Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

sketch-logo.png

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

Reklama

mateusz.bednarz

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym internetowych zysków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie :) I liczę, że rozwinie się konstruktywna dyskusja, a mianowicie: CZY KTOŚ Z WAS, FORUMOWICZÓW, ROZLICZAŁ

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja nie bo jeszcze nie zarobiłem. Ja mam dodatkowe pytanie, czy jeżeli muszę się na koniec roku rozliczyć z zysków z netu, to jeżeli mam stratę to mogę sobie ją wpisać w Pit?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie sądzę, że rozwinie się w tym temacie konstruktywna dyskusja. Zawsze będzie więcej pytających niż tych, którzy znają odpowiedź. Zresztą taka dyskusja nie ma większego sensu, gdyż praktycznie każdy przypadek jest inny. Inaczej rozlicza się zyski z programów typu JBP, Mint czy W4AT a inaczej z hyipów, które uzyskują dochód np z działalności na forexie, czy handlu złotem. Nikt nie poda tutaj gotowych wzorów, bo każdy rozlicza się wg własnego schematu uwzględniającego wszystkie swoje dochody, ulgi, rozliczanie z małżonkiem itd. Najprostszą metodą jest zadanie pytania u źródła wszelkiej wiedzy czyli w Krajowej Informacji Podatkowej, telefonicznie (oj, trzeba swoje odczekać) bądź pisemnie, na specjalnym formularzu (wtedy też trzeba odczekać swoje zanim otrzyma się odpowiedź, nawet do trzech miesięcy, płatne 40zł). Do zadania pytania też trzeba się przygotować,  aby przedstawić wszelkie potrzebne fakty dotyczące rodzaju naszych zysków (zyski z inwestycji kapitałowych, zyski z uczestnictwa w programach typu Sharing Revenue, zyski ze sprzedaży przez internet, zyski innego rodzaju), sposobów transferów zysków na konto i innych ważnych informacji. Zastrzegam, że nie jestem żadnym ekspertem w dziedzinie podatków, zanim rozliczyłem się z dochodów uzyskanych chociażby w JBP zadzwoniłem (na prośbę pani z mojego U.S. która nie potrafiła mi doradzić nic w sprawie sposobu rozliczenia dochodu z sieci) do KIP i tam uzyskałem stosowne (w moim indywidualnym przypadku) informacje. Oprócz tego, już post faktum, wystąpiłem o informację na piśmie (to była taka trochę praca zbiorowa), bo co z KIP-u na papierze, to w zasadzie nie do podważenia przez żadnego urzędnika U.S.

Jednocześnie informuję, że nie udzielam żadnych informacji o tym jak napisać pytanie do KIP-u, o co pytać itp,  nie będę odpowiadał na żadne prośby i pytania dotyczące podatków. Myślę, że każdy jest w stanie sam zadbać o  pozyskanie właściwych informacji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli potrafisz udowodnić, iż dany HYIP to rzeczywiście istniejąca firma i wystawi Ci ona dokumenty na Twoje inwestycje to wtedy możesz zapłacić podatek 19% natomiast jeśli nie potrafisz przedstawić dokumentów potwierdzających, iż dana firma istnieje następuje przypuszczenie, iż jest to pralnia brudnych pieniędzy i Twoje dochody są nielegalne musisz je wtedy oddać na rzecz skarbu państwa oraz zależnie od decyzji urzędników, albo zapłacić dodatkowa karę albo spędzić trochę czasu w więzieniu albo nic ponadto oddania zysków.

Możesz też zapłacić podatek w wysokości 75% nie pamiętam w którym picie,ale trzeba zaznaczyć, że nie potrafisz udokumentować źródła dochodów tam, tak samo można odprowadzić podatek do handlu bronią czy narkotyków, jednak osoby odprowadzające 75% od dochodu którego nie da się ustalić trafiają na celownik skarbówki i policji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Najprościej będzie jeśli odwiedzisz Urząd Skarbowy w Twoim mieście i się zapytasz. Nie mniej jednak, nie ulega wątpliwości, że rozliczyć się z dodatkowych przychodów-musisz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sprawdzony sposob po konsultacji z urzedem skarbowym:

W celu unikniecia podwojnego opodatkowania odwolujemy sie do ustawy na stronie Ministerstwa Finansow http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=150&id=9741

W zaleznosci od kraju pochodzenia naszej kasy stosujemy sie do dwoch roznych sposobow rozliczenia podatkow opisanych w PDF-ie na stronie MF http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/opodat_zagr_2011_www.pdf

W praktyce stosujac ta metode dla wiekszosci krajow podatek jest BARDZO maly i warto go zaplacic i spac spokojnie a nie czekac az kiedys urzad skarbowy nas wezwie a kary sa duze:

1. moga zabrac do 75% sumy zarobionej

2. karna oplata od 10 do 720 razy stawek dziennych (czyli jezeli w normalnej pracy zarabiasz 100 zl dziennie to mozesz zaplacic od 1000 do 72.000 kary w zaleznosci od wyroku sadu)

3. koszty sprawy kilkaset zlotych

U mnie urzedniczka wpisala to w rubryke : dziallnosc wykonywana osobiscie o ktorym mowa w art. 13 ustawy (w tym umowa o dzielo i zlecenia) i jeszcze wpisala koszt uzyskania przychodow a wiec podate sie zmiejszyl

W sumie wyszlo 17% wiec nie ma co plakac

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja jade taktyką wypłacania kasy z bankomatu , karty debetowe payza itp itd. Wtedy nie widzą kto wypłacił

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No tak nie do konca. Na upartego mozna sprawdzic do kogo nalezy dana karta z payza. Dlaczego? A no dlatego, ze jest ona podpieta pod konto, na ktorym wystepuja Twoje dane. Watpie, zeby bankomat widzial taka karte jako wlasnosc "payza member" i to wszystko. Maszyna musi wiedziec skad i ile pieniedzy moze pobrac.

Dla chcacego nic trudnego - z mojego punktu widzenia - nie ma wiekszych trudnosci z odnalezieniem wlasciciela karty.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Napiszę to jeszcze raz: opodatkowaniu podlegają zyski osiągnięte w Polsce, lub transferowane do Polski. Jeżeli zarabiasz w programie który ma serwery poza Polską np.: JBP i zyski przelewasz do zagranicznego procesora np.: Payza i za pomocą karty Payza wypłacasz pieniądze w Polsce to nie ma momentu w którym zaistniał by obowiązek podatkowy. Inaczej się sprawa ma jeżeli przelewasz zyski na konto w polskim banku.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jako rezydent podatkowy w Polsce masz obowiazek rozliczania sie z kazdego dochodu, bez wzgledu na to czy wygenerowanego w Polsce czy za granica.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

trudna sprawa z tym podatkiem..

a nie można rozliczyć się na PIT38 od zysków kapitałowych 19%? przychodem będą kwoty faktycznie przelane na polskie konto a kosztem zainwestowane środki i opłaty pobierane przez procesory. czy dowodem nie są uznania i obciążenia polskiego konta?

załóżmy że przelewam z polskiego konta 1000zł na Payza, które pracują na hyipach i w tym samym roku wypłacam z zyskiem na polskie konto 1500zł więc składam po zakończeniu roku PIT38 i płacę 95 zł do urzędu skarbowego (500*19%)   

w przypadku polskich inwestycji w akcje urząd skarbowy otrzyma z domu maklerskiego PIT11c który jest dowodem dla naszego PIT38, a przy inwestycjach w Hyipy nie mamy żadnego dokumentu potwierdzającego nabycie lub sprzedaż "akcji czy udziałów"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

załóżmy że przelewam z polskiego konta 1000zł na Payza, które pracują na hyipach i w tym samym roku wypłacam z zyskiem na polskie konto 1500zł więc składam po zakończeniu roku PIT38 i płacę 95 zł do urzędu skarbowego (500*19%)   

w przypadku polskich inwestycji w akcje urząd skarbowy otrzyma z domu maklerskiego PIT11c który jest dowodem dla naszego PIT38, a przy inwestycjach w Hyipy nie mamy żadnego dokumentu potwierdzającego nabycie lub sprzedaż "akcji czy udziałów"

Dochód który wygenerowałaś podlega opodatkowaniu.... musisz rozliczyć PIT, lecz tylko na nim widnieje dochód. Od kwoty podanej przez Ciebie, czyli 1500zł nie powstaną żadne obowiązki podatkowe, (ponieważ nie przekroczyłaś kwoty 3 tysięcy zł (dokładnie chyba 3 090, zmienia się co jakiś czas)), więc nie masz się co stresować ;) Krótko mówiąc po prostu rozliczasz i już  :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To jest albo genialne albo bardzo głupie. Proszę utwierdźcie mnie w przekonaniu, że myślę prawidłowo - Z zysków które naliczają się w wirtualnych walutach, powinienem rozliczyć się dopiero po przewalutowaniu na normalną walutę (jak $, € zł), czy tak?

No bo jak inaczej?

Urząd skarbowy, późne popołudnie:

- Dzień dobry, chciałbym rozliczyć się z zarobków.

- Proszę bardzo, pan to wypełni. Ile pan zarobił?

- 1000k gold w WOWie.

- Dziewiętnaście procent podatku się należy.

Na upartego mógłbym przewalutować i opłacić podatek, ale po jakiego grzyba, jeśli to tylko wirtualna waluta. Abstrakcja.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, dopiero po osiągnięciu realnego zysku w dowolnej walucie oficjalnej.

Plusem jest to, że US nie będzie gonił Payza ani LR żeby podały im wykaz naszych wszystkich wpłat i wypłat - więc płacimy podatek tylko od kasy którą faktycznie dysponujemy w sposób fizyczny - czy to na karcie przedpłaconej czy na naszym koncie - ewentualnie w naszej śwince-skarbonce (jeśli któryś e-kantor oferuje opcję wysłania nam kasy w śwince :P )

Ponieważ sam temat płacenia podatków jest bardzo kontrowersyjny, uznaję (moje personalne zdanie - ekonomisty, który liznął kiedyś trochę prawa), że w wirtualny pieniądz, nawet jeśli jest wyrażony w $ czy €, który funkcjonuje w Payza, LR etc nie ma siły nabywczej w żadnej formie - bo nigdzie poza HYIP-ami się nie spotkałem z płaceniem z tego rodzaju procesorów płatności! Tak więc naszym dochodem jest dopiero "zamiana" tych e-portfeli na szeleszczące banknociki - i to oczywiście minus nasze inwestycje.

Co do głosów mówiących o kwocie zwolnionej z podatku - z tego co pamiętam (a mogę się mylić :P ) to suma naszych wszystkich dochodów (praca zawodowa, sezonowa, freelance, programy partnerskie, HYIP-y etc) musi być niższa niż kwota zwolniona z podatku - ale wtedy i tak trzeba wypełnić PIT...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pewien czas temu zadałem pytanie na stronie E-porady.pit.pl która zajmuje się udzielaniem darmowych porad odnośnie podatków. Dziś otrzymałem odpowiedź, z którą chciałbym się z Wami podzielić.

Treść pytania: "Wiele osób w Polsce zarabia w internecie na zagranicznych programach finansowych wysokiego ryzyka, czyli tak zwanych HYIP'ach. Jako forma wynagrodzenia odbierają oni wirtualną walutę, w zależności od procesora płatniczego nazywaną LR$ (Liberty Reserve $) STP$ (Solid Trust Pay $), AP$ (Payza $, dawniej Alert Pay $). Nie jest to powszechnie akceptowalny środek płatniczy (nie zapłacimy nim w sklepie), jednakże jego wartość jest ściśle związana z kursem dolara. Istnieją kantory w których bez problemu zamienimy tą wirtualną walutę, na dolary bądź polskie złotówki. Moje pytanie brzmi: jak rozliczać się z takich zysków i kiedy? Czy powinienem zapłacić podatek po przewalutowaniu wirtualnych pieniędzy na oficjalną walutę? Jeśli tak, jaki podatek i w jakiej wysokości powinienem wtedy uiścić?"

Odpowiedź: "HYIP, jak można się dowiedzieć z jednej ze stron internetowej promującej to rozwiązanie, to skrót z języka angielskiego High Yield Investment Program. Stanowi on formę inwestowania na tynkach finansowych, aczkolwiek jest również traktowane jako forma piramidy finansowej.

Krajowe przepisy podatkowe nie wprowadzają szczególnej formy opodatkowania takich zysków, a zatem należy odnieść się do tzw. zasad ogólnych opodatkowania. W kontekście informacji na temat tych programów, w świetle przepisów podatkowych można je kwalifikować jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej bądź jako dochody z kapitałów pieniężnych.

W pierwszym przypadku będą one opodatkowane stawkami progresywnymi lub, jeżeli zostanie dokonany wybór stawki 19 %, tą właśnie stawką liniową. Podatnik jednak powinien zarejestrować działalność gospodarczą i dokonać stosownych zgłoszeń do organów podatkowych, ZUSu itp.

Traktowanie HYIP jako dochodów z instrumentów finansowych prowadzi do obowiązku ich rozliczenia w oparciu o podatek dochodowy wg. stawki 19%. Podkreślenia jednak wymaga, iż brak jest obecnie praktyki opodatkowania takich instrumentów w oparciu o przepisy krajowe. Dodatkowo problematyczny jest moment powstania obowiązku podatkowego. W ramach działalności opodatkowaniu podlegają przychody należne, nawet jeżeli faktycznie nie zostały jeszcze otrzymane. W ramach opodatkowania instrumentów finansowych, co do zasady przychód powstaje w momencie faktycznego otrzymania środków (rozliczenie kasowe). Trudno jednak tu jednoznacznie określić, czy będzie to moment zaewidencjonowania zysku na koncie (np. Liberty Reserve), czy też dopiero w momencie zamiany tych środków na walutę wymienianą (dolary lub złotówki).

Uwzględniając powyższe, sugerujemy wystąpienie o interpretację Ministra finansów po uprzedniej konsultacji z doradcą podatkowym. Brak bowiem opodatkowania otrzymanych środków może wiązać się w przyszłości z odpowiedzialnością podatnika, gdyż zagraniczne jurysdykcje podatkowe mają podpisane z naszym krajem umowy o przekazywaniu danych o osiąganych dochodach i krajowy organ podatkowy może zgłosić się do podatnika z żądaniem zapłaty podatku do okresu upływu przedawnienia, tj. przez ok. 6 lat."

Podstawa prawna:

Art. 10 ust. 1 pkt 3, 7

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 1991-07-26

(Tekst jednolity 2012r. Dz.U. Nr , poz. 361)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czyli nie wiadomo do końca co z tym podatkiem, albo mało kumaty radca się trafił.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wcale nie mało kumaty radca. To kwestia absolutnie beznadziejnego prawa podatkowego, które nie nadąża za światem. Gdy ja sam udałem się po pewne informacje do swojego U.S., miła pani najpierw z pełną stanowczością stwierdziła, że powinienem otworzyć działalność gospodarczą, a na moje pytanie czego miałaby ta działalność dotyczyć, bo ja przecież niczego nie sprzedaję, zrobiła sowie oczy i kazała dowiadywać się na własną rękę w KIP. Już widzę, jak rejestrując działalność gospodarczą, jako rodzaj działalności podaję: "klikanie w różnych programach". To dramat i beznadzieja, tzw. zielona wyspa, z dniem wolności podatkowej w okolicy połowy lipca.

Źeby jeszcze te podatki można było zapłacić bez stresu i żmudnych starań. Ale to ja jestem takim malkontentem, jak widzę w tv, to większość jest szczęśliwa, słupki poparcia wyraźnie mówią, że nie rozumiem, nie znam się, nie czuję ducha nowoczesnej Europy, ciemnogród jestem po prostu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cynus1 na pocieszenie muszę Tobie powiedzieć, że jest więcej takich jak Ty ciemnogrodów (też się do nich zaliczam niestety, a raczej -stety).

Zgadzam się to nie jest nie kumaty doradca ale widzimisię urzędników, ponieważ ta sama sytuacja jest różnie interpretowana przez US-we (w zależności od miejscowości i "czegoś jeszcze"), najlepszym tego przykładem są programy w TV Biznes pt. "Państwo w Państwie".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam takie pytanie, mianowicie, czy przesyłając komuś (w domyśle innemu użytkownikowi, a nie programowi, na którym zarabiamy) pieniądze np. na payze i chcąc się później rozliczyć z US, przedstawiając "wyciągi" operacji z payzy, na których widnieją takie operacje, nie narażamy się na jakieś nieprzyjemności ze strony US? Co zrobić w przypadku jeśli jednak się narażamy, jak to wyprostować?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam takie pytanie, mianowicie, czy przesyłając komuś (w domyśle innemu użytkownikowi, a nie programowi, na którym zarabiamy) pieniądze np. na payze i chcąc się później rozliczyć z US, przedstawiając "wyciągi" operacji z payzy, na których widnieją takie operacje, nie narażamy się na jakieś nieprzyjemności ze strony US? Co zrobić w przypadku jeśli jednak się narażamy, jak to wyprostować?

jakie wyciągi Ty chcesz przedstawiać urzędowi? z Payza? OMG!!!

jeśli już coś płacimy to od dochodu, który wszedł do Polski a nie od obrotów na Payza

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale skąd US będzie wiedział za pośrednictwem czego ten dochód się dostał na nasze konto?

Nie uwierzą przecież na słowo :D To w takim razie mam im pokazać zrzuty z jakiegoś nieistniejącego już hyipa?

Jeśli  nie zadbałem o nie wcześniej, nie będę miał nawet możliwości tego zrobić jeśli program upadnie, a poza tym, jeżeli w tym czasie z zarobionych pieniędzy przesłałem komuś coś przez payze to bilans wypłat i tak będzie różny i tym sposobem wracamy do poprzedniego pytania... Mógłby ktoś znający się na rzeczy (kto już to przerabiał albo zna kogoś kto przerabiał) odpowiedzieć?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Do opodatkowania zaliczamy zyski, które realizujemy na terenie Polski, czyli np. pieniądze, które dotarły na nasze konto bankowe z Payzy...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czyli innymi słowy, US nie będzie miał żadnych obiekcji, nawet jeśli połowę zysku na payzie przekazaliśmy innemu użytkownikowi?

Albo on przekazał ją nam? Można swobodnie dysponować kasą zgromadzoną na payzie,czy LR i nikt nie ma prawa nas zapytać co się dzieje z tymi dużymi sumami które przekazujemy np. co miesiąc i do Polski transferujemy o połowę mniejszy zysk?

Chciałbym to wszystko załatwiać uczciwie wobec US i nie być branym w krzyżowy ogień pytań, a że występują w moim przypadku comiesięczne zobowiązania wobec innych użytkowników, mam po prostu zwyczajne obawy...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

US o Payzie to w ogóle nie musi wiedzieć, dla US ważne są dochody, które realizujesz w Polsce, w złotówkach

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rozumiem, ale musi też wiedzieć skąd te pieniądze pochodzą. Jak mam to wytłumaczyć? Było już kiedyś na forum o przedstawianiu wyciągów z hyipów, czy LR, chyba mnie pamięc nie myli ;)

Pozostaje jeszcze kwestia wykazów wypłat z hyipów, co jednak w sytuacji już opisanej przeze mnie , w której hyip pada a ja nie mam możliwości takiego wykazu US przedstawić?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta