Jump to content

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitor

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

sketch-logo.png

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

Reklama

Mayus

Srebro inwestycyjne - inwestycje w srebro

Recommended Posts

Witam,

Po raz pierwszy trafiłem do tego wątku i mam pytanie - jak pewne są zakupy na sztabka.eu? Pytam bo cenę bulionówek mają niższą niż np. Mennica Wrocławska...

Witam,

Osobiście dokonywałem trzech zakupów na sztabka.eu i jestem bardzo zadowolony, także z czystym sumieniem polecam.

pytam bo strona robi wrażenie jakby była aktualizowana ostatni raz w maju, a mamy wrzesień...

Edit: właśnie znalazłem w sieci pozytywne opinie z ubiegłego tygodnia, więc wygląda na to, że będę klientem sztabka.eu :)

Edited by BJK

Powiem szczerze, że jestem zaskoczony, że nie ma w tym rankingu Mennicy Wrocławskiej - zwłaszcza, że wcale nie jest droższa od tych pozycji, które są!

@luksed - fakt, mało kto czyta faq. Co nie zmienia faktu, że Mennica Wrocławska nie tylko jest na tyle rozpoznawalna, ale ma też monety w obrocie bieżącym, dlatego mnie dziwi jej brak w zestawieniu...

wie ktoś może czy monety z mwsilver są wysyłane w jakiś kapslach, bądź innych opakowaniach?

Edited by speedie

Hey Inwestorzy. Jeśli ktoś byłby zainteresowany mam do odsprzedania monety srebrne PHILHARMONIKER, tuba 20 szt.

Chętnie odbiór osobisty w Warszawie. Konkretne propozycje cenowe proszę na priv.

Gdzie trzymacie te monety i sztabki? Przy ilości jaką planuję kupić wystarczy pudełko albo szkatułka. Niestety, nie znalazłem nic co zmieści dużo monet i je dobrze zabezpieczy.

Dla mnie wystarczającym rozwiązaniem wydają się być tuby, w których monety są dostarczane :) Jestem laikiem w zakresie chemii natomiast mam wrażenie, że idealnie byłoby przechowywać srebro w warunkach beztlenowych - po jakimś czasie zewnętrzna warstwa może się bowiem utlenić i pokryć patyną. Nie wiem jak długo trwa zajście takiego procesu i czy ma znaczenie w kwestii wartości monet.

Dilerzy metali szlachetnych stanowczo odradzają własnoręczne usuwanie patyny z monet. Teoretycznie patyna na srebrnych monetach nie ma żadnego wpływu na ich cenę. Taki wpływ ma natomiast stan monety, najlepiej jak jest menniczy, czyli taki jaki był gdy moneta opuszczała mennicę. Dlatego domowe metody przywracające monecie pierwotny blask, a jednocześnie powodujące zarysowania i inne mikroślady, są nie do zastosowania,gdyż wiążą się z obniżeniem wartości monety. Większość "zbieraczy" przechowuje swoje monety w szczelnych, ciasnych tubach, właśnie po to, aby ograniczyć kontakt srebra z powietrzem. Natomiast, jeśli ktoś nie ma tylu monet, aby trzeba było przechowywać je w tubach, przechowuje je w kapslach, a te z kolei w jakichś szczelnych pudełkach, puszkach, szkatułkach itp. Leżą sobie w tych "pojemnikach" czekając na czas, gdy zbierze się ich na tyle dużo, aby warto było włożyć je do tuby z PCV, szczelnie zamknąć i umieścić w banku ziemskim.

Natomiast, jeśli ktoś nie ma tylu monet, aby trzeba było przechowywać je w tubach, przechowuje je w kapslach, a te z kolei w jakichś szczelnych pudełkach, puszkach, szkatułkach itp. Leżą sobie w tych "pojemnikach" czekając na czas, gdy zbierze się ich na tyle dużo, aby warto było włożyć je do tuby z PCV, szczelnie zamknąć i umieścić w banku ziemskim.

Gdzie można kupić takie pudełko, puszkę, szkatułkę itp.? Nie wiem jak tego szukać. To co widziałem na stronie z akcesoriami to było na jedną monetę.

To co widziałeś to właśnie kapsel. Każda pojedyncza moneta powinna być w nim przechowywana. Kapsel jest dość szczelny i dość dobrze zabezpiecza monetę. A szkatułki, puszki to rzecz drugorzędna, ja używam zwykłej metalowej kasety bez zamka. Nie wpadajmy w przesadę i nie kupujmy jakichś super pojemników próżniowych, to bez sensu. Ważne jest, aby monety nie były traktowane jak bilon z portfela, ale nie traktujmy ich jak wirusa ebola, który musi być zupełnie izolowany od świata.

W takim razie w co najlepiej zainwestować jeśli chodzi o srebro: w sztabki czy w monety i jakie? Ta forma inwestycji wydaje się najciekawsza, gdyż wszelkie inwestycje pieniężne mogą zostać "zjedzone" przez inflację.

Przede wszystkim należy sobie założyć, że "inwestowanie" w srebro (czy też w złoto) nie jest przeznaczone dla tych, którzy spodziewają się szybkich zysków. To raczej inwestowanie defensywne, mające na celu bardziej zabezpieczenie kapitału niż jego szybkie pomnażania. Owszem, może się zdarzyć tak, że uda się nam kupić monety lub sztabki w okresie, gdy ceny srebra są wyjątkowo niskie, a za pewien czas zobaczymy, że teoretycznie sporo zarobiliśmy, jednak to wcale nie powinno nas skłaniać do raptownej wyprzedaży zgromadzonego metalu. Inwestowanie w kruszce zasadniczo powinno polegać na tym, że w ogóle nie pozbywamy się posiadanych zasobów, aż do czasu (odległego) w którym to sobie założyliśmy, lub jakiejś nagłej życiowej konieczności (kupno domu, mieszkania, konieczność zapłaty za operację itp). Jednakże, wracając do sedna pytania zadanego przez @agnesp, należy sobie przedłożyć pewne oczywiste fakty. Jakkolwiek nie ma różnicy pomiędzy srebrem w sztabkach a srebrem w monetach, w każdym z tych produktów powinno znajdować się czyste (>99%) srebro, zasadnicza różnica tkwi w tak zwanej zbywalności. Dużo łatwiej jest nam sprzedać łatwe do zweryfikowania prostymi metodami monety, niż sztabki, częstokroć pochodzące z różnych "egzotycznych" mennic, których weryfikacja to zadanie dla wyspecjalizowanych jednostek (urzędy probiercze). To wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz ze sporą zwłoką w uzyskaniu pieniędzy ze sprzedaży sztabek. Oczywiście sprzedaż monet też może nie być łatwa. Jeżeli w trakcie naszego inwestowania nabyliśmy monety rzadkie, lub wydawane okazjonalnie, wcale nie oznacza to, że dzięki ich sprzedaży uzyskamy lepszą cenę, wręcz przeciwnie. W świecie srebra istnieje pewien kanon monet, których posiadanie daje możliwość ich ewentualnej szybkiej odsprzedaży. To zaledwie kilka rodzajów monet emitowanych przez kilka najbardziej liczących się mennic na świecie. Pewnym kanonem jest także waga monet, która optymalnie winna wynosić 1 uncję.

Taki "kanoniczny" zestaw srebrnych monet to:

1. American Eagle (USA)

2. Maple Leaf (Kanada)

3. Wiener Philharmoniker (Austria)

oraz dopuszczalnie

4. Panda (Chiny)

5. Koala (Australia)

6. Kookaburra (Australia)

Odnośnie inwestycji w monety - można jeszcze podzielić je na dwie kategorie:

1. Monety lokacyjne - czyli to właśnie co napisał kolega @cynus1, gdzie mamy ulokowany kruszec. Takie monety, które wymienił są rozpoznawane na całym świecie i nie powinno być problemu z ich sprzedażą. Dodam jeszcze, że są różne wagi monet. Są takie jedno-uncjowe jak wymienione wyżej, ale są też kilogramowe :) - takie robią fajne wrażenie :D. Wg mnie łatwiej jednak jest sprzedać więcej pojedynczych monet i tyle ile ich potrzebujemy, niż sprzedawać 1kg monetę. Wówczas jesteśmy trochę ograniczeni, gdyż nie sprzedamy pół monety kilogramowej.

2. Monety kolekcjonerskie - te monety są droższe niż zawartość kruszcu w nich, gdyż dla pasjonatów mogą być cenniejsze. Monety takie produkuje NBP, a sprzedaż nowych monet odbywa się na zasadzie "licytacji". Tutaj jest serwis www.kolekcjoner.nbp.pl przez, który się kupuje. Jeśli ktoś chce w ten sposób działać, to lepiej wcześniej się zarejestrować, gdyż proces ten nie jest on-line. Wysyła się do nich xero dowodu i oni jeszcze muszą coś odesłać. Może to trwać nawet 2 tygodnie.

Ponadto polecam przeczytać wątek od 1 strony (a nie jest tego dużo), gdyż tam trochę obszerniej wypowiedziałem się na ten temat.

Czytałam cały wątek i nie tylko ;) zdecydowałam się na srebro ponieważ chodzi mi o inwestycję długofalową, taką na przyszłość a nie żeby upatrywać szybkiego zysku. Na jednej z polecanych tu stron znalazłam właśnie te podane przez cynusa1 monety, bardziej chodzi mi o te inwestycyjne żeby potem łatwiej można było sprzedać tylko nadal nie wiem jaką metodę obrać, monety inwestycyjne, sztabki czy to i to?

Jeśli chodzi np o monety kolekcjonerskie to możesz też pomyśleć o złotych monetach, generalnie chodzi o to, że im mniejszy nakład tym lepiej:

Przykładowo w emisji na ten rok: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/plan_emisyjny.html

monety na które warto zwrócić uwagę:

- złota 500 złotówka - Skarby Stanisława Augusta - Wacław II Czeski - nakład do 750 szt, - emisja czerwiec,

- złota 500 złotówka - Skarby Stanisława Augusta - Władysław Ł

Witam,

Takie pytanie do znawców od laika.

Czy lepeij kupować sobie co miesiąc 1 montę z tych polecanych przez kolegę cynus1, czy też lepiej zakupić jedną większą raz na kwartał, pół roku może rok, ale o większej wadze?

Czy oprócz nazwy, mennica w której montea została wyprodukowana ma znaczenie?

Na stronie : http://www.ceny-zlota.pl/srebro/ceny-srebra-monety-1-oz są montey np. Wiener Philharmoniker, proponowane przez Denariusa, MWSilver, 79elemnth.

Pozdrawiam

Rafał

Ja co prawda znawcą nie jestem, ale lepiej kupić więcej od razu ze względu chociażby na koszty przesyłki. Oczywiście jeśli posiadasz odpowiednią gotówkę. Tym bardziej teraz, gdy cena jest jeszcze przyzwoita (aczkolwiek dzisiaj wzrosła z 23 do 24$). Mam nadzieję,że zrobią jeszcze jakąś korektę spadkową zanim pojadą w granice 35$ i wyżej. Moim amatorskim okiem uważam, że za rok czy dwa jest całkiem możliwy nowy szczyt powyżej 50$ za uncję.

Mwsilver jest ok, 5dni na dostawę to dobry okres. Osobiście wolę liście klonowe od harmoników, ale nie potrafię tego uzasadnić.