Jump to content

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

 

sketch-logo.png

 

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

 

Reklama
Egzekutor

Etherum - alternatywa dla bitcoina?

Recommended Posts

Ethereum nazywane jest czasem "bitcoinem 2.0" i faktycznie jako kryptowaluta stanowi alternatywę dla bitcoina. Od kilku miesięcy ethereum notuje też spore zwyżki kursu, co czyni z niej dość intratną inwestycję.

 

Jeszcze w grudniu 2016 roku za ethereum płacono 7-8 dolarów, ale w styczniu zaczął się powolny wzrost kryptowaluty. Cena rosła stabilnie - 9, 10, potem 11 dolarów, i tak do końcówki lutego. Wtedy dopiero kurs ethereum wystrzelił, niemal każdego kolejnego dnia bijąc rekordy.

12 marca po raz pierwszy ta kryptowaluta przebiła barierę 20 dol. i w ciągu kilkunastu następnych dni zaliczyła prawdziwy skok - do ceny 45 dol. Kolejnym kamieniem milowym był magiczny poziom 50 dol., przebity 24 marca.

Wzrosty ethereum w marcu i kwietniu 2017

Od tamtej pory tylko podczas kilku dni w kwietniu cena ethereum spadały poniżej 45 dolarów. To zaś oznacza wzrost o 273,7 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy i 350 proc. w 2 miesiące. Tak wygląda wykres ethereum od jej powstania:

 

7749d2ffb95a9ef6031adf07dc5806c41.png

 

 

Dzięki skokom, które nastąpiły w ostatnich miesiącach, kapitalizacja ethereum to już 4,5 miliarda dolarów. Oczywiście nijak ma się to do bitcoina, który niedawno zrównał się poziomem cen ze złotem i pomimo późniejszych spadków nadal jego wycena jest kilka razy wyższa niż ethereum.

Skąd taki wzrost popularności ethereum, gdy zdaje się, że bitcoin święci tryumfy? Paradoksalnie to właśnie problemy bitcoina były jednym z powodów wzrostu jego konkurenta. Jak mówi nam Mati Greenspan, starszy analityk kryptowalut w eToro, "problemy ze skalowalnością bitcoina" to jedna z przyczyn napędzania transakcji na ethereum.

Takie problemy mogą ograniczyć ekspansję sieci [bitcoina - przyp. red.]. Społeczność kryptowalutowa obecnie pracuje nad rozwiązaniem tej sprawy, z związku z czym ethereum wydaje się efektywniejszą i bardziej skalowalną alternatywą. Większość aktywów, które przyczyniły się do boomu cenowego etheru w marcu, pochodziła wprost z inwestycji bitcoinowych.

Poza tym jednak, jak wskazuje Greenspan, są dwa główne czynniki wzrostu ethereum.

- Pierwszym jest bez wątpienia projekt Hyperledger, który zrzesza ponad 100 najważniejszych światowych instytucji finansowych i ma na celu stworzenie globalnego systemu rozliczeń walutowych. Rozważane są opcję, aby projekt bazował na systemie blockchain opartym właśnie na ethereum - wskazuje ekspert.

Drugi czynnik przez niego wymieniony to aktualizacja systemu Casper, który ma umożliwić szybsze i sprawniejsze rozliczenia w tej walucie.

Bitcoin vs ethereum to nierówna walka

I chociaż ethereum to niejedyna kryptowaluta, która może być alternatywą dla bitcoina, wydaje się najistotniejszą na tym rynku, patrząc na skalę, o której opowiada analityk eToro:

Są setki innych kryptowalut na rynku, każda z nich ma swoje unikalne cechy oraz cele. Wartość aktywów w kryptowalutach rośnie bardzo szybko i osiągnęła nowy rekord wszech czasów. Obecnie wynosi ona 29,7 miliarda dolarów. Z czego 20 miliardów stanowi bitcoin a 4,5 miliarda dolarów ethereum. 

30 miliardów dolarów to jednak mały kamień milowy. Europejski Bank Centralny drukuje 60 miliardów euro miesięcznie. Jeśli jednak spojrzymy na całą cyfrową gospodarkę oraz jej wzrost w ciągu ostatniej dekady, to możemy jasno stwierdzić, iż wartość tych sieci musi wzrosnąć szybko, aby osiągnąć odpowiedni poziom wsparcia.

Nasz rozmówca wskazuje przy tym, że trudno jest określić, która z tych dwóch kryptowalut jest bezpieczniejsza dla inwestorów czy mniej podatna na wahania.

Obecnie rynek kryptowalut charakteryzuje się skrajnie wysokim poziomem ryzyka. Z pewnością w przyszłości zobaczymy wzrost ceny etherum, natomiast warto pamiętać o historii notowań kryptowalut. W marcu 2013 roku cena bitcoina wzrosła z 3 dolarów do 126 dolarów zaledwie w ciągu jednego tygodnia. Później inwestorzy byli świadkami zwyżek do 1200 dolarów, a następnie spadków do poziomu 200 dolarów - przypomina analityk. I wyjaśnia:

Pamiętajmy jednak, iż to właśnie bitcoin jest pionierem na rynku kryptowalut. Jest często określany jako cyfrowy zamiennik złota i nie szybko odejdzie w niepamięć. 

Ostatnio jesteśmy świadkami zmian legislacyjnych, które mają na celu integrację kryptowalut i to bitcoin jest ich głównym motorem. Pomimo że etherum zyskuje na uwadze, musi pokonać naprawdę długą drogę, zanim stanie się pełnoprawnym konkurentem bitcoina.

Ekspert przypomina przy tym, że ethereum to nie tylko kryptowaluta, ale cała platforma oparta na blockchain, pozwalająca nie tylko na inwestowanie, ale też zawieranie zakładów czy wspieranie crowdfundingu. Dzięki temu można na niej budować inicjatywy takie jak wspominany wcześniej Hyperledger.

- Nie mam wątpliwości, że sieć etherum bardzo szybko rośnie w siłę oraz ma duży potencjał. Warto wspomnieć, iż ostatnio Storj, jedna z największych firm zajmujących się technologią blockchain zapowiedziała, że przeprogramuje swój system gromadzenia danych z bitcoina na etherum - dodaje Mati Greenspan.

 

ef4a2c3d16d4a9bdd2a987bc69214c3f1.png

 

Foto: John Phillips / Stringer / Getty Images

Cała technologia została stworzona przez 22-letniego programistę Vitalika Buterina z Rosji i już nawet miała swoje medialne chwile - w Polsce głośno było o dwóch młodych mężczyznach, którzy poprzez cyberkradzież weszli w posiadanie ethereum o wartości 45 tys. złotych.

 

źródło - businessinsider

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakupiłem wczoraj na tej prawdopodobnie korekcie parę sztuk ETH. Mam nadzieję, że wzrosty jeszcze nadejdą.

I tak właśnie szukam teraz lekkiego portfela, bo póki co spoczywają sobie coiny na BitBayu. 

Czy korzysta ktoś z multiportfela Jaxx? To w miarę bezpieczny wallet, coś jak Electrum lub Multibit? Będę wdzięczny za opinie użytkowników lub testerów portfeli  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam zamiar wziąć się mocno za kopanie tej krypto do końca czerwca, właśnie przez jej potencjał.

To co na koszt kopania pójdzie do wypłaty natomiast resztę zamierzam trzymać na wzrost kursu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panowie podbijam pytanie lucasa75. Jakiś godny polecenia wallet dla ETH ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Używam MyEtherWallet oraz obsługujący kilka coinów Exodus. Ten pierwszy jest dość prosty i wygląda jak portfel przeglądarkowy, choć de facto tak nie jest. Strona myetherwallet.com umożliwia jedynie utworzenie portfela i wysyłanie transakcji, zaś nie przechowujesz tam żadnych ETH. Wszystko masz pod swoją kontrolą, myetherwallet jedynie ułatwia operacje.

Drugi Exodus jest ładny, ale nie podoba mi się to, że nie daje kontroli nad fee transakcji. Z tych dwóch wolę pierwszego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam!
 
Mam zamiar zainwestować paręset złotych w kryptowaluty takie jak ETH czy BTC. Jako że jestem totalnie zielony w temacie, proszę o parę rad. Chcę zarobić na wzroście cen ww walut, czyli po prostu zamrozić pieniądze. Moje pytania: gdzie zakupić te waluty, po jak najniższej cenie oraz gdzie je przechowywać.
 
Pozdrawiam.

Edited by vojtec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wolumen ETH ma szanse przebić BTC, wyrażony w USD oczywiście. Jednak ethereum to nie waluta prostego ludu, ale banksterów pompujących tego alta. Fakt faktem w ostatnim czasie można było na niej zarobić ponad 100% i ma wciąż aspiracje żeby sięgnąć 0.2 BTC do końca lipca. Pamiętajcie, że tej waluty jest nieograniczona ilość, a wielke ryby wykopały kilkadziesiąt % na pre-mine.

Edited by brudny

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z kilku źródeł słyszałem, że Jaxx nie jest bezpiecznym portfelem (chociażby na bitcoin.pl o tym pisali), więc z nim bym uważał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coinbase obsluguje ETH i LTC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaxx jest ok. Założyłem go specjalnie pod ETH.  Co do kopania to obecnie już nie ma problemu od paru lat, w kraju mamy dostęp do bardzo dobrych koparek. Obecnie prawie wszyscy kopią to samo, czyli wzrost tej kryptowaluty zapowiada się na stabilny. I oby jak najdłużej  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie warto mieć ETH, stoi za tym użyteczność, dedykowany język programowania i masa tokenów opartych o blockchain eth. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ktoś posiada informację czy fork ETH/ETZ, planowany na 19-20.01.2018r się odbędzie, czy został przełożony na późniejszy termin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie do konca mozna nazwac Ethereum alternatywą dla BTC. W koncu to nie do konca tylko środek płatniczy, a raczej platforma do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji PLUS posiadająca własny token Ether. Wiec jest to coś całkowicie innego niz Bitcoin. Troche inny target.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy ogólnie warto w niego inwestować? Czy lepiej np uderzyc w LTC?

Share this post


Link to post
Share on other sites

patrząc pod kątem tego, co za pomocą Ethereum można tworzyć wydaje mi sie ze warto w nie inwestować :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

he, ostatni czytałem o CryptoKitties, wiec zgadzam się, mozna zarobić na wszystkim, wazny jest tylko dobry pomysł :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzięki za tą informacje o Cryptokitties! kupiłem sobie dwa kotki i zaczynam zabawe z nimi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

o ;) to ciekawe :) gierka o kotkach,które kosztują sporo kasy. A czy ktoś ma jakieś inne ciekawostki na temat kryptowalut? moze jakieś książki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też mi się wydaje, że Ethereum to bardziej platforma niż środek płatniczy.... A do koparek trzeba mieć dobry sprzęt :D już chyba wiem, czemu ceny kart graficznych tak gwałtownie wzrastają.....:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.×