Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

sketch-logo.png

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

Reklama

dang3r

Umowa posrednictwa finansowego osoby prywatnej - wspolna inwestycja w CiO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy mozliwym w swietle prawa jest aby poprzez umowe pośrednictwa finansowego powierzyc osobie fizycznej nie prowadzącej działalnosci gospodarczej pieniądze ktora z kolei odpowiednio je zainwestuje i zwroci z datą konca umowy z odpowiednim zyskiem?

Konkretniej: Chce zainwestowac pieniądze w firmie która prowadzi (że tak to nazwę) dzialalnosc inwestycyjną (CiO). Jako że minimalny wklad dla jednej osoby to 10 tys zł a mnie na ewentualną stratę nie stać (jest to ryzykowwna inwestycja) znalazlem chętnego który ot tak sobie nie powierzy mi pieniedzy wiec chce z nim spisac jakaś umowę gwarantującą mu bezpieczenstwo i zwrot pieniedzy z odsetkami z zastrzezeniem ze jesli firma ktorej zostaną powierzone pieniądze upadnie to nie bede mial w stosunku do niego zadnych zobowiązań.

W celu wyjasnienia: on się na to godzi, dobrze wie że ryzyko istnieje, a ja jestem uczciwy.

Moze rozwiązać to na zasadzie umowy pozyczki bez oprocentowania? Tylko co w przypadku kiedy firma padnie a pozyczkodawca pozwie mnie ze nie oddalem mu pieniedzy - czy wtedy moje zastrzezenie bedzie mialo moc prawną?

Kazda wskazowka lub odeslanie do odpowiedniego artykulu będzie cenne.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

IMHO najprostszym sposobem jest zawarcie między wami umowy pożyczki i jej zgłoszenie u skarbowych. Pożyczka jednak winna być oprocentowana w co najmniej rynkowej wysokości, gdyż w przeciwnym razie osiągniesz przychód z tzw. nieodpłatnego świadczenia. Ja w zasadzie radziłbym Ci określenie odsetek w wysokości takiej jakich profitów oczekujesz wraz ze znajomym z waszej wspólnej inwestycji nie więcej jednak niż w wysokości odsetek maksymalnych (obecnie 20% w skali roku).

Oczywiście, że w takiej sytuacji całe ryzyko inwestycji przechodzi na Ciebie ale nie ma chyba w tym nic dziwnego. Wydaj mi się niemożliwe zawarcie umowy pożyczki lub innej z zastrzeżeniem wyłączającym Twoją odpowiedzialność w przypadku gdy przedsięwzięcie w które zainwestujesz pozyskane z pożyczki środki upadnie. Papier co prawda przyjmie wszystko ale wydaje mi się, że taka umowa sprzeczna byłaby zarówno z istotą umowy pożyczki jak i byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Jednak w sytuacji, o której piszesz mógłbyś odwrócić sytuację i ustalić, że inwestorem będzie Twój znajomy, któremu Ty pożyczysz na wkład swoje pieniądze. Twój wkład jest bowiem, z tego co rozumiem, mniejszy i  znajomy może zaakceptuje także ryzyko Twoich roszczeń w zamian np. za większy udział w potencjanych profitach z inwestycji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@ pepperoniss

Weksel by nie zabezpieczy Jego interesów ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Należałoby wypisać weksel. Na rewersie wpisać, że została do weksla zawarta umowa wekslowa (podpisujecie się oboje), dotycząca zasad wypełnienia tego weksla. I tutaj nie musisz dawać żadnego procentu.

Weksel zabezpieczy jego roszczenia, choć nie wiem czy da się zabezpieczyć Twoje interesy w przypadku upadnięcia CIO. Weksel jest potwierdzeniem zaistnienia zobowiązania, tym samym nie wiem, czy da się to w ten sposób załatwić.

Problemem będzie właśnie to, czy w świetle prawa akceptowalnym będzie zapis w takiej umowie zawartej do weksla.

EDIT:

dopytałem i wiem coś więcej w tym temacie.

istnieją przecież weksle zwane kaucyjnymi, gwarancyjnymi, które służą jedynie zabezpieczeniu jakiegoś pozawekslowego roszczenia, którego fakt jego wystąpienia jest niepewny. Wówczas właśnie naturalnym jest, że zawiera się umowę wekslową określającą sposoby wykorzystania weksla. (czyli ustalamy, że jak inwestycja w CIO pada to weksla nie uzupełniamy).

W Twoim przypadku skłaniałbym się nie do użycia weksla in blanco, tylko weksla zupełnego, już wypełnionego na kwotę wynikającą z powodzenia inwestycji i płatnego za okazaniem a w umowie wekslowej określiłbym przesłanki, jakie muszą się spełnić, aby posiadacz miał podstawę do przedstawienia weksla do zapłaty.

Oczywiście w samym wekslu obowiązkowo klauzula nie na zlecenie oraz klauzula wskazująca na gwarancyjną funkcję weksla ("weksel kaucyjny", "weksel gwarancyjny").

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@daro Wydaje mi się, że nie tędy droga.

"

Należałoby wypisać weksel. Na rewersie wpisać, że została do weksla zawarta umowa wekslowa (podpisujecie się oboje), dotycząca zasad wypełnienia tego weksla. I tutaj nie musisz dawać żadnego procentu.

Z tych zasad wynikających z umowy wekslowej jednoznacznie będzie wynikać, że weksel, mimo braku klauzuli "weksel kaucyjny" lub równoważnej, że weksel wystawiony został w zamian za środki przekazane w ramach umowy pożyczki lub depozytu nieprawidłowego. W konsekwencji PCC i podatek dochodowy z nieodpłatnego świadczenia dla wystawcy jeżeli warunki wypełnienia weksla nie będą przewidywały odsetek.

Weksel zabezpieczy jego roszczenia, choć nie wiem czy da się zabezpieczyć Twoje interesy w przypadku upadnięcia CIO. Weksel jest potwierdzeniem zaistnienia zobowiązania, tym samym nie wiem, czy da się to w ten sposób załatwić.

Problemem będzie właśnie to, czy w świetle prawa akceptowalnym będzie zapis w takiej umowie zawartej do weksla.

IMHO nie da się. Jak słusznie zauważyłeś weksel potwierdza zobowiązanie. Co prawda weksla niezupełny kaucyjny może zabezpieczać przyszłe, niepewne zobowiązania wystawcy (np. z tytułu braków magazynowych) ale z taką sytuacją w tym przypadku nie mamy do czynienia. Moim zdaniem zapis w umowie wekslowej wyłączający odpowiedzialność wystawcy w przypadku upadku CIO byłby nieważny i łatwo obalalny w Sądzie. Wszak weksel własny stanowi BEZWARUNKOWE zobowiązanie do zapłaty sumy wekslowej. Poza tym umowa wekslowa musiałaby być tak skonstruowana, że wprost (a przynajmniej pośredni) z niej wynikało, że wystawca weksla wobec remitenta prowadzi nielegalną działalność inwestycyjną, a co za tym idzie podpada pod art. 287 ustawy o funduszach inwestycyjnych:

Art. 287.  Kto bez wymaganego zezwolenia wykonuje działalność polegającą na lokowaniu, w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego lub inne prawa majątkowe, środków pieniężnych osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zebranych w drodze propozycji zawarcia umowy, której przedmiotem jest udział w tym przedsięwzięciu, podlega grzywnie do 5 000 000 zł lub karze pozbawienia wolności do lat 5.

W Twoim przypadku skłaniałbym się nie do użycia weksla in blanco, tylko weksla zupełnego, już wypełnionego na kwotę wynikającą z powodzenia inwestycji i płatnego za okazaniem a w umowie wekslowej określiłbym przesłanki, jakie muszą się spełnić, aby posiadacz miał podstawę do przedstawienia weksla do zapłaty.

Oczywiście w samym wekslu obowiązkowo klauzula nie na zlecenie oraz klauzula wskazująca na gwarancyjną funkcję weksla ("weksel kaucyjny", "weksel gwarancyjny").

I tu prawie bym się z Tobą zgodził gdyby nie ostatni umowa wekslowa i ostatni akapit :)

Gdyby wystawca weksla wyemitował swój własny papier wartościowy (weksel własny z określoną sumą wekslową i określonym terminem płatności) i sprzedałby go remitentowi po zdyskontowanej o wysokość zakładanych zysków cenie mielibyśmy do czynienia z legalną sprzedażą papieru wartościowego. W tym przypadku nie jest  konieczne umieszczanie klauzuli "nie na zlecenie" bo przecież wystawcy jest obojętne komu wypłaci sumę wekslową. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by taką klauzule w wekslu umieścić. Niestety, wariant ten przenosi całe ryzyko inwestycji na wystawcę weksla.

Użycie klauzuli kaucyjnej powoduje moim zdaniem powoduje skutki, o których pisałem wyżej.

Być może jest jednak inne rozwiązanie. Możliwe, że firma inwestycyjna o której wspomina autor wątku byłaby skłonna podpisać umowę gdzie stroną inwestującą będą łącznie dwie osoby...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta