez następne tygodnie się rozwinie sytuacja.

Temat powinien wylądować gdzieś na górze forum - żeby każdemu się rzucił w oczy. :)
Pozdrawiam serdecznie,
MS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podział stał się faktem, ktoś już coś robił z swoimi bcc ? Jest jakiś portfel lekki co obsługuje bcc?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

 • Podobna zawartość

  • Przez pepperoniss
   Stare kryptowaluty - bitcoin, litecoin, dogecoin - pozwalały na zarabianie na nich w procesie kopania kryptowaluty często zwanym górnictwem. Obecnie coraz więcej kryptowalut pozwala także na zarabianie na utrzymywaniu dojrzałych monet kryptowaluty w portfelu  (staking) oraz na utrzymywaniu tzw. masternodów.
   Czym jest Masternode?
   Bez w wdawania się w szczegóły techniczne jest to pełen węzeł sieci danej kryptowaluty, tj. taki utrzymujący pełen blockchain, wykonujący do inne przewidziane kodem danej kryptowaluty funkcje. Często też wiąże się to z pewnymi przywilejami dla osoby utrzymującej taki węzeł. Np. prawo głosu i - najczęściej - z jakimś wynagrodzeniem płaconym za utrzymanie masternoda.
   Twórcy kryptowalut tworzą jednak pewne ograniczenia, które nie pozwalają każdemu kto utrzymuje pełen węzeł z pełnym blockchainem na pełnienie funkcji noda. Najczęściej jest to wymóg "zamrożenie" pewnej ilości kryptowaluty na adresie do którego przypisany jest dany masternode.
   Co ciekawe by zaraniać na stakingu też trzeba posiadać uruchomiony portfel i posiadać pewną ilość kryptowaluty.
   Jeśli kwotę, która posiadamy lub utrzymujemy na adresie w celu stakingu jest zbliżona do kwoty niezbędnej do uruchomienia masternoda warto się zastanowić czy go nie utworzyć. Na pewno będzie to korzystniejsze niż zarabianie na stakingu. Co istotne środkami posiadanymi na adresie powiązanym z masternodem możemy swobodnie dyponować, z tym jednak zastrzeżeniem, że jakiekolwiek "ruszenie" wejścia, które jest do masternoda przypisane spowoduje jego unieruchomienie. Inaczej mówiąc jeśli wydamy "zamrożone" środki nasz masternode przestanie zarabiać.
   Wprowadzenie
   Utworzenie masternoda dla dasha to wydatek rzędu 600.000$, gdyż do jego utrzymania zamrozić trzeba 1000 DASH. W przypadku PIVX czy ZCoin to zamrożenie prawie 60.000$. Dlatego na eksperyment, by pokazać utworzyć masternoda wybrałem znacznie tańszą, mało znaną kryptowalutę - bitrad.io. Tu do założenia masternoda starczy nam 2.500 BRO, czyli około 600$.
   Ekonomia
   Obecnie na bitrad.io (BRO) jest około 200 masternodów. Oznacza to, że obecnie uzyskamy nagrodę za masternoda statystycznie co 5 godzin. Nagroda wynosi 0,50 BRO.
   Policzmy: 
   aktualna wartość BRO to ok. 0,23$
   Inwestycja na 2500 BRO wyniesie nas więc około 575$
   Dzienna nagroda przyniesie nam ok. 2 BRO, czyli 0,46$, czyli miesięcznie 13,20$.
   Masternoda musimy utrzymywać w ciągłym działaniu dlatego w tym przykładzie nie będziemy utrzymywać go na własnym komputerze lecz na VPS. Musimy więc znaleźć taki, który będzie nas kosztował jak najmniej. 
   W moim przypadku padło na VPS na nazwa.pl za mniej niż 20 zł (ok. 6$ rocznie) rocznie  Ale uwaga! To cena promocyjna - niekoniecznie będzie dostępna gdy będziesz próbował zakładać masternoda w przyszłości.
   Hipotetycznie więc przez rok możemy na inwestycji 575$ zarobić ok. 150$ czyli około 25%. Hipotetycznie, bo kurs BRO może wzrosnąć lub spaść. Jednak sama zyskowność nie jest głównym celem poradnika. Jest nim bardziej zapoznanie z tą ciekawą acz mało popularną formą zarabiania i postawienie swojego pierwszego budżetowego masternoda. A nuż wśród forumowiczów znajdzie się krezus, który zdecyduje się na postawienia masternoda na DASH (potencjalna roczna zyskowność 8,3%), PIVX (6,3%) czy Zcoin (34,5%) albo dla innej kryptowaluty.
   Co potrzebujemy?
   Masternoda postawimy na Linuxie Ubutu 16.04 ale nie przejmuj się poradnik pozwoli Ci to zrobić nawet jeśli jesteś całkowicie zielony.
   Poradnik zakłada, że serwer postawiony będzie na Ubutu 16.04 a Ty sam będziesz korzystał z Windowsa. Niemniej jednak z niewielkimi modyfikacjami możesz też użyć tej metody dla innych systemów operacyjnych. Można też korzystać z innych programów niż proponowane realizujących podobne funkcje oraz z innych serwerów VPS albo też "ustawić" w podobny sposób masternoda na własnym sprzęcie. Np. na Raspberry Pi. W tym ostatnim przypadku niezbędne jest posiadanie zewnętrznego IP albo korzystanie z odpowiednich narzędzi bądź przekierowań ale ten temat wykracza poza zakres poradnika.
   Potrzebujemy:
   serwera VPS (możesz go kupić np. z nazwa.pl) portfel BRO na Windowsa - LINK program Putty (pobierz i zainstaluj - LINK konto na Cryptopia - LINK KROK 1
   Ma swoim PC instalujemy, a w zasadzie wypakowujemy i uruchamiamy, portfel, który wcześniej pobraliśmy. Synchronizacja portfela zajmie jakiś czas zależny od szybkości łącza internetowego.
   W opcji  Preferencje/opcje/wyświetlanie załączamy opcję "Display coin control features".

   Następnie przechodzimy do zakładki Receive. Zobaczymy tam jeden adres.
   Na potrzeby naszego masternoda utworzymy nowyTworzymy kolejny i nazywamy go masternode na nazwa.pl
   KROK 3
   Wchodzimy na Cryptopia (LINK) i kupujemy nieco ponad 2500 BRO, które przelewamy ma pierwszy adres w portfelu. Na ten, który był już w portfelu po jego starcie - nie ten utworzony przez nas.
   Po potwierdzeniu transakcji z pierwszego adresu przelewamy DOKŁADNIE 2500 BRO na adres nazwany przez nas masternode na nazwa.pl.
   Do uruchomienia masternoda potrzebować będziemy kilku informacji.
   Dla ułatwienia zapiszemy je sobie w notatniku w pliku pod nazwą masternode.txt
   W tym celu do notatnika skopiuj poniższy tekst:
   address - TxHash - Output Index - PrivKey - Gdy środki dotrą na adres oznaczony masternode na nazwa.pl uzupełnimy powyższe dane.
   By usykać TxHash, Output Index i PrivKey musimy użyć konsoli w naszym portfelu.
   Znajdziemy ją w menu Pomoc/Okno debugowania/Konsola i uruchamiamy ją


   W pasku na dole konsoli wpisujemy komendę
   masternode outputs a następnie
   masternode genkey Konsola po tych komendach będzie wyglądała mniej więcej tak:

   Ciąg oznaczony na powyższym screenie cyfrą 1 to TxHash, cyfrą 2 - Output Index, zaś cyfrą 3 - PrivKey.
   Kopiujemy te dane do naszego pliku masternode.txt
   IP uzupełnimy za chwilę po zakupie serwera VPS na nazwa.pl
   KROK 4
   Na nazwa.pl tani server VPS wybierając instalację Ubutu 16.04 
   Po zakupie serwera otrzymamy maila z danymi logowania podobnymi do tych: 

   IP podane w tym mailu to nasz address. Kopiujemy go i zapisujemy w pliku masternode.txt

   Następnie uruchamiamy putty

   i logujemy się zaznaczonymi danymi do logowania do serwera VPS z maila od nazwa.pl (uwaga: przy wpisywania hasła nic nie widać - to normalne, musisz poprawne hasło wpisać w ciemno!)


   Teraz czeka nieobeznanych z linuksem "czarna magia", która pozwoli nam na uruchomienie naszego masternoda. Ale spokojnie... W zasadzie wystarczy do konsoli skopiować poniższe komendy  
   sudo apt-get install build-essential libtool automake autotools-dev autoconf pkg-config libssl-dev libgmp3-dev libevent-dev bsdmainutils sudo apt-get install libboost-system-dev libboost-filesystem-dev libboost-chrono-dev libboost-program-options-dev libboost-test-dev libboost-thread-dev sudo add-apt-repository ppa:bitcoin/rc sudo apt-get update sudo apt-get install libdb4.8-dev libdb4.8++-dev Następnie kompilujemy nasz portfel na linuksie
   git clone https://github.com/theBitradio/Bitradio cd Bitradio/src make -f makefile.unix # Headless UWAGA TO MOŻE POTRWAĆ DŁUŻSZĄ CHWILĘ!
   strip Bitradiod sudo cp Bitradiod /usr/local/bin i uruchamiamy potrfel
   cd ~/Bitradio/src Bitradiod & Przy tym uruchomieniu ZAWSZE wystąpi błąd. Czynnoś tę jednak wykonujemy by przekonać się, że dotąd wszystko poszło jak miało pójść.
   By prawidłowo uruchomić portfel musimy skonfigurować plik Bitradio.conf. W tym celu wykonujemy następujące czynności:
   cd ~/.Bitradio nano Bitradio.conf Otworzy nam się pusty plik Bitradio.conf . Kopiujemy do niego nasstępującą treść:
   rpcuser=Bitradiorpc rpcpassword=BARDZO_DŁUGIE_HASŁO_Z_CYFR_I_LITER rpcallowip=127.0.0.1 daemon=1 server=1 listen=1 BARDZO_DŁUGIE_HASŁO_Z_CYFR_I_LITER zastępujemy bardzo długim ciągiem cyfr i liter np: IeNRGufllLWOvkUNvgfsGknvWkGf9DGtZUdyi7t06SiqRvBBasGfoIDwgkjo1HAJWdD3dizJLdw9hLH1Q4oE3giPW1XpQsIboH2u
   UWAGA! Nie musimy go zapamiętywać ani zapisywać
   Plik zapisujemy klikając Ctrl-X, yes, enter
   Teraz możemy ponownie uruchomić portfel
   Bitradiod & Sprawdzamy czy portfel działa prawidłowo
   ps aux | grep Bitrad Portfel teraz się synchronizuje, czyli ściąga wszystkie bloki blockchaina. To może potrać od kilku do nawet 24 gdozin. Postęp możemy sprawdzić komendą
   Bitradiod getinfo  
   KROK 5
   Po synchronizowaniu się portfela musimy przekształcić go w włączyć masternoda modyfikując nieco plik konfiguracyjny Bitradio.conf. Najpierw jednak zatrzymujemy nasz portfel
   Bitradiod stop Otwieramy plik konfiguracyjny Bitradio.conf
   nano ~/.Bitradio/Bitradio.conf Na końcu pliku dodajemy poniższe linie:
   masternode=1 masternodeprivkey= externalip= Na komputerze PC otwieramy nasz plik masternode.txt z danymi masternoda i uzupełniamy w pliku Bitradio.conf dane kopijąc po frazie "masternodeprivkey=" PrivKey a po frazie "externalip= "  address.
   Zapisujemy (Ctrl-X, yes, enter)
   i ponownie uruchamiamy portfel
   Bitradiod & W zasadzie nasz masternode już jest gotowy do pracy...
   KROK 6
   Ostatnie czynności, które musimy wykonać by nasz masternode zaczął dla nas zarabiać wykonamy już na naszym portfelu na komputerze PC.
   Otwieramy nasz portfela na PC i przechodzimy do zakładki Masternode/My Masternode i klikamy Create 

