Jump to content

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

 

sketch-logo.png

 

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

 

Reklama
lazu88

Gdzie ulokować pieniądze

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. Mam takie pytanie. Jakiś czas temu zostałem ojcem i lada moment zostanę drugi raz. Po narodzinach pierworodnego uznałem z żoną, że miesięcznie będziemy zasilać konto stałą kwotą 100 zł miesięcznie (zbieranie kapitału dla darmozjada). Wszystkie pieniądze, które wpływają z tytułu chrzcin, roczku, dnia dziecka, świąt jednych, drugich zasilają konto oszczędnościowe. Zaraz będzie drugi syn i chciałbym zwiększyć kwotę odkładania po 250 zł/mc na głowę. Gdzie ulokować pieniądze tak, aby miało to najlepszy efekt? Interesuje mnie coś z miesięczną kapitalizacją odsetek + dodatkowe wpływy (250 zł, urodziny, wizyta babci itd.). Chyba, że jest coś lepszego. Czekam na jakieś podpowiedzi.

Z góry dzięki i pozdrawiam

 

Edited by lazu88

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banki mają ubogą ofertę w tym zakresie, możesz pomyśleć o tzw. Planach Systematycznego Oszczędzania,  które dzięki regularnym wpłatom mogą podwyższyć oprocentowanie konta oszczędnościowego. Czasami są też warianty ze zniżkami na zakup jednostek uczestnictwa w funduszach. Ogólnie trzeba patrzeć na regulaminy, bo niektóre banki mogą zabrać nawet 50% zadeklarowanych składek (mbank). Przy takich kwotach konta oszczędnościowe czy fundusze to bardzo biedne zarabianie, nie wiem czy bym się nie zdecydował na dokupywanie np. bitcoina, przy obecnych spadkach o 80-85% od ATH ryzyko gwałtownego spadku ceny jest dużo niższe niż parę miesięcy temu. Oczywiście jest też ryzyko utraty części środków, no ale jeśli ma być bezpiecznie to 1-3% rocznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbezpieczniej byłoby połowę pieniędzy odkładać sobie w gotówkę, a połowę na lokacie. Bo pieniądze na lokacie nie są takie bezpieczne jakby się wydawało, jeśli byłby jakiś kryzys, kataklizm albo wojna to banki mogą błyskawicznie stać się niewypłacalne, zwłaszcza jeśli ktoś będzie chciał wypłacić dużą kwotę.

Z drugiej strony przechowywanie wszystkiego w gotówce też całkowicie bezpieczne nie jest bo może się zdarzyć jakaś kradzież, albo pieniądze mogą ulec fizycznemu uszkodzeniu. 

Dlatego najlepiej część odkładać w gotówce, a cześć w banku zamiast wszystko w jednym miejscu.

 

 

A jeśli chodzi o odkładanie naprawdę długoterminowe to proponuje kupić złoto. Będzie cenne nawet w przypadku gdy pieniądze stracą wartość w wyniku jakieś katastrofy albo wielkiej inflacji, a do tego nie będzie was kusiło aby podbierać pieniądze z oszczędności bo łatwiej wypłacić sobie pare stówek z konta oszczednościowego niż sprzedać złoto, więc spore ryzyko, że jak na coś średnio ważnego będzie potrzeba  to powypłacacie i tyle z oszczędności ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko jeśli banki będą niewypłacalne i nie zadziałają takie mechanizmy jak np BFG to znaczy, ze mamy totalne bankructwo systemu a wtedy i to złoto w banku bezpieczne nie będzie. No chyba, że masz na myśli trzymanie samorodka pod poduszka, ale wtedy trochę niekomfortowo się śpi (jeśli w ogóle ;) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzymanie złota w banku jest kompletnie bez sensu, nawet nie pomyślałem o tym, że ktoś tak może robić. Czym to się różni od trzymania tam 'zwykłych' pieniędzy? Na jedno wychodzi w przypadku jakiegoś kryzysu...

Złoto trzeba trzymać u siebie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Także polecam inwestować złoto. Złoto wartości nie straci, a wręcz przeciwnie. Może być jeszcze bardziej cenne. 

Drugą opcją jest odłożyć/zainwestować pieniądze w kryptowaluty. 

Jest wielu zwolenników tej metody i naprawdę nie ma się co tego bać. Ówczesna bańka pękła z poziomu 70 tyś zł za jednego bitcoina, to załóżmy że w przeciągu 10 lat jest potencjał na bańkę rzędu 100.000 $. 

Ale nie o tym. Uważam, że te pieniądze będą bezpieczne jeśli przelejesz na jakiś sprzętowy portfel lub przenośny typu ledger. 

Co do banków. No... Gwarancji także nie ma, że pieniądze będą bezpieczne, a lokaty są naprawdę śmiesznie oprocentowane. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Złoto i kryptowaluty. Przy negatywnych stopach % i dużej inflacji, która nas czeka w najbliższych latach te aktywa dobrze sobie poradzą. Jeśli ktoś ma większą wolną kasę to niech poluje na akcje dużych spółek, które od lat płaciły duże dywidendy. Może być nawet coś z WIG20 np PZU, KGHM, ORLEN. Banki, lokaty, fundusze to strata kasy i czasu. Polecam śledzić no Tradera 21, Phila Koniecznego, Jarzomka na YT :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam, że najlepiej akcje albo nieruchomości, tutaj można dowiedzieć się więcej

Edited by nielimitowana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.×