Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

prozysk

Reklama

wojownik

Którego Linuksa polecacie?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, czy Ubuntu jest wystarczająco bezpieczne, bo zaczyna się robić popularne i przez to może wzbudzić zainteresowanie hackerów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość yevaud

Przede wszystkim sprecyzuj pytanie :) Ktorego linuksa polecamy ale do czego :)

Co do ubuntu - sprecyzuj na jakim poziomie bezpieczenstwa Ci zalezy i jaki jest Twoj poziom znajomosci systemow linuxowych :) Generalnie Twoje bezpieczenstwo jest wypadkowa wiedzy i oprogramowania, jesli nie masz wiedzy to nawet najlepsze oprogramowanie nie pomoze :)

ogolnie rzecz biorac gdybym mial juz teraz odpowiadac na Twoje pytanie to powiedzialbym ze Ubuntu jest wystarczajaco bezpieczne

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość ElNino

To zależy głównie od Ciebie czy system jest bezpieczny. Do Linuxa nie włamie się nikt, komu na to nie pozwolisz, albo nie podasz hasła. Jeżeli chodzi o programy, to korzystając tylko z rekomendowanych przez twórców danej dystrybucji repozytoriów praktycznie nie jesteś narażony na to, że ktoś zamieści w jakąś lukę w programie, który ściągniesz, pozwalającą na włamanie, chciaż nawet nie wiem czy i to jest możliwe. Ubuntu jak najbardziej odpowiedni, bardzo przyjazny, przejrzysty i teoretycznie prosty w obsłudze. Jeżeli chcesz coś innego, to masz jeszcze Minta, który tak naprawdę jest tworzony na Ubuntu, ale nim nie jest ;) jest rozbudowany o różnego rodzaju kodeki do mediów, więc jeżeli to Tobie potrzebne to będzie teoretycznie lepszy. Ostatnio właśnie sobie zainstalowałem Minta i jestem zadowolony, póki co bez większych problemów.

Tu możesz sobie przejrzeć jakie są dystrybuje, mam nadzieję, że z nadmiaru nie zakręci się w głowie ;)http://distrowatch.com/

Znawcy twierdzą, że najlepsze dystrybucje są na pakietach instalacyjnych debiana, więc Ubuntu i Mint takie właśnie są, ale dlaczego to nie wiem, bo znawcą nie jestem i nie testowałem wszystkich dystrybucji ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość c4ash

Generalnie kazdy linux zapewnia bezpieczenstwo o ile potrafisz odpowiednio go skonfigurowac. Najlepsza strona porownawcza po polsku jaka znam to jakilinux.org a w szczegolnosci dzial http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja polecam Debiana ze względu na duże zainteresowanie się tym systemem jako serwerami np , dzięki temu mają zaawansowane zabezpieczenia przed włamaniami bądź kradzieżami. Troszkę nauki konsoli/terminali i do tego jest za darmo :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja używam od kilku miesięcy Minta 12 Lisa LXDE, nie narzekam :) Jeżeli chcesz bezpiecznego może tu zobacz :)

Edytowane przez Proel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

każdy linux jest dokładnie tak samo bezpieczny. dlaczego? bo wszystkie używają dokładnie tego samego kernela i dokładnie tych samych programów. oczywiście - jeśli wymyślisz sobie coś totalnie niszowego, nad czym pracuje 10 developerów, to musisz liczyć się z tym, że poprawki bezpieczeństwa będą wypuszczane rzadziej, niż w popularnych dystrybucjach.

natomiast pytanie jest takie: jak dobrze czujesz się w tych systemach? czy miałeś z nimi styczność? czy chcesz się w to wgłębiać, czy po prostu mieć system, który nie jest dziurawy jak ser szwajcarski? dla początkujących chyba najlepszym wyborem jest ubuntu, dla bardziej zaawansowanych może debian? dla ludzi lubiących mieć wszystko perfekt poleciłbym gentoo. te 3 dystrybucje obecnie wiodą prym w swoich kategoriach i raczej nie ma co szukać niszy...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A ja proponuję nie odgrzebywać starych kotletów :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Linuksy się nie starzeją. ;) Wolałbyś założyć drugi wątek o zbliżonym lub bardzo zbliżonym :) tytule?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja używałem Debiana przez 3 lata i nie mogę na niego narzekać - żadnych zwiech i innych problemów, oprócz przestarzałych pakietów w wersji stable (tej której używałem). Obecnie od pół roku pracuję na openSUSE i też nie narzekam, a do tego mam nowszy soft.

Także jest w czym wybierać. Polecam porównać systemy tu i wybrać odpowiedni dla siebie. Pozdrawiam :)

Edytowane przez DOk

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pół roku temu przerzuciłem się na Mint'a jeśli chodzi o linux'a

Jeśli kogoś interesuje pełne bezpieczeństwo przechowywanych danych - szczególnie na komputerze przenośnym - polecam dodatkowo instalować truecrypt i pełne szyfrowanie partycji systemowej + ukryte foldery.

Algorytm szyfrujący AES+Blowfish i najlepiej min. 30 literowe hasło.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

do tego lastpass + yubikey i jesteśmy bezpieczni;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z takich ciekawostek dotyczących bezpieczeństwa: wiecie, że każde zapisane hasło w przeglądarce można odczytać jednym kliknięciem i zastąpieniem 4 znaków w odpowiednim miejscu? Oczywiście mówimy tutaj tylko o sytuacji, gdy osoba niepowołana ma dostęp do naszego komputera, zdalnie jest to niemożliwe.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z takich ciekawostek dotyczących bezpieczeństwa: wiecie, że każde zapisane hasło w przeglądarce można odczytać jednym kliknięciem i zastąpieniem 4 znaków w odpowiednim miejscu? Oczywiście mówimy tutaj tylko o sytuacji, gdy osoba niepowołana ma dostęp do naszego komputera, zdalnie jest to niemożliwe.

Sa tzw. stealery, ale pod Windowsa nie Linuxa

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

ja mam ubuntu- śmiga bez problemu.

to naprawdę dobry system dla kogoś, kto przesiada się z windowsa

z wersji polecam ubuntu 12.04

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja polecam KUbuntu. Dla ludzi z przyzwyczajeniami windowsowymi będzie wygodniejszy niż Ubunciak.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zachęcam do zapoznania się z Cinnamonem' - alternatywa dla UNITY pod Ubuntu, wydajne, szybkie i baaaaaaaaaaaaaardzo przypomijające Windows'a

Co prawda Cinnamon głównie wspierany jest w MINT, jednak bez problemu śmiga również na Ubuntu

Ostatnio wróciłem do Ubuntu na zdalnym sprzęcie, gdyż w przeciwieństwie do MINT'a, zezwala na pełne szyfrowanie partycji systemowej podczas instalacji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

działam i na win 7 i na ubuntu ale to z różnych przyczyn jeśli chodzi o bezpieczeństwo takie podstawowe to ubuntu jest ok fakt kwestia czego wymagasz od systemu i czego system wymaga od Ciebie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wszystkie dystrybucje (i systemy) są bezpieczne o ile potrafimy się zastosować do kilku zasad np.: bieżąca aktualizacja systemu, odpowiednio skomplikowane hasło, wyłączenie usług, których nie potrzebujemy, a działają w tle. Korzystałem z tej samej instalacji Windows' a kilka lat i nigdy nie miałem włamu, wirusa, awarii itp. Wszystko działało bezproblemowo i wydajnie.

Obecnie zastanawiałbym się między - Ubuntu (lub jego pochodnymi) i komercyjnym Suse.

Po przejściach z różnymi dystrybucjami Linuksa będącymi w istocie zlepkiem mniej lub bardziej przypadkowego softu zdecydowałem się na Mac OS X i nie żałuję :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ze swojej strony mogę polecić ubuntu, nigdy nie miałem problemów, a z sieci publicznej korzystam bardzo często. Oczywiście jeśli użytkownik nie przykłada zbyt dużej uwagi do bezpieczeństwa i nie ma wyrobionych pewnych nawyków, to nawet najlepszy firewall albo antywirus nie da rady :)  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Panowie, pomóżcie jak otworzyć linuxa z pendrive na starym macu z 2006 roku. Linuxa ściągnęłam kiedyś  na Windowsie i nie działa :(. Propozycje z youtube nie skutkują. Mam pytanie również odnośnie bitaddress, czy jest jakiś program czy portfel prócz Bitcoin-qt., skąd mogę przelać satoshi, które kiedyś kupiłam i tam wpłaciłam. Może procent urósł  :rolleyes:  :rolleyes: . Dzięki z góry.  :offtopic:

Edytowane przez vojtec

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Co do drugiej kwestii, to jeśli dobrze rozumiem, na bitaddress nie przelewa się niczego, tylko strona ta służy generowaniu adresów BTC. Powinnaś zatem mieć swój adres na który wysłałaś bitki oraz klucz prywatny do tego adresu (mam nadzieję że go masz!!!). Mając to drugie można zaimportować adres np. na blockchain albo w wielu programach, np. lekkim i przyjemnym electrum. Po tej operacji możesz wydawać swoje BTC. :offtopic:

Edytowane przez vojtec

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta