Jump to content

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

 

sketch-logo.png

 

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

 

Reklama
radek0389

Programy partnerskie - trzeba mieć firmę?

Recommended Posts

Witam, pewnie wiele osób z forum działa w różnorakich programach partnerskich, sieciach afiliacyjnych. Jestem zarejestrowany w kilku sieciach, ostatni rok miałem obfity, zarobiłem w dwóch sieciach afiliacyjnych ponad 20tys zł (co i tak nie jest wielkim wyczynem w stosunku do innych). Moja księgowa zasugerowała mi żebym zapytał skarbówkę czy przy tej działalności muszę zarejestrować firmę, wydało mi się to trochę kuriozalne, czy słusznie?

Pytam bardziej doświadczonych. W sieciach jestem zarejestrowany jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności, zgodnie z regulaminem, podatek rozliczony i zapłacony, wg mnie taka forma jest zgodna z prawem. Oprócz tego jestem zatrudniony na umowę o pracę, więc te dodatkowe źródło dochodu może zostać w niezmienionej formie. Czy ktoś miał taki dylemat lub fiskus nakazał mu założenie działalności? W poprzednim roku działałem w programach partnerskich z dużym zaangażowaniem, teraz już z bardzo małym, firma a co za tym idzie składki są dla mnie nieopłacalne

 

Jak to jest z programami partnerskimi a podatkami?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Działalności raczej nie musisz zakładać, wystarczy, że dochody rozliczysz w picie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Księgowa ma słuszne wątpliwości.

Pytanie jednak jaki ma kształt umowa pomiędzy Tobą a siecią.

Jeżeli linki partnerskie umieszczasz na stronach, które prowadzisz we własnym imieniu i na własny rachunek oraz w sposób ciągły, a uzyskiwane zarobki nie są rozliczane np. przez umowę o wynajem, o dzieło lub zlecenie, to wtedy fiskus może uznać, że powinieneś mieć założoną dz. gosp. Skala zarobków również na to wskazuje.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna umowa to dzierżawa powierzchni reklamowej a druga wynajem powierzchni reklamowej na mojej stronie.

Urząd wzywa wogole żeby przedstawić im te umowy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od interpretacji Twojego urzędu skarbowego. Według ustawy tak jak pisał Egzekutor działalność mająca takie znamiona powinna zostać zarejestrowana. Jeśli to dla Ciebie nieopłacalne możesz pomyśleć ewentualnie nad jakimiś inkubatorami przedsiębiorczości albo czymś podobnym. Kosztowo wyjdzie zdecydowanie lepiej :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie - wszystko zależy od tego jak US zinterpretuje dany przypadek. U mnie za każdym razem w okienku inaczej radzili aż w końcu udałem się do naczelnika żeby dał mi na piśmie jak tego typu zarobki mam rozliczać i święto. Nie pracuję a utrzymuje się tylko i wyłącznie z zarobków przez internet. Podobnie jak Ty #radek0389  rozliczam się z podmiotami poprzez dzierżawę i wynajem powierzchni reklamowej na stronach. Naczelnik mi powiedział prywatnie, że jeżeli nie będą to środki wypłacane co miesiąc a załóżmy co kwartał czy pół roku to tego typu rozliczenie mogę śmiało stosować i tak też czynię. Wypłacam zgromadzone środki nie częściej niż 2x do roku i od razu rozliczam to płacąc należytą zaliczkę na poczet podatku a później na koniec roku wykazuję w PITcie. 

 

W Twoim przypadku to założenie firmy nie byłoby kto wie jakim znowu obciążeniem finansowym, ponieważ jesteś zatrudniony więc to pracodawca płaci za Ciebie składki ZUS. Z tego co wiem to byś musiał płacić w granicy 300pln/miesięcznie z tytułu prowadzenia DG ale najlepiej niech się wypowie w tym temacie ktoś, kto zna to z autopsji ;-)

 

Dodam jeszcze, że już miałem kilka kontroli z US i gdyby nie ten kwitek od naczelnika to by mnie gnębili dalej ;-) 

Edited by PanInwestor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiem tak jeżeli masz na to umowy itd. to działalność gospodarcza raczej wymagana nie jest.

Nie wiem jaki płacisz podatek od tego, ale jeżeli masz etat to założenie i prowadzenie działalności gospodarczej nie kosztowałoby cie w sumie prawie nic.

mógłbyś za to odliczać sobie domeny/serwery/seo/komputery i bóg jeden wie co jeszcze itd. od podatku więc ma to swoje zalety.

ewentualnie ryczałt, ale to już trzeba sobie samemu policzyć co bardziej się opłaca.

Edited by rcielak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem w paru dobrych PP, gdzie praktycznie mam gotowe rozliczenie bezpośrednio w firmie, czyli bez żadnych problemów. Wysokość zarobków też tu do tego nic nie ma. Jak sami wiemy obecnie możliwości przybywa i obecnie nie inwestując nawet 1 zł i pracując na umowę  -  możemy spokojnie wyjść dniówkę do nawet 500 zł. I to bez zbytniego wysilania się.  Już nie napiszę ile mogą zarabiać co obrotniejsi i bardziej oblatani w necie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To że firma rozlicza Ciebie jako płatnik podatku nie oznacza, że rozliczenie to jest prawidłowe.
Firma bowiem dokonuje rozliczenia na podstawie Twojego oświadczenia, że ten dochód dla Ciebie nie jest dochodem z działalności gospodarczej...
Inaczej mówiąc nadal zostaje nierozstrzygnięty temat zadany przez autora w wątku...
Jeżeli rozliicza cię firma to raczej nie mamy do tutaj czynienia z najmem powierzchni reklamowej lecz z umową zlecenia. Przy najmie bowiem firma nie jest płatnikie podatku dochodowego, inaczej niż przy umowie zlecenia lub umowie o dzieło...
 
Programy partnerskie mają różne konstrukcje. Tam gdzie uczestnik wynajmuje powierzchnię, czyli jak to się bardziej urzędowo mówi osiąga przychody z umowy najmu lub umów o podobnym charakterze sprawa jest o tyle prosta, że w zasadzie od nas zależy jaką formę rozliczenia przyjmiemy. Zgodnie bowiem z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych najem jest odrębnym od pozarolniczej działalności gospodarczej źródłem przychodów. Tak więc od naszej decyzji zależy czy chcemy najmować w ramach działalności gospodarczej czy też nie.
 
Tak więc w przypadku najmu mamy 2 możliwości:
1) opodatkowanie dochodów w ramach tzw. najmu prywatnego:
     - wg skali podatkowej - 18% i 32% dochodu lub
     - w formie ryczałtu 8,5% przychodu,
2) opodatkowanie dochodów w ramach działalności gospodarczej:
     - wg skali podatkowej - 18% i 32% dochodu lub
     - w formie podatku liniowego 19% przychodu.
Opodatkowanie w formie ryczałtu i formie podatku liniowego powoduje, że dochody osiągnięte z najmu nie będą łączyły się z innymi dochodami rozliczanymi wg skali podatkowej, z tym że wybór podatku linowego uniemożliwi nam wspólne rozliczenie z małżonkiem.
 
Problem zaś z umowami innymi niż naje jest taki, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jako dochodów z tego źródła od tego czy działalność jest zarejestrowana w urzędzie gminy czy też nie. Na potrzeby podatku posługuje się bowiem własną definicją (art. 5a pkt 6)

Działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:
1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jak więc widać jednym z głównych kryteriów jest prowadzenie działalności w sposób zorganizowany i ciągły.
Stąd bierze się trudność w określeniu czy dana działalność to jeszcze tylko zlecenie czy już samodzielna działalność gospodarcza. Warto też przytoczyć treść art. 5b ust. 1 ustawy.

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Żródło: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19910800350&type=3

 

Dlatego żaden urząd na zadane w okienku pytanie nie udzieli żadnej informacji jak danych przychód rozliczyć z fiskusem.

Warto samemu sięgnąć do treści umów i pod ww. kontem przeanalizować...

 

Wrócę jeszcze do rozliczania przez zlecenodawcę jako płatnika, o którym zdaje się sugerować przedmówca.

W tym przypadku firma zwykle  przeleje nam 84% wypracowanego wynagrodzenia resztę odprowadzając do urzędu skarbowego a my otrzymamy PIT-11, zaś dochody te zwykle będziemy musieli uwzględnić w zeznaniu rocznym wg skali.

 

I tu jest pies pogrzebany. Do umów zleceń przyjmuje się zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% (choć można odliczyć w wysokości faktycznie poniesionych jeśli są wyższe). Przy działalności koszty trzeba mieć udokumentowane. 

 

To zaś stanowi chrapkę dla skarbowych, bo jeśli uda im się przerzucić te dochody z dochodów z umowy zlecenia po zakończeniu roku to podatnik nie może już wybrać korzystniejszych form opodatkowania i przyjdzie mu zapłacić podatek wg skali od całości tak osiągniętych dochodów. A to znaczy parę groszy więcej dla skarbowych....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz sporo racji. Z tym że właśnie na tej podstawie rozliczyłem się z 'fiskusem' i wszystko jest ok. + nawet zwrotu trochę chwyciłem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To czy wszystko jest OK to zależy od tego czy w rzeczywistości podpadasz pod definicję działalności gospodarczej wynikającej z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czy też nie.

 

To, że wykazałeś wynikające z PIT-11 w zeznaniu podatkowym i uzyskałeś zwrot części bądź całości podatku wynikającego z takiego zeznania nie oznacza, że skarbowi zaakceptowali i uznali Twoje rozliczenie za prawidłowe. Oznacza to jedynie, że zeznanie nie zawiera błędów matematycznych.

 

Skarbowi jednak na zweryfikowanie zeznania za rok 2014 mają czas do końca 2020 roku. 

Warto o tym pamiętać i nie używać skrótu myślowego, że na pewno robię dobrze, bo tak jak zrobiłem nikt się nie czepił a skarbowi nawet zwrócili podatek.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biorąc powyższe pod uwagę to ta cała masa osób pracująca w programach partnerskich [ a mamy tego masę ] Pozostaje nie jako na łasce US, bo nie mając dokładnych wytycznych nie jest w stanie odpowiednio przygotować taki wniosek do rozliczenia. Obecnie to jest tak że jest dobrze jak obecnie jest i wszystko przechodzi. Ale jak się urzędowi kiedyś przypomni że pora to naprawić to wejdą przepisy wsteczne [ chyba tylko w Polsce takie coś istnieje ] i wszyscy znajdą się w zalegalizowanym kłopocie. Trąca to jednak na parodię. Ale jak wynika to wszystko jest możliwe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli masz sensowny biznes w Internecie najlepiej mieć tutaj działalność gospodarczą,

w przeciwnym przypadku takie przychody należy ująć w PIT-36 (lub PIT 37) "inne źródła".

Jeśli są w walucie obcej to przeliczyć na złotówki, dołączyć PIT/ZG jeśli w walucie obcej...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obowiązek złożenia PIT-ZG nie zależy od tego czy zarabia się w złotówkach czy walutach obcych tylko od tego, że uzyskało się dochody za granicą Polski.

Podobnie to czy coś stanowi dochów z działalności gospodarczej nie zależy od tego czy internetowy biznes jest sensowny czy też nie lecz czy spełnia definicję działalności gospodarczej z ustawy PIT. Co więcej nawet jeśli nie masz zarejestrowanej działalności a Twój podpada pod definicję DG z ustawy PIT to i tak powinieneś w zeznaniu ująć  dochody jako dochody z DG a nie jako inne dochody :)

Poza tym wszystko się zgadza :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprawa jest niejednoznaczna a jak wiadomo w takich sytuacjach jeśli US zinterpretuje sytuację na Twoją niekorzyść to raczej ich nie przekonasz do swojej wersji. Jedyne rozsądne wyjście to wg mnie wniosek ORDiN. Tylko on może być skutecznym dupochronem w razie zarzutów ze strony fiskusa o niezarejestrowaniu DG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MinFin na 100% nie odpowie na pytanie dotyczące rejestrowania działalności gospodarczej. Wydaje bowiem interpretacje z zakresu stosowania prawa podatkowego a nie z zakresu innych praw i obowiązków...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pepperoniss czyli opisując swoją sytuację i sposób rozliczania się nie uzyska odpowiedzi pytając czy dobrze się rozlicza? Mi nie chodzi o zapytanie czy ma rejestrować DG czy nie bo wiem że to nie ich broszka. Chodzi o to by pytał czy wybrał prawidłowy sposób rozliczania się.  Wnioskuję że rozlicza się na zasadach ogólnych i o to powinien pytać. W odpowiedzi myślę odpisali by że dobrze wybrał sposób albo że źle i jak powinen to rozliczać - prawdopodobnie by mu odpisali że tu zastosowanie mają odpowiednie przepisy związane z prowadzeniem DG lub coś w tym stylu. Pewności nie mam ale tak zadane pytanie mieści się raczej w zakresie ich interpretacji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da radę uzyskać. Tylko bardzo szczegółowo trzeba opisać sytuację i zakres "działalności" najlepiej formułując pytanie czy w przedstawionej sytuacji faktycznej należy rozpoznać przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. W swoim stanowisku zaś pójść w kierunku odpowiedzi, że w tym przypadku przychodów z pozarolniczej

działalności gospodarczej nie należy rozpoznawać lecz należy rozpoznać przychody z innych źródeł.

 

Tak na marginesie to w mojej ocenie to czy rozpoznamy czy nie przychody działalności gospodarczej czy też z innych źródeł nie ma kluczowgo znaczenia gdyż istotniejsze jest w ogóle zgłoszenie do opodatkowania danych przychodów. Skarbowi bowiem ww przypadku zgłoszenia do opodatkowania raczej nie będą dociekać czy to w ramach tego czy innego źródła. Trochę inaczej będzie wyglądała sytuacja gdybyśmy próbowali opodatkować te przychody w ramach ryczałtu ewidencjonowanego jeśli uznamy go za korzystny dla nas - wtedy możemy liczyć się z tym, że skarbowi będą próbowali wykazywać, że albo to w ogóle nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza albo, że pod ryczałt nie podpada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiadomo jak opłaci się podatki to łatwiej rozmawiać niż jakby się je ukrywało. Tylko, jakoś zawsze myślałem że w razie gdy wykryją niezarejestrowaną DG to wiąże się z większymi konsekwencjami. Co prawda vat tu w grę nie musi wchodzić ale już brak składek na ubezpieczenia społeczne itd. zus... W tym przypadku kolega akurat składki opłacane ma z umów ale czy w przypadku np. bezrobotnego nie rejestrującego DG było by to mało kluczowe? Coś mi się zdaje że raczej by się "ucieszyli" i nie uznali by samego opłacenia podatku za czynnik łagodzący... Muszę poszukać jakie grożą konsekwencje za brak zarejestrowanej DG, kiedyś czytałem ale moze coś się zmieniło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To są zupełnie inne kwestie i na ten temat nie uzyskasz odpowiedzi w ramach indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. 

Co więcej, to że skarbowi uznając coś za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej wcale nie oznacza, że zusowi nie uznają inaczej. I na abaort nawet jeśli skarbowi uznają, że przychód nie jest z działalności gospodarczej nie oznacza to, że zusowi nie uznają, że jest.

Co ciekawsze w razie sporu zdanie skarbowych będzie ewentualnie rozstrzygane w ramach postępowania przed sądami administracyjnymi a zusowych przed sądami powszechnymi.

To jest Polska właśnie...

 

Oczywiście, że w przypadku bezrobotnego może być to dodatkowy problem. Ale ten może wystąpić nie tylko w przypadku działalności gospodarczej ale także innych źródeł. O ile pamiętam bezrobotny może uzyskiwać bez utraty prawa do zasiłku i/lub statusu bezrobotnego przychody z innego tytułu niż zatrudnienie, praca zarobkowa, działalność gospodarcza, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu w wysokości połowy najniższego wynagrodzenia (z wyjątkiem odsetek z rachunków bankowych). A o uzyskaniu przychodu powinien poinformować w ciągu 7 dni od jego uzyskania i to niezależnie od tego kiedy i jak płaci podatek od tego przychodu.

 

Tak więc temat jest złożony i daleko wykracza poza uznanie czy coś jest bądź nie działalnością gospodarczą. Po części wynika to z tego, że dotyczy różnych dziedzin prawa. Do podatków należy podchodzić w miarę możliwości zdroworozsądkowo. Jak już wcześniej pisałem bardzo często można i należy traktować udział w programach partnerskich jako najem a wtedy zarówno dla skarbowych, jak i dla zusowych nie ma wątpliwości, że to nie DG ale na pewno może spowodować utratę prawa do zasiłku i/lub statusu bezrobotnego.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za wyjaśnienie paru kwestii :) Zdroworozsądkowo raczej się tu nie da stosować bo przepisy lub ich interpretacje bywają sprzeczne jak sam napisałeś ;) Polska to piękny kraj... momo wszystko :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, jak się rozliczacie w zeznaniu rocznym z systemu partnerskiego bankier? Nie prowadzę działalności pieniądze wypłaciłem w ciągu roku 2razy i opłaciłem podatek w wysokości 20 %. Jak mam to ująć w picie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@krzysiek1581 - bankier czyli najem powierzchni reklamowej na stronie www. W PIT-36 w rubrykach najem/dzierżawa wpisujesz kwoty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najem powierzchni reklamowej na stronie www to PIT-36 (zielony).

 

PIT-28? O ryczałcie nie wspominał, poza tym 28 składa się do końca stycznia - tym bardziej nie mam ciągutek by podejrzewać go o ryczałcik ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.×