Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

sketch-logo.png

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

Reklama

ReageMeArone

Legalność w Polsce HYIP

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry, chciałbym się dowiedzieć czy zarabianie w Polsce na HYIPach jest całkowicie legalne? Powiedzmy, że chcesz zainwestować 1000zł a po kilkunastu miesiącach wypłacić z 5000-10 000zł. I co wtedy? Czy od razu, gdy dostaniesz gotówkę na konto, idziesz do US opłacić podatek, czy koniecznie musisz czekać na roczne rozliczenie PIT-38 ? Nigdy nie miałem styczności z HYIPami, lecz mógłbym zaryzykować 300$ dla NoBox i reinwestować przez powiedzmy 12-15 miesięcy, straci się - trudno, zyska - ok, i co wtedy właśnie, podatek ?
Chodzi mi tylko o to, by zarobić a problemów z US nie narobić :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli jakimś cudownym zrządzeniem losu po roku będziesz mieć dwa razy tyle niż inwestycja, to podatek powinieneś zapłacić od kwoty czystego zysku z uwzględnieniem prowizji procesorów, kosztów własnych i różnic kursowych waluty.

Swoją drogą przy tak małej zarobionej kwocie to jeszcze na żaden próg podatkowy się nie łapiesz :)

Powodzenia!!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Myślę, że nie będziesz miał takiego problemu, ponieważ uzyskanie takiego wyniku jak piszesz, jest raczej nie możliwe. Myślę, że prędzej padnie dany program niż przetrwa 12-15 msc, aczkolwiek takie się zdarzają, ale nie oferują aż takiego wysokiego % aby móc uzyskać takie ROI jak piszesz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kris, przy zyskach kapitałowych chyba już nie ma progu poniżej którego nie płacisz podatku.

Kiedyś był bodajże 2,49 zł (jeśli podatek kapitałowy nie przekraczał tej kwoty, to nie trzeba go było płacić), ale ci wredni podatnicy zakładali specjalnie małe lokaty, aby zubożyć budżet, no i minister ten próg zniósł.

ReageMeArone, poczytaj dokładnie wątki z tego działu.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Masz rację Wojowniku :)

Rzeczywiście, lepszą metodą jest przeniesienie rezydencji podatkowej do UK ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@Ernest W większości programów na forum można osiągnąć takie ROI, oczywiście przy założeniu, że program przetrwa te 12-15mc. Choćby podany w pierwszym poście NoBox dający 2% dziennie, co przy 100% reinwestycji po 10 miesięcach daje zarobki rzędu 500$ dziennie (wkład 300$). Oczywiście musi zostać spełniony ten jeden, jakże trudny do osiągnięcia warunek, hyip musi być wypłacalny przez rok ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@Ernest W większości programów na forum można osiągnąć takie ROI, oczywiście przy założeniu, że program przetrwa te 12-15mc. Choćby podany w pierwszym poście NoBox dający 2% dziennie, co przy 100% reinwestycji po 10 miesięcach daje zarobki rzędu 500$ dziennie (wkład 300$). Oczywiście musi zostać spełniony ten jeden, jakże trudny do osiągnięcia warunek, hyip musi być wypłacalny przez rok ;)

Właśnie o to chodzi aby dany program przetrwał ten rok, co najmniej rok. JBP płacąc bez problemów przetrwał 1,5 roku (luty 2011 - sierpień 2012) ale to był JBP i w dodatku miał restarty.

Z doświadczenia wiem, że osiągnięcie takiego ROI jest możliwe, ale znalezienie programu, który bez problemu wytrwa te 12-15 msc. jest raczej trudnym zadaniem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciesze się, że powstał taki temat, sporo osób pyta o takie kwestie.
Proponuję, żeby ktoś, kto ma szerszą wiedzę na temat podatków i rozliczeń opisał tutaj dokładnie i rzeczowo co i jak, żeby stworzyć takie FAQ.

Czy jest kwota zwolniona, jeśli tak to jaka.
W jaki sposób się rozliczamy (stawki, jaki PIT itd).
Co nam grozi za nierozliczenie się..

i tego typu rzeczy bo myślę, że wiele osób to nurtuje :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Akurat ten temat był poruszany już wielokrotnie na naszym forum, wystarczy poszukać.

Świetnie opisywał przygody z US jakiś czas temu Cynus1.

Po przeczytaniu jego korowodów z urzędnikami, którzy nie mają pojęcia gdzie przypiąć takie formy zarabiania jakie funkcjonują na tym forum; różnorodnym interpretacjom kierowników US w pobliskich nawet miastach i ogólnym podejściu "naszego" państwa typu: "utrudniać, gmatwać, grozić, egzekwować" - stwierdziłem, że najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana rezydencji podatkowej, szczególnie dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na spędzanie w Polsce mniej niż 6 miesięcy każdego roku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@up przyznaje się, że teraz nie szukałem informacji o tym.. ale jakiś czas temu owszem znalazłem na forum głównie to o czym wspominasz (również przeprawy Cynus1), czyli totalną niewiedzę naszych urzędników ;)
Co zresztą potwierdzam, bo odpowiedzi jakie dostałem osobiście pytając w US wcale nie były bardziej logiczne..

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@ Kris , te sumy które podałem w pierwszym poście są czysto teoretyczne. Jak wspomniałem, nigdy nie miałem styczności z programami typu HYIP więc kwoty są czysto abstrakcyjne.

Rozumiem, że nadal wielka nie wiadoma. Nobox o tyle nie jest hyipem co... no właśnie czym?? W każdym razie administrator NOBOX ma zarejestrowaną firmę swojego biznesu.

Temat założyłem o nazwie HYIP i ktoś obeznany mógłby się podzielić wiedzą, aczkolwiek mnie interesuje rozliczanie z takiej hybrydy jak NOBOX. Nie ma co się spodziewać kwot takich jak w pierwszym poście, aczkolwiek w Polsce każdy dochód musi być opodatkowany, nobox nie jest firmą nie legalną więc normalnie trzeba się rozliczyć, tylko wymagana jest wiedza - jak.

Gdyby ktoś konsultował się z Doradcą Podatkowym, prosimy o informację w tym temacie - dzięki czemu, jak wspomniał Kris, można by było stworzyć FAQ.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przydało by sie zamówic na payza karte bezimienna , wyciagasz kase z ATM i masz bez podatku placenia , tylko ze payza cos blokuje jak na zlosc...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

[spam]

Edytowane przez pepperoniss

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jezeli pani w urzedzie nie wie (a zapewne tak bedzie) jak was naliczyc, poproscie ja o papierk ze polecila wam dana taryfe. W razie czego macie zabezpieczenie gdyby jednak sie doczepili.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wyjaśniam jak płacić podatek od HYIPów - łopatologicznie by ci co nie biorą jeszcze udziału w HYIPach zrozumieli o co chodzi.

Płacimy podatek dochodowy. Maksymalnie wyniesie on 32% po przekroczeniu największego progu podatkowego. Płacimy w rocznym rozliczeniu PIT za ubiegły rok.

Po prostu 32% * zysk (zysk czyli to co wypłacone na procesor płatniczy z danego programu w danym roku kalendarzowym odjąć koszta uzyskania przychodu w tym samym roku kalendarzowym poniesione w tym programie). Dla każdego programu podatek liczymy oczywiście osobno.

Co do kosztów uzyskania przychodu to zapisujemy ile wyszły koszta uzyskania przychodu w PLN w dniu ich poniesienia i tu mamy 2 opcje:

- jak kupujemy przez opcję PIF (Pay It Forward - to taka opcja, że ktoś ci kupuje wewnątrz programu adpacki czyli paczki reklamowe - bo w HYIP i im podobnych kupujemy właśnie paczki reklamowe i to jest nasz koszt uzyskania przychodu) to zapisujemy ile zapłaciliśmy komuś za adpacki w złotówkach. Najlepiej mieć to udokumentowane, bo w razie czego można wykazać, że tak było.

- jak kupujemy poprzez opcję wpłaty z procesora płatniczego do programu to zapisujemy ile wydaliśmy w danej walucie np. w $ i tu zapisujemy tyle ile zostało wydane na adpacki, a nie tyle ile rzeczywiście znikło z procesora, bo procesor pobiera prowizje. Czasem program pobiera też prowizje i te teoretycznie możemy wliczyć w koszta. I przeliczamy wg aktualnego kursu NBP na złotówki.

Co do obliczenia zysku to znowu mamy 2 opcje:

- możemy zrobić tak że w pierwszej fazie wypłacamy z programu na procesor tyle ile były koszta uzyskania przychodu w danej walucie w danym programie. Czyli np. jak wartość adpacków (albo adpacków z prowizją programu) zakupionych przez nas w programie wyniosła 1000$ (mimo iż realnie mogliśmy wydać więcej z uwagi np. na wspomnianą prowizję procesora) to wypłacamy 1000$ i tu uznajemy, że zwrócił nam się wkład. I dopiero dla kolejnych wypłat z programu na procesor zapisujemy to co wypłacamy z programu w danej walucie i przeliczamy wg aktualnego kursu NBP z dnia wypłaty i od tego liczymy 32%. Trzeba jednak pamiętać, że opodatkowane jest nie to co dotrze na procesor ale to co wypłacamy, bo procesor pobiera prowizję. Prowizję pobraną przez program pomijamy w przypadku wypłaty.

Czyli jak np. zlecamy do wypłaty z programu 1000$ z czego program wypłaca np. tylko 70% bo ma zapisane w zasadach programu, że zostawia przy każdej wypłacie 30% na reinwestycję to 700$ ma być wpłacone na nasz procesor. Ale tu program ma np. ustawione, że przy wypłacie pobiera 10% na koszta związane z wypłatą więc defakto przelewa nam tylko 90% z 700$ czyli 630$. I te 630$ traktujemy jako te które trafi na nasz procesor i je trzeba uwzględniać do obliczeń związanych z podatkami. Oczywiście procesor też pobierze opłatę, która wyniesie np. 10% więc zostanie na procesorze 567$. Niemniej jednak trzeba ustalić kwotę jaka została wysłana z programu i ją uwzględniać do obliczeń związanych z podatkami - zarówno do ustalenia kiedy uzyskamy zwrot poniesionych kosztów jak i później do obliczania podatku.

- druga opcja jest jak wypłacamy w danym dniu tyle, że właśnie zostanie pokryty z tego do końca koszt uzyskania przychodu i będzie nadwyżka - czyli zysk. Wtedy liczymy podatek podobnie jak w pierwszym przypadku tylko najpierw ustalamy ile było nadwyżki po zwróceniu kosztów i od tego liczymy podatek.

Oczywiście może się zdarzyć że procesor nie pobiera opłat no to się cieszyć tylko.

Trzeba też wziąć pod uwagę że przy przelewaniu z procesora na konto bankowe idą prowizje. Dlatego też lepiej czekać aż na procesorze uzbiera się większa kwota przeznaczona na podatek i wtedy przelać do banku albo wypłacając sobie jakieś zyski wypłacić przy tej okazji podatek albo jeszcze inaczej. Trzeba zoptymalizować wypłaty by jak najmniej płacić prowizji itd. Trzeba także uwzględnić, że kursy walut się zmieniają i można stracić za długo trzymając podatek w obcej walucie, choć można i zyskać. Więc jeśli to możliwe to lepiej podatek sprowadzać jak najszybciej do polskiej waluty.

Podatek oczywiście rozliczamy w PIT-36.

NIE jest to podatek od REKLAMY ! I nie jest to 19% jak niektórzy błędnie zakładają.

Ponadto jak nie wiemy ile w danym roku zarobimy to najlepiej odkładać od początku 32% od zysku - potem najwyżej miła niespodzianka będzie jak coś zostanie. A w praktyce to najlepiej 1/3 zarobku co stanowi 33,(3)% bo jeszcze na prowizje i przeliczenia walut pójdzie - poza tym łatwiej liczyć.

Tak zgadza się - tak nas okradają w Polsce. Ale z drugiej strony to pomyślcie jak mamy dobrze i jaki to liberalny kraj - jak komuś nie pasuje to ma wolny wybór i może wyp…….ć gdzie indziej ;) !

Ponadto dodam, że aby mniej tracić na prowizjach można też pokombinować i wymieniać waluty i korzystać właśnie z opcji PIF. Więcej info na forum w innych wątkach.

To co tu pisze to aktualna interpretacja przepisów podatkowych. Nie ja to wymyśliłam tylko urzędas.

Edytowane przez ABH
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dwie rzeczy są wątpliwe. Przeczytałem gdzieś, że należy przeliczac zł na dolary i odwrotnie po kursie dnia wcześniejszego i to nie bedzie to samo co "Co do kosztów uzyskania przychodu to zapisujemy ile wyszły koszta uzyskania przychodu w PLN w dniu ich poniesienia i tu mamy 2 opcje:

"

Druga kwestia - od niektórych programó należy płacić podatek 19%

Podobno zysk już jest wtedy gdy kasa jest na procesorze, a nie w banku. To wcale nie jset takie proste, jak autor wyzej pisze :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po głębszej lekturze to stwierdzam, że lipa z tymi podatkami i tak naprawdę nei wiadomo jak je płacić.

Wątpliwe jest dla mnie też czy każdy program rozliczać osobno czy programy tej samej kategorii traktować jako jedno źródło uzyskania przychodu.

Nie ma jasnych przepisów podatkowych i można źle je zrozumieć itd.

Najważniejsze wydaje się by wykazać dobrą wolę.

Myslę że najrozsądniejsze wydaje się policzenie i le w danym roku włożyliśmy kasy do programów danej kategorii i ile wyjęliśmy i od różnicy policzyć odpowiedni podatek.

Czyli od jednych dochodowy od innych odpowiednio inny.

Takie podejście jest uczciwe.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A podatek liniowy brany jest pod uwagę?

Przy takiej formie opodatkowania, bez względu na obrót, płacę 19% podatku.

Pod warunkiem, że wszystkie transakcje są na firmę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wiec jak HYIP jest legalny w polscr czy nie jak to w koncu z tym jest ktos wie ???

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie mam nic wspólnego z prawem, niemniej jednak piramidy finansowe są raczej czymś nielegalnym w Polsce.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta