Jump to content

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

 

sketch-logo.png

 

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

 

Reklama
ProgramyInwestycyjne

Co nieco o historii srebra...

Recommended Posts

Historia srebra sięga 4000 roku p.n.e. z którego pochodzą pierwsze wzmianki o jego wykorzystaniu do wykonywania zastaw stołowych i ozdób, a dopiero później odkryto zdrowotne właściwości srebra. Jako pieniądza po raz pierwszy użyto srebra prawdopodobnie około 800 roku p.n.e. w Egipcie po czym w tej formie rozprzestrzeniło się na resztę świata.

 

Właściwie aż do wybuchu II wojny światowej srebro stanowiło obok złota fizyczną podstawę walutową. Powojenny świat drastycznie odszedł w większości od srebrnych pieniędzy pozostawiając jedynie w zależności walut od złota (tzw. parytet złota) na mocy porozumień z Bretton Woods (lipiec 1944 roku), ale jedynie do 1971 roku, kiedy to USA jako pierwsze znaczące państwo rozdzieliło swoją walutę od pokrycia w złocie.

 

Od czasu II wojny światowej cena srebra ze względu na pozbawienie go roli fizycznego pieniądza rosła bardzo powoli, aż do 2001 roku. Złoto w tym czasie poratowane parytetem utrzymywało stabilną wartość po czym od początku lat 70-tych zaczęło szybko galopować wraz ze wzrostem ilości fizycznie istniejących dolarów amerykańskich.

 

Ostatnia dekada pokazała, że jedyną realną wartość mają właśnie złoto i srebro. O ile ich wartość wrastała przez ostatnie 10 lat, to srebro wręcz wystrzeliło o około 670 %, a z racji swojej ceny jest niewątpliwie bardziej dostępną i formą inwestycji.

Srebro zawsze było rozliczane w proporcji do złota i praktycznie przez tysiące lat utrzymywało się schematycznie na poziomie 1:15. Wynikało to z naturalnego występowania zasobów tych kruszców w ziemi. Jednakże po II wojnie światowej kiedy zrezygnowano z bimetalizmu na rzecz parytetu złota, srebro zeszło na boczny tor i drożało mniej gdyż jego zastosowanie zostało ograniczone jedynie do wyrobu biżuterii.

 

Wracając do 2001 roku proporcja ceny złota do ceny srebra nie wynosiła już 1 do 15, ale 1 do 59, czyli równowaga cenowa została sztucznie i bardzo mocno zachwiana… W 2011 roku pomimo szybkiego wzrostu cen srebra ta proporcja wynosiła 1 do 46.

Konieczność powrotu pierwotnych proporcji będzie jednym z głównych czynników mających wpływ na ceny srebra. Ale to nie jedyny ciekawy argument! Dolar jest wyceniany w złocie (a nie na odwrót), a ponieważ proporcje zostały zachwiane i prędzej czy później - do czego mocno przyczyni się słabość papierowych walut, których dodrukowuje się obecnie bez jakiegokolwiek opamiętania - będzie musiało wrócić do stosunku 1:15.

 

Oczywiście nie ma możliwości precyzyjnego określenia kiedy to nastąpi… W każdym bądź razie w perspektywie kilku, kilkunastu najbliższych lat spowoduje to, że cena srebra będzie rosła o wiele szybciej od ceny złota. Wykorzystując ten mechanizm można będzie ochronić swoje pieniądze przed inflacją, a co najważniejsze uzyskać niezłe dochody.

 

W przeciwieństwie do złota, srebro jest dzisiaj używane głównie w przemyśle (mikrotechnologie, medycyna). Więc bardziej niż oferować ochronę przed deflacją (jak to uczyniło ostatnio złoto po upadku Lehman Brothers) srebro jest po prostu aktywem korzystnym w warunkach inflacji, a jego użytkowanie w gospodarce krajów zarówno rozwiniętych jak i rozwijających się rośnie, co oznacza, że także w warunkach ogólnego wzrostu jest ono korzystne pod względem inwestycyjnym.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.×