Description
Stare kryptowaluty - bitcoin, litecoin, dogecoin - pozwalały na zarabianie na nich w procesie kopania kryptowaluty często zwanym górnictwem. Obecnie coraz więcej kryptowalut pozwala także na zarabianie na utrzymywaniu dojrzałych monet kryptowaluty w portfelu (staking) oraz na utrzymywaniu tzw. masternodów.
Czym jest Masternode?
Bez w wdawania się w szczegóły techniczne jest to pełen węzeł sieci danej kryptowaluty, tj. taki utrzymujący pełen blockchain, wykonujący do inne przewidziane kodem danej kryptowaluty funkcje. Często też wiąże się to z pewnymi przywilejami dla osoby utrzymującej taki węzeł. Np. prawo głosu i - najczęściej - z jakimś wynagrodzeniem płaconym za utrzymanie masternoda.
Twórcy kryptowalut tworzą jednak pewne ograniczenia, które nie pozwalają każdemu kto utrzymuje pełen węzeł z pełnym blockchainem na pełnienie funkcji noda. Najczęściej jest to wymóg "zamrożenie" pewnej ilości kryptowaluty na adresie do którego przypisany jest dany masternode.
Co ciekawe by zaraniać na stakingu też trzeba posiadać uruchomiony portfel i posiadać pewną ilość kryptowaluty.
Jeśli kwotę, która posiadamy lub utrzymujemy na adresie w celu stakingu jest zbliżona do kwoty niezbędnej do uruchomienia masternoda warto się zastanowić czy go nie utworzyć. Na pewno będzie to korzystniejsze niż zarabianie na stakingu. Co istotne środkami posiadanymi na adresie powiązanym z masternodem możemy swobodnie dyponować, z tym jednak zastrzeżeniem, że jakiekolwiek "ruszenie" wejścia, które jest do masternoda przypisane spowoduje jego unieruchomienie. Inaczej mówiąc jeśli wydamy "zamrożone" środki nasz masternode przestanie zarabiać.
Wprowadzenie
Utworzenie masternoda dla dasha to wydatek rzędu 600.000$, gdyż do jego utrzymania zamrozić trzeba 1000 DASH. W przypadku PIVX czy ZCoin to zamrożenie prawie 60.000$. Dlatego na eksperyment, by pokazać utworzyć masternoda wybrałem znacznie tańszą, mało znaną kryptowalutę - bitrad.io. Tu do założenia masternoda starczy nam 2.500 BRO, czyli około 600$.
Ekonomia
Obecnie na bitrad.io (BRO) jest około 200 masternodów. Oznacza to, że obecnie uzyskamy nagrodę za masternoda statystycznie co 5 godzin. Nagroda wynosi 0,50 BRO.
Policzmy:
aktualna wartość BRO to ok. 0,23$
Inwestycja na 2500 BRO wyniesie nas więc około 575$
Dzienna nagroda przyniesie nam ok. 2 BRO, czyli 0,46$, czyli miesięcznie 13,20$.
Masternoda musimy utrzymywać w ciągłym działaniu dlatego w tym przykładzie nie będziemy utrzymywać go na własnym komputerze lecz na VPS. Musimy więc znaleźć taki, który będzie nas kosztował jak najmniej.
W moim przypadku padło na VPS na nazwa.pl za mniej niż 20 zł (ok. 6$ rocznie) rocznie Ale uwaga! To cena promocyjna - niekoniecznie będzie dostępna gdy będziesz próbował zakładać masternoda w przyszłości.
Hipotetycznie więc przez rok możemy na inwestycji 575$ zarobić ok. 150$ czyli około 25%. Hipotetycznie, bo kurs BRO może wzrosnąć lub spaść. Jednak sama zyskowność nie jest głównym celem poradnika. Jest nim bardziej zapoznanie z tą ciekawą acz mało popularną formą zarabiania i postawienie swojego pierwszego budżetowego masternoda. A nuż wśród forumowiczów znajdzie się krezus, który zdecyduje się na postawienia masternoda na DASH (potencjalna roczna zyskowność 8,3%), PIVX (6,3%) czy Zcoin (34,5%) albo dla innej kryptowaluty.
Co potrzebujemy?
Masternoda postawimy na Linuxie Ubutu 16.04 ale nie przejmuj się poradnik pozwoli Ci to zrobić nawet jeśli jesteś całkowicie zielony.
Poradnik zakłada, że serwer postawiony będzie na Ubutu 16.04 a Ty sam będziesz korzystał z Windowsa. Niemniej jednak z niewielkimi modyfikacjami możesz też użyć tej metody dla innych systemów operacyjnych. Można też korzystać z innych programów niż proponowane realizujących podobne funkcje oraz z innych serwerów VPS albo też "ustawić" w podobny sposób masternoda na własnym sprzęcie. Np. na Raspberry Pi. W tym ostatnim przypadku niezbędne jest posiadanie zewnętrznego IP albo korzystanie z odpowiednich narzędzi bądź przekierowań ale ten temat wykracza poza zakres poradnika.
Potrzebujemy:
- serwera VPS (możesz go kupić np. z nazwa.pl)
- portfel BRO na Windowsa - LINK
- program Putty (pobierz i zainstaluj - LINK
- konto na Cryptopia - LINK
KROK 1
Ma swoim PC instalujemy, a w zasadzie wypakowujemy i uruchamiamy, portfel, który wcześniej pobraliśmy. Synchronizacja portfela zajmie jakiś czas zależny od szybkości łącza internetowego.
W opcji Preferencje/opcje/wyświetlanie załączamy opcję "Display coin control features".
Następnie przechodzimy do zakładki Receive. Zobaczymy tam jeden adres.
Na potrzeby naszego masternoda utworzymy nowyTworzymy kolejny i nazywamy go masternode na nazwa.pl
KROK 3
Wchodzimy na Cryptopia (LINK) i kupujemy nieco ponad 2500 BRO, które przelewamy ma pierwszy adres w portfelu. Na ten, który był już w portfelu po jego starcie - nie ten utworzony przez nas.
Po potwierdzeniu transakcji z pierwszego adresu przelewamy DOKŁADNIE 2500 BRO na adres nazwany przez nas masternode na nazwa.pl.
Do uruchomienia masternoda potrzebować będziemy kilku informacji.
Dla ułatwienia zapiszemy je sobie w notatniku w pliku pod nazwą masternode.txt
W tym celu do notatnika skopiuj poniższy tekst:
address -
TxHash -
Output Index -
PrivKey -
Gdy środki dotrą na adres oznaczony masternode na nazwa.pl uzupełnimy powyższe dane.
By usykać TxHash, Output Index i PrivKey musimy użyć konsoli w naszym portfelu.
Znajdziemy ją w menu Pomoc/Okno debugowania/Konsola i uruchamiamy ją
W pasku na dole konsoli wpisujemy komendę
masternode outputs
a następnie
masternode genkey
Konsola po tych komendach będzie wyglądała mniej więcej tak:
Ciąg oznaczony na powyższym screenie cyfrą 1 to TxHash, cyfrą 2 - Output Index, zaś cyfrą 3 - PrivKey.
Kopiujemy te dane do naszego pliku masternode.txt
IP uzupełnimy za chwilę po zakupie serwera VPS na nazwa.pl
KROK 4
Na nazwa.pl tani server VPS wybierając instalację Ubutu 16.04
Po zakupie serwera otrzymamy maila z danymi logowania podobnymi do tych:
IP podane w tym mailu to nasz address. Kopiujemy go i zapisujemy w pliku masternode.txt
Następnie uruchamiamy putty
i logujemy się zaznaczonymi danymi do logowania do serwera VPS z maila od nazwa.pl (uwaga: przy wpisywania hasła nic nie widać - to normalne, musisz poprawne hasło wpisać w ciemno!)
Teraz czeka nieobeznanych z linuksem "czarna magia", która pozwoli nam na uruchomienie naszego masternoda. Ale spokojnie... W zasadzie wystarczy do konsoli skopiować poniższe komendy
sudo apt-get install build-essential libtool automake autotools-dev autoconf pkg-config libssl-dev libgmp3-dev libevent-dev bsdmainutils
sudo apt-get install libboost-system-dev libboost-filesystem-dev libboost-chrono-dev libboost-program-options-dev libboost-test-dev libboost-thread-dev
sudo add-apt-repository ppa:bitcoin/rc
sudo apt-get update
sudo apt-get install libdb4.8-dev libdb4.8++-dev
Następnie kompilujemy nasz portfel na linuksie
git clone https://github.com/theBitradio/Bitradio
cd Bitradio/src
make -f makefile.unix # Headless
UWAGA TO MOŻE POTRWAĆ DŁUŻSZĄ CHWILĘ!
strip Bitradiod
sudo cp Bitradiod /usr/local/bin
i uruchamiamy potrfel
cd ~/Bitradio/src
Bitradiod &
Przy tym uruchomieniu ZAWSZE wystąpi błąd. Czynnoś tę jednak wykonujemy by przekonać się, że dotąd wszystko poszło jak miało pójść.
By prawidłowo uruchomić portfel musimy skonfigurować plik Bitradio.conf. W tym celu wykonujemy następujące czynności:
cd ~/.Bitradio
nano Bitradio.conf
Otworzy nam się pusty plik Bitradio.conf . Kopiujemy do niego nasstępującą treść:
rpcuser=Bitradiorpc
rpcpassword=BARDZO_DŁUGIE_HASŁO_Z_CYFR_I_LITER
rpcallowip=127.0.0.1
daemon=1
server=1
listen=1
BARDZO_DŁUGIE_HASŁO_Z_CYFR_I_LITER zastępujemy bardzo długim ciągiem cyfr i liter np: IeNRGufllLWOvkUNvgfsGknvWkGf9DGtZUdyi7t06SiqRvBBasGfoIDwgkjo1HAJWdD3dizJLdw9hLH1Q4oE3giPW1XpQsIboH2u
UWAGA! Nie musimy go zapamiętywać ani zapisywać
Plik zapisujemy klikając Ctrl-X, yes, enter
Teraz możemy ponownie uruchomić portfel
Bitradiod &
Sprawdzamy czy portfel działa prawidłowo
ps aux | grep Bitrad
Portfel teraz się synchronizuje, czyli ściąga wszystkie bloki blockchaina. To może potrać od kilku do nawet 24 gdozin. Postęp możemy sprawdzić komendą
Bitradiod getinfo
KROK 5
Po synchronizowaniu się portfela musimy przekształcić go w włączyć masternoda modyfikując nieco plik konfiguracyjny Bitradio.conf. Najpierw jednak zatrzymujemy nasz portfel
Bitradiod stop
Otwieramy plik konfiguracyjny Bitradio.conf
nano ~/.Bitradio/Bitradio.conf
Na końcu pliku dodajemy poniższe linie:
masternode=1
masternodeprivkey=
externalip=
Na komputerze PC otwieramy nasz plik masternode.txt z danymi masternoda i uzupełniamy w pliku Bitradio.conf dane kopijąc po frazie "masternodeprivkey=" PrivKey a po frazie "externalip= " address.
Zapisujemy (Ctrl-X, yes, enter)
i ponownie uruchamiamy portfel
Bitradiod &
W zasadzie nasz masternode już jest gotowy do pracy...
KROK 6
Ostatnie czynności, które musimy wykonać by nasz masternode zaczął dla nas zarabiać wykonamy już na naszym portfelu na komputerze PC.
Otwieramy nasz portfela na PC i przechodzimy do zakładki Masternode/My Masternode i klikamy Create
i uzupełniamy dane w okienku o te zapisane w pliku masternode.txt. Jako alias podajemy nazwę pod jaką masternode będzie widoczny w naszym portfelu ale uwaga w nazwie nie może być spacji możemy go nazwać np. masternode-na-nazwa. W polu address kopiujemy nasz address uzupełniony o port 32454 - czyli mniej więcej tak 111.112.113.114:32454.
Klikamy OK i...
Masternode jest gotowy! Musimy tylko go wystartować klikając w przycisk Start all
Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem nasz masternode pracuje. Zauważymy to po statusie Masternode is running. Od tej chwili zarabiamy
Inne sposoby zarabiania na BRO (bitrad.io)
Jak wcześniej wspominałem istnieje sposób zarabiania na BRO poprzez ich posiadania (staking). By w ten sposób zarabiać wystarczy, że będziesz utrzymywał na swoim komputerze otwarty (przynajmniej dla stakingu) portfel.
Można też zarbiać na... słuchaniu radia...
W tym celu zarejestruj się w projekcie - LINK DO REJESTRACJI - i po prostu słuchaj sobie wybranego radia... Kokosów z tego nie ma ale pociułać można. Nagrodę za słuchanie można zwiększyć o 20% wykupując opcję PRO za 1.50 BRO miesięcznie.
Możliwe jest też wykupienie - po zarejestrowaniu się - udziałów w masteerondach postawionych przez twórców kryptowaluty. Wydaje mi się jednak, że miesięczna opłata 6$ skłaniać raczej powinna do otwarcia własnego masternoda. Warto bowiem dodać, że na tym samym VPS możesz postawić także masternody innych kryptowalut.
Zastrzeżenia!
Niniejszy poradnik zawiera reflinki ale korzystanie z nich nie jest obowiązkowe. Jeśli nie chcesz z nich korzystać usuń część polecająca linku.
Poradnik nie jest poradą inwestycyjną lecz poradnikiem technicznym, niemniej jednak stworzenie masternoda wymaga zaangażowania pewnych środków finansowych w kryptowaluty, których wartość jest zmienna. Dlatego przed inwestycją w masternoda przeprowadź własne badania i analizy.
Autor poradnika nie analizował zgodności postawienia masternoda na VPS zakupionym od nazwa.pl z regulaminem usługi lub promocji, w której VPS jest nabywany. Dlatego przed komercyjnym wykorzystaniem VPS w celu opizanym w poradniku zrób własne badania i analizy.
Autor poradnika jest posiadaczem kryptowalut oraz zarabia na utrzymaniu masternodów. Posiada także BRO i utrzymuje masternody dla tej kryptowaluty.
Recommended Comments
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now