   i uzupełniamy dane w okienku o te zapisane w pliku masternode.txt. Jako alias podajemy nazwę pod jaką masternode będzie widoczny w naszym portfelu ale uwaga w nazwie nie może być spacji możemy go nazwać np. masternode-na-nazwa. W polu address kopiujemy nasz address uzupełniony o port 32454 - czyli mniej więcej tak 111.112.113.114:32454. 
   Klikamy OK i...
   Masternode jest gotowy! Musimy tylko go wystartować klikając w przycisk Start all
   Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem nasz masternode pracuje. Zauważymy to po statusie Masternode is running. Od tej chwili zarabiamy
   Inne sposoby zarabiania na BRO (bitrad.io)
   Jak wcześniej wspominałem istnieje sposób zarabiania na BRO poprzez ich posiadania (staking). By w ten sposób zarabiać wystarczy, że będziesz utrzymywał na swoim komputerze otwarty (przynajmniej dla stakingu) portfel.
   Można też zarbiać na... słuchaniu radia...
   W tym celu zarejestruj się w projekcie - LINK DO REJESTRACJI - i po prostu słuchaj sobie wybranego radia... Kokosów z tego nie ma ale pociułać można. Nagrodę za słuchanie można zwiększyć o 20% wykupując opcję PRO za 1.50 BRO miesięcznie.
   Możliwe jest też wykupienie  - po zarejestrowaniu się - udziałów w masteerondach postawionych przez twórców kryptowaluty. Wydaje mi się jednak, że miesięczna opłata 6$ skłaniać raczej powinna do otwarcia własnego masternoda. Warto bowiem dodać, że na tym samym VPS możesz postawić także masternody innych kryptowalut.
    
   Zastrzeżenia!
   Niniejszy poradnik zawiera reflinki ale korzystanie z nich nie jest obowiązkowe. Jeśli nie chcesz z nich korzystać usuń część polecająca linku. 
   Poradnik nie jest poradą inwestycyjną lecz poradnikiem technicznym, niemniej jednak stworzenie masternoda wymaga zaangażowania pewnych środków finansowych w kryptowaluty, których wartość jest zmienna. Dlatego przed inwestycją w masternoda przeprowadź własne badania i analizy.
   Autor poradnika nie analizował zgodności postawienia masternoda na VPS zakupionym od nazwa.pl z regulaminem usługi lub promocji, w której VPS jest nabywany. Dlatego przed komercyjnym wykorzystaniem VPS w celu opizanym w poradniku zrób własne badania i analizy.
   Autor poradnika jest posiadaczem kryptowalut oraz zarabia na utrzymaniu masternodów. Posiada także BRO i utrzymuje masternody dla tej kryptowaluty.
    
    
  • Przez pepperoniss
   Najprawdopodobniej dziś na bloku 5500000 łańcucha Ethereum Classic nastąpi niby-Fork w wyniku, którego powstanie nowy, równoległy łaćuch Callisto.
   Każdy kto posiada w chwili wydobycia tego bloku ETC uzyska taką samą ilość CLO w łańcuchu Callisto.
   Jeśli więc masz w swoich portfelach ETC to nie zapomnij odebrać swoich Callisto a jeśli z tym niby-Forkiem wiążesz jakieś szanse na zarobek to zostało troszkę czasu by nabyć ETC i utrzymywać je do czasu rozgałęzienia łańcuchów.
   Dlaczego pisze niby-Fork. Otóż z tego powodu, że oficjalnie nie jest to fork lecz utworzenie łańcucha bocznego wspieranego przez deweloperów i społeczność ETC, który ma pomóc ETC wyjść z marazmu.
   W szczegóły nie chcę wchodzić. W sensie praktycznym CLO będzie jednak odrębną kryptowalutą.
    
  • Przez pepperoniss

    
   ICO - Ice Rock Mining
   Legenda:
   Grupa młodych ludzi zafascynowana kryptowalutami jest w posiadaniu jaskini w kazachskiej górze (link) zdecydowała się na przeprowadzenie tego ICO w celu zebrania funduszy w kwocie 13.500.000 $ na stworzenie kopalni kryptowalut składającej się docelowo z 5000 szt. ANTMINER S9. Według organizatorów ICO koszty związane z wydobyciem mają być o co najmniej 25% niższe ponieważ w wewnątrz góry panuje stała temperatura 10 - 12°C co przekłada się na brak potrzeby chłodzenia pomieszczeń a lokalizacja w istniejącej już jaskini powoduje, że nie występują koszty związane z budową serwerowni. Ponadto twórcy ICO zapewniają, że mają podpisaną pięcioletnią umowę na dostawę energii w cenie 0,03$.
   Z sumy uzyskanej z ICO środki będą rozdysponowane w następujący sposób:
   87% na sprzęt i wyposażenie 5% na marketing 5% dla zespołu 3% na bonusy Zyski uzyskane z wydobycia dzielone będzie następująco:
   50% to udział w zysku inwestora 20% na reinwestycję, tj. zakup kolejnego sprzętu wydobywczego 20% na koszty operacyjne i na konserwację, 10% na koszty zarządu Na stronie znajduje się kalkulator, który prezentuje potencjalne zyski oczywiście z zastrzeżeniami, że jest to projekcja a rzeczywiste wyniki mogą się od niej różnić. Kalkulator na stronie w wyliczeniach uwzględnia premię za wczesne przystąpienia do projektu. Wg kalkulatora możliwe jest osiągnięcie ponad od ok. 300% do ponad 400% rocznego ROI.
   Ta duża zyskowność ma wynikać z tego, że z każdego miesięcznego "urobku" 20% będzie zwiększało moc hashowania
   Biała Księga (Whitepaper) projektu w języku angielskim LINK
    
   Dystrybucja
   W ramach ICO zostanie wyemitowanych 23.000.000 tokenów a niesprzedane zostaną spalone. Tokeny oznaczone będą jako ROCK2. Cena "emisyjna" 1 tokena to 1$ a płatności przyjmowane są w ETH i BTC. Nad ich dystrybucją czuwa smart kontrakt. 
   Po zalogowaniu się do panelu ICO musimy w pierwszej kolejności podać swój adres ETH, na który zostaną przekazane nasze ROCK2. Jest to konieczne gdyż są to tokeny ERC20 na blockchainie Ethereum. Tak więc zostaną nam przekazane nawet gdy płacimy bitcoinami. 
   Tutaj ważna uwaga: POD ŻADNYM POZOREM NIE PODAJEMY ADRESU NA GIEŁDZIE LUB ADRESU DO KTÓREGO NIE POSIADAMY KLUCZA PRYWATNEGO! Jeśli to zrobimy możemy bezpowrotnie utracić nasze tokeny albo być zdani na łaskę giełdy, która jeśli zechce to nam je odda ale nawet jeśli zgodzi się oddać to zawinszuje sobie prowizję 25% - 50%!
   Po zapisaniu adresu naszego ETH przechodzimy do zakładki Dashboard i wybieramy walutę którą chcemy zapłacić ETH bądź BTC. Euro i dolar, mimo, że występują nie są dostępne.
   W zależności od okresu kiedy zakupimy otrzymujemy dodatkową premię i tak:
   w okresie przedsprzedaży do 20 marca 2018 r.:
   do 27 lutego 2018 r. - dostaniemy dodatkowo 45% tokenów do 6 marca 2018 r. - 40% do 13 marca 2018 r. - 35% do 20 marca 2018 r. - 30% w okresie zasadniczego ICO - od 21 marca do 25 maja 2018 r.:
   do 3 kwietnia 2018 r. - 25% do 17 kwietnia 2018 r. - 20% do 1 maja 2018 r. - 15% do 15 maja 2018 r. - 10% do 25 maja 2018 r. - 5% Mapa drogowa
   20 stycznia 2018 roku - początek prywatnej przedsprzedaży z bonusem 50% 10 lutego 2018 roku - koniec prywatnej przedsprzedaży  11 lutego 2018 roku - początek przedsprzedaży z bonusem od 30% do 45% 20 marca 2018 roku - koniec przedsprzedaży i start głównej oferty ICO z bonusem od 5% do 25% 25 maja 2018 roku - koniec głównej oferty ICO 1 czerwca 2018 roku - zakup sprzętu 10 czerwca 2018 roku - wejście na giełdę 1 lipca 2018 roku - zakończenie instalacji sprzętu 7 lipca 2018 roku - testy 10 lipca 2018 roku - rozpoczęcie wydobycia  
    
   Link do rejestracji w programie
   moja inwestycja i przyznane tokeny

    
   Moja ocena
   Z legendy projektu nie sposób odnieść wrażenia, że jest to projekt praktycznie tożsamy z popularnymi programami tzw. cloud mining. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że w przeciwieństwie do "zwykłych" chmurzastych kopalni rozliczenie udziałów właścicieli odbywa się w ramach zautomatyzowanego kontraktu opartego o token ERC20 a nie parametry ustalane przez admina programu. Drugą różnicą acz wynikającą właśnie z tego faktu jest to, że owe udziały mogą być przedmiotem swobodnego obrotu i to niekoniecznie na giełdzie. Jak każdy bowiem token ERC20 udział - czyli token ROCK2 - może być w dowolnym momencie przelany na dowolny adres Ethereum.
   W tym miejscu należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że większość projektów  cloud mining - o ile nie wszystkie - albo okazały się zwykłymi oszustwami albo projektami opartymi o mniej lub bardziej zmodyfikowany schemat Ponziego. 
   Od razu też trzeba powiedzieć, że dane zawarte na stronie dotyczące potencjalnej zyskowności są - oględnie rzecz ujmując - nierzetelne. WYliczenia dokonywane są w oparciu o cenę ANTMINER S9 - 2300$, która nawet przy tak dużym zamówieniu zdaje się być nierealna oraz dziennej zyskowności z 13,5 Th/s w wysokości 30$. Tymczasem dziś w rzeczywistości wynosi ona około 10,60$, czyli prawie trzykrotnie mniej (LINK). Biorąc nawet pod uwagę zastrzeżenie ze strony, że kalkulacja miała miejsce przy cenie BTC 14000$ to symulowany w kalkulatorze wynik jest i tak co najmniej dwukrotnie zawyżony. Przyczyna jest prozaiczna. kalkulator nie uwzględnia nie tylko zmiennej ceny bitcoina ale też zmieniającej się trudności.
   Jedno jednak jest pewne. Roczne ROI ponad 400% jest nieosiągalne! (pomijam znaczący wzrost ceny bitcoina).
   Jako, że temat zaczyna dość mocno żyć także w Polskim internecie pojawiają się prorocy, którzy posiłkując się kalkulatorem ze strony ICO dziwią się jak BitClub czy Hashflare może tak mało "naliczać" i pewnie muszą oszukiwać. Pomijając fakt, że realności tych biznesów, szkoda, że prorocy nie policzą sobie tak...
   5000 ASICów - niech będzie - po 2300$ to koszt 11.500.000.
   5000 ASICów będzie miało moc 67.500 Th/s a potrzebna moc to 1300W * 5000 = 6.500.000 W
   Teraz wracamy do znanego nam kalkulatora (LINK) a wyjdzie nam, że wcale tak wesoło nie jest... Bardziej dociekliwych odsyłam do bardziej zaawansowanego kalkulatora (LINK)...
   Czy to realny biznes? Prawdziwa kopalnia?
   No cóż... Nie wiem... Ale każdy może ponoć sprawdzić umawiając się wcześniej na zwiedzanie jaskini...
   Ja powiem tak... Ludzie, Kazachowie, stojący za projektem zdają się być realni. Góra i jaskinia - raczej też. Ale już to czy znajduje się ona w ich dyspozycji, czy rzeczywiście mogli podpisać umowę na dostawę takiej ilości energii w takiej cenie - Bóg raczy wiedzieć...
   W mojej ocenie model, w którym wg moich wyliczeń co miesiąc dodaje się od 3% - 8% mocy obliczeniowej sprzętu przy założonym miesięcznym wzroście trudności w okolicach 5% jest na granicy opłacalności będzie się zwracała min. 12 - 36 miesięcy ale równie dobrze może się nigdy nie zwrócić. Dodatkowym problemem jest też to, że w tym takim modelu dla zachowania realne mocy wydobywczej potrzeba ciągle nowych pomieszczeń i coraz większej mocy... Zdaje się to mało realne...
   Z tych też powodów w zasadzie jestem przekonany, że rzeczywisty model funkcjonowania jest przed nami ukryty. Nawet jeśli jakiś sprzęt zostanie kupiony, to tylko dla urealnienia "biznesu" w celu... kolejnego ICO... Inaczej rzecz ujmując rzeczywisty model jest oparty na schemacie Ponziego! Stąd też dokonywane naliczenia będą odbiegały od rzeczywistości i będą dostosowywane do potrzeb marketingu - podobnie jak choćby w BitClubNetwork a nadto możliwe będzie upłynnienie udziału na giełdzie (chyba  )
   Ale to też powód, dla którego zdecydowałem się w projekt wejść. Przede wszystkim z uwagi na skalę. Tutaj warto też wyjaśnić, że 2 w nazwie tokena ROCK2 nie jest przypadkowa bowiem we wrześniu ub. roku ten zespół miał już jeno ICO, w którym pozyskał 311.000$ na farmę eksperymentalną. 
   Jestem przekonany, że ta edycja to jeszcze nie koniec aczkolwiek inwestycja zdaje się być ekstremalnie ryzykowna...
   Jeśli mimo wszystko chcesz zainwestować to 
   Tutaj jest link do rejestracji
   I baner  

    
  • Przez pepperoniss
    
   Podobnie jak w przypadku EtherZero nie będę się rozpisywał nad ideologią tego forka. Oficjalnie ma on przywracać, chyba jak niemal każdy dotychczasowy fork, ideę Satoshiego
   Doświadczenia innych forków uczą, że na forku można zarobić a stracić tylko gdy się popełni babola.
   Ten fork będzie miał miejsca w bloku 505050 czyli najpewniej około północy z 19 na 20 stycznia 2018 roku
   Każdy kto w czasie forku będzie na swoim adresie BTC posiadał środki otrzyma BTV 1:1.
   Jeśli więc kontrolujesz klucz prywatny by otrzymać BTV nie musisz nic robić. Pojawią Ci się same w nowej gałęzi.
   Jeśli nie kontrolujesz klucza prywatnego albo posiadasz środki na giełdzie, która nie będzie obsługiwała BTV możesz wygenerować sobie adres na innym portfelu (np. Electrum) i przelac na niego środki przed forkiem. Na pewno obsługiwać fork będzie coinex powiązany z ViaBTC.
   Ze względów bezpieczeństwa (nie wiem czy fork posiada zabezpieczenie przed Replay Attack) po forku przed wykonaniem pierwszej transakcji na BTV (BitVote) należy najpierw już po forku przelać wszystkie posiadane środki BTC z jednego swojego adresu na drugi a dopiero później przelewać na zewnętrzne adresy BTV. Nie zachowanie tego warunku może dać możliwość odbiorcy BTV przejęcie Twoich BTC.
   Więcej o projekcie bitvote.one
   Ja ten, jak i inne forki traktuję nieideologicznie. Skoro dostanę coś co może mieć jakąś wartość to biorę... Wam też to radzę
  • Przez pepperoniss
   Nie będę się rozpisywał nad ideologią forku i w czym Etherzero ma być lepsze od Ethereum czy też innych kryptowalut ani czy to scam czy też nie. Oceńcie sami.
   W każdym bądź razie doświadczenia na forkach bitcoinowych uczą, że na forku można zarobić a stracić tylko gdy się popełni babola.
   Ten fork będzie miał miejsca w bloku 4936270 czyli najpewniej dziś, 19 stycznia 2018 roku między 20 a 21 czasu polskiego.
   Każdy kto w czasie forku będzie na swoim adresie ETH posiadał środki otrzyma ETZ 1:1.
   Jeśli więc kontrolujesz klucz prywatny by otrzymać EtherZero nie musisz nic robić. Pojawią Ci się same w nowej gałęzi.
   Jeśli nie kontrolujesz klucza prywatnego albo posiadasz środki na giełdzie, która nie będzie obsługiwała EtherZero możesz wygenerować sobie adres na myetherwallet.com i przeelac na niego środki przed forkiem.
   Ze względów bezpieczeństwa (nie wiem czy fork posiada zabezpieczenie przed Replay Attack) po forku przed wykonaniem pierwszej transakcji na ETZ (EtherZero) należy najpierw już po forku przelać wszystkie posiadane środki Ethereum z jednego swojego adresu na drugi a dopiero później przelewać na zewnętrzne adresy ETZ. Nie zachowanie tego warunku może dać możliwość odbiorcy ETZ przejęcie Twoich ETH.
   Więcej o projekcie etherzero.org
   Ja ten, jak i inne forki traktuję nieideologicznie. Skoro dostanę coś co może mieć jakąś wartość to biorę... Wam też to radzę
   A tu kilka słów o kolejnym forku na Bitcoinie 
    


×