Skocz do zawartości

PARTNER GŁÓWNY:

hyip monitoropcje binarne

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

sketch-logo.png

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

Reklama

Gość krzysiob

Legalna inwestycja

Rekomendowane odpowiedzi

Gość krzysiob

Witam wszystkich

Mam pytanie (może troche naiwne :angel:) Chcę legalie założyć (może nie Hyip) spółdzielnię nastawioną na inwestowanie (konto bankowe, legalnie płacić podatki, strona www itp) głównie na GPW. Czy legalnie mogę coś takiego zrobić?

Od 3 lat po kilkuletniej przerwie (po pierwszej wielkiej wpadce - krachu po wejściu Banku ¦ląskiego) inwestuję z dość dobrym skutkiem.

Zyskanie kapitału z pożyczki bankowej niesie za sobą wielki haracz dla tego banku, a ułożenie dobrego regulaminu i rejestracja firmy nie są tak kosztowne, ale czy normalny śmiertelnik może założyć taką spółdzielnię legalnie w Polsce? :-\

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W kwestii prowadzenia wlasnej dzialalnosci gosp. zwiazanej z inwestowaniem warto przeczytac ustawe z dnia 29 lipca 2005 r. "o obrocie instrumentami finansowymi".

1 listopada wchodzi liberaralizujaca nowelizacja tej ustawy, ktorej projekt jest tutaj:

http://www.mf.gov.pl/_files_/bip/bip_projekty_aktow_prawnych/fi/kapitazzowy/proj_obrot_instr_16_marca_2007.pdf

Z otwarciem dzialalnosci nie bedzie az takich duzych problemow, gorzej jesli mialbys zarzadzac pieniedzmi z zewnatrz, wydaje mi sie ze tu juz sa potrzebne uprawnienia maklerskie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość krzysiob

Poczytałem sobie ten projekt ustawy, ale według mojej interpretacji nie dotyczy to sprawy interesjącej mnie.

Sprawa "spółdzielni" chyba odpada, ponieważ trzeba mieć 10 osób (fizycznych) do jej założenia, czyli zostaje założenie działalności gospodarczej, ale gdzie znaleźć czy taki "przedsiębiorca" może obracać powierzonymi mu funduszami? Czy może to robić tylko licencjonowany makler? Gdzie to znaleźć? Czy zbudowany odpowiedio statut gdzie będą opisane zasady działania firmy nie będzie wystarczające? Jak widzicie pytań mam dużo, ale chcę "ugryźć" ten temat.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość Vardamir

myślę ze obrót funduszami powierzonymi to juz załapuje sie o działalność domu maklerskiego .. wiec podejrzewam ze na dziendobry powinieneś zrobić sobie uprawnienia maklerskie .. a potem dalej drążyć ten temat :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość dancepleasure

Dam Ci konkretną odpowiedź. Jeżeli nie chcesz wyrabiać licencji maklera anie doradcy inwestycyjnego to masz dwa wyjścia:

-rejestrację offshore lub

-założenie spółki komandytowej

Zakładam, że pierwszy przypadek jest zbyt kosztowny, ale drugi już nie całkiem. Znajdź inwestorów z kasą, a następnie załóż z nimi komandytówkę, wtedy Ty będziesz komplementariuszem,a oni komandytariuszami. Oni wyłożą kasę, a Ty będziesz nią zarządzał i nikt nie wejdzie Ci w paradę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale rozumiem, że w przypadku takiej spólki inwestycje moga pochodzic tylko od czlonkow spólki?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość dancepleasure

Tak, tylko wspólnicy wnoszą wkłady. Inaczej jest potrzebna licencja, niestety :/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość dancepleasure

Tak mi się przypomniało odnośnie wspólnego inwestowania pieniędzy....można założyć klub inwestycyjny dla celów edukacyjnych i zarządzać zebranymi pieniędzmi członków. Zasady zakładania takiego klubu są o wiele łagodniejsze niż spółki. Zainteresowanych odsyłam do ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, tam dokładnie są wyjaśnione wymogi stawiane przed założycielami i członkami takiego klubu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dam Ci konkretną odpowiedź. Jeżeli nie chcesz wyrabiać licencji maklera anie doradcy inwestycyjnego to masz dwa wyjścia:

-rejestrację offshore lub

-założenie spółki komandytowej

Zakładam, że pierwszy przypadek jest zbyt kosztowny

A czemu zakładasz że kosztowny? Z tego co wiem to pełna rejestracja spółki wraz z kontem bankowym to koszt nie przekraczający 10k PLN. Bardziej szczegółowe informacje co do kosztów będę miał za jakiś tydzień z pierwszej ręki czyli od kogoś kto zakładał taką spółkę w Hong Kongu. Całą operację dopinała polska kancelaria prawna i z tego co wiem całkowity koszt to właśnie taka kwota.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeżeli chcesz bawić się w inwestycje cudzych pieniędzy, jedyną w pełni legalną formą są FIO i FIZy, czyli zamknięte i otwarte fundusze inwestycyjne. Wiąże się z nimi mnóstwo wymogów prawnych, poza tym kapitał zakładowy bodajże min. 5 mln złotych. Inwestorzy nabywają jednostki uczestnictwa i mogą sprzedawać je dalej.

Inną formą moim zdaniem dobrą dla takiej zabawy jest zwykła sp. z o.o., którą możesz otworzyć za 5 tys. złotych. Ilość udziałowców takiej spółki to max. 100 osób. Także jeżeli potrafisz inwestować pieniądze i zdobyłeś zaufanie wśród ludzi, którzy mogą Tobie je powierzyć, zaoferuj im udziały w spółce po określonej cenie, a za te pieniądze inwestuj przez spółkę na giełdzie. Jest tu niestety problem podatkowy, ponieważ nie dość, że zapłacisz Belkę, to jeszcze podatek od dywidendy dla udziałowców. Ale i to da się przeskoczyć, trzeba wiedzieć jak :)

dancepleasure :

- z tego co wiem, w Polsce zabrania się działalności klubom inwestorskim.

- przez spółkę offshore nie możesz bezpośrednio inwestować na GPW

motoko : można otworzyć nawet i za 4000 złotych, ale koszty jej utrzymania są bardzo wysokie (jeżeli chcesz zachować anonimowość i bezpieczeństwo).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość hyipinwestor

Aby legalnie inwestować należy posiadać szereg zezwoleń i certyfikaty inwestycyjne. Zarządzać funduszami może jedynie licencjonowany zarządzający czyli tak zwani doradcy inwestycyjni

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A jak dużą masz firmę?ja dopiero raczkujei nie wiem czy lepszą opcją jest taki [spam] czy jednak pomoc fachowca jest niezbędna na starcie?

Edytowane przez Polon

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta