Jump to content

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY
STRATEGICZNI:

AdBlock wykryty!

 

sketch-logo.png

 

Funkcjonowanie naszej strony internetowej jest możliwe dzięki wyświetlaniu reklam online naszym czytelnikom. Staramy się, aby nie były one liczne ani przedstawiane w sposób agresywny. 

Prosimy więc o wyłączenie dodatku typu AdBlock dla strony hyipforum.pl :)

 

Reklama
Jak stworzyć masternoda na przykładzie bitrad.io


Description

Masternode na przykładzie kryptowaluty BRO - bitrad.io

Stare kryptowaluty - bitcoin, litecoin, dogecoin - pozwalały na zarabianie na nich w procesie kopania kryptowaluty często zwanym górnictwem. Obecnie coraz więcej kryptowalut pozwala także na zarabianie na utrzymywaniu dojrzałych monet kryptowaluty w portfelu  (staking) oraz na utrzymywaniu tzw. masternodów.

Czym jest Masternode?

Bez w wdawania się w szczegóły techniczne jest to pełen węzeł sieci danej kryptowaluty, tj. taki utrzymujący pełen blockchain, wykonujący do inne przewidziane kodem danej kryptowaluty funkcje. Często też wiąże się to z pewnymi przywilejami dla osoby utrzymującej taki węzeł. Np. prawo głosu i - najczęściej - z jakimś wynagrodzeniem płaconym za utrzymanie masternoda.

Twórcy kryptowalut tworzą jednak pewne ograniczenia, które nie pozwalają każdemu kto utrzymuje pełen węzeł z pełnym blockchainem na pełnienie funkcji noda. Najczęściej jest to wymóg "zamrożenie" pewnej ilości kryptowaluty na adresie do którego przypisany jest dany masternode.

Co ciekawe by zaraniać na stakingu też trzeba posiadać uruchomiony portfel i posiadać pewną ilość kryptowaluty.

Jeśli kwotę, która posiadamy lub utrzymujemy na adresie w celu stakingu jest zbliżona do kwoty niezbędnej do uruchomienia masternoda warto się zastanowić czy go nie utworzyć. Na pewno będzie to korzystniejsze niż zarabianie na stakingu. Co istotne środkami posiadanymi na adresie powiązanym z masternodem możemy swobodnie dyponować, z tym jednak zastrzeżeniem, że jakiekolwiek "ruszenie" wejścia, które jest do masternoda przypisane spowoduje jego unieruchomienie. Inaczej mówiąc jeśli wydamy "zamrożone" środki nasz masternode przestanie zarabiać.

Wprowadzenie

Utworzenie masternoda dla dasha to wydatek rzędu 600.000$, gdyż do jego utrzymania zamrozić trzeba 1000 DASH. W przypadku PIVX czy ZCoin to zamrożenie prawie 60.000$. Dlatego na eksperyment, by pokazać utworzyć masternoda wybrałem znacznie tańszą, mało znaną kryptowalutę - bitrad.io. Tu do założenia masternoda starczy nam 2.500 BRO, czyli około 600$.

Ekonomia

Obecnie na bitrad.io (BRO) jest około 200 masternodów. Oznacza to, że obecnie uzyskamy nagrodę za masternoda statystycznie co 5 godzin. Nagroda wynosi 0,50 BRO.

Policzmy: 

aktualna wartość BRO to ok. 0,23$

Inwestycja na 2500 BRO wyniesie nas więc około 575$

Dzienna nagroda przyniesie nam ok. 2 BRO, czyli 0,46$, czyli miesięcznie 13,20$.

Masternoda musimy utrzymywać w ciągłym działaniu dlatego w tym przykładzie nie będziemy utrzymywać go na własnym komputerze lecz na VPS. Musimy więc znaleźć taki, który będzie nas kosztował jak najmniej. 

W moim przypadku padło na VPS na nazwa.pl za mniej niż 20 zł (ok. 6$ rocznie) rocznie  Ale uwaga! To cena promocyjna - niekoniecznie będzie dostępna gdy będziesz próbował zakładać masternoda w przyszłości.

Hipotetycznie więc przez rok możemy na inwestycji 575$ zarobić ok. 150$ czyli około 25%. Hipotetycznie, bo kurs BRO może wzrosnąć lub spaść. Jednak sama zyskowność nie jest głównym celem poradnika. Jest nim bardziej zapoznanie z tą ciekawą acz mało popularną formą zarabiania i postawienie swojego pierwszego budżetowego masternoda. A nuż wśród forumowiczów znajdzie się krezus, który zdecyduje się na postawienia masternoda na DASH (potencjalna roczna zyskowność 8,3%), PIVX (6,3%) czy Zcoin (34,5%) albo dla innej kryptowaluty.

Co potrzebujemy?

Masternoda postawimy na Linuxie Ubutu 16.04 ale nie przejmuj się poradnik pozwoli Ci to zrobić nawet jeśli jesteś całkowicie zielony.

Poradnik zakłada, że serwer postawiony będzie na Ubutu 16.04 a Ty sam będziesz korzystał z Windowsa. Niemniej jednak z niewielkimi modyfikacjami możesz też użyć tej metody dla innych systemów operacyjnych. Można też korzystać z innych programów niż proponowane realizujących podobne funkcje oraz z innych serwerów VPS albo też "ustawić" w podobny sposób masternoda na własnym sprzęcie. Np. na Raspberry Pi. W tym ostatnim przypadku niezbędne jest posiadanie zewnętrznego IP albo korzystanie z odpowiednich narzędzi bądź przekierowań ale ten temat wykracza poza zakres poradnika.

Potrzebujemy:

  • serwera VPS (możesz go kupić np. z nazwa.pl)
  • portfel BRO na Windowsa - LINK
  • program Putty (pobierz i zainstaluj - LINK
  • konto na Cryptopia - LINK

KROK 1

Ma swoim PC instalujemy, a w zasadzie wypakowujemy i uruchamiamy, portfel, który wcześniej pobraliśmy. Synchronizacja portfela zajmie jakiś czas zależny od szybkości łącza internetowego.

W opcji  Preferencje/opcje/wyświetlanie załączamy opcję "Display coin control features".

dNc4qcY.png
Następnie przechodzimy do zakładki Receive. Zobaczymy tam jeden adres.

Na potrzeby naszego masternoda utworzymy nowyTworzymy kolejny i nazywamy go masternode na nazwa.pl

KROK 3

Wchodzimy na Cryptopia (LINK) i kupujemy nieco ponad 2500 BRO, które przelewamy ma pierwszy adres w portfelu. Na ten, który był już w portfelu po jego starcie - nie ten utworzony przez nas.

Po potwierdzeniu transakcji z pierwszego adresu przelewamy DOKŁADNIE 2500 BRO na adres nazwany przez nas masternode na nazwa.pl.

Do uruchomienia masternoda potrzebować będziemy kilku informacji.
Dla ułatwienia zapiszemy je sobie w notatniku w pliku pod nazwą masternode.txt

W tym celu do notatnika skopiuj poniższy tekst:

address - 
TxHash - 
Output Index - 
PrivKey - 

Gdy środki dotrą na adres oznaczony masternode na nazwa.pl uzupełnimy powyższe dane.

By usykać TxHash, Output Index i PrivKey musimy użyć konsoli w naszym portfelu.

Znajdziemy ją w menu Pomoc/Okno debugowania/Konsola i uruchamiamy ją

llwn9KK.png

Umfgpk3.png

W pasku na dole konsoli wpisujemy komendę

masternode outputs

a następnie

masternode genkey

Konsola po tych komendach będzie wyglądała mniej więcej tak:

Xs4ic2C.png

Ciąg oznaczony na powyższym screenie cyfrą 1 to TxHash, cyfrą 2 - Output Index, zaś cyfrą 3 - PrivKey.

Kopiujemy te dane do naszego pliku masternode.txt

IP uzupełnimy za chwilę po zakupie serwera VPS na nazwa.pl

KROK 4

Na nazwa.pl tani server VPS wybierając instalację Ubutu 16.04 

Po zakupie serwera otrzymamy maila z danymi logowania podobnymi do tych: 

3klcg0g.png

IP podane w tym mailu to nasz address. Kopiujemy go i zapisujemy w pliku masternode.txt


Następnie uruchamiamy putty

3UsSWBK.png

i logujemy się zaznaczonymi danymi do logowania do serwera VPS z maila od nazwa.pl (uwaga: przy wpisywania hasła nic nie widać - to normalne, musisz poprawne hasło wpisać w ciemno!)

h3aDA95.png


Teraz czeka nieobeznanych z linuksem "czarna magia", która pozwoli nam na uruchomienie naszego masternoda. Ale spokojnie... W zasadzie wystarczy do konsoli skopiować poniższe komendy :) 

sudo apt-get install build-essential libtool automake autotools-dev autoconf pkg-config libssl-dev libgmp3-dev libevent-dev bsdmainutils
sudo apt-get install libboost-system-dev libboost-filesystem-dev libboost-chrono-dev libboost-program-options-dev libboost-test-dev libboost-thread-dev
sudo add-apt-repository ppa:bitcoin/rc
sudo apt-get update
sudo apt-get install libdb4.8-dev libdb4.8++-dev

Następnie kompilujemy nasz portfel na linuksie

git clone https://github.com/theBitradio/Bitradio
cd Bitradio/src
make -f makefile.unix # Headless

UWAGA TO MOŻE POTRWAĆ DŁUŻSZĄ CHWILĘ!

strip Bitradiod
sudo cp Bitradiod /usr/local/bin

i uruchamiamy potrfel

cd ~/Bitradio/src
Bitradiod &

Przy tym uruchomieniu ZAWSZE wystąpi błąd. Czynnoś tę jednak wykonujemy by przekonać się, że dotąd wszystko poszło jak miało pójść.

By prawidłowo uruchomić portfel musimy skonfigurować plik Bitradio.conf. W tym celu wykonujemy następujące czynności:

cd ~/.Bitradio
nano Bitradio.conf

Otworzy nam się pusty plik Bitradio.conf . Kopiujemy do niego nasstępującą treść:

rpcuser=Bitradiorpc
rpcpassword=BARDZO_DŁUGIE_HASŁO_Z_CYFR_I_LITER
rpcallowip=127.0.0.1
daemon=1
server=1
listen=1

BARDZO_DŁUGIE_HASŁO_Z_CYFR_I_LITER zastępujemy bardzo długim ciągiem cyfr i liter np: IeNRGufllLWOvkUNvgfsGknvWkGf9DGtZUdyi7t06SiqRvBBasGfoIDwgkjo1HAJWdD3dizJLdw9hLH1Q4oE3giPW1XpQsIboH2u
UWAGA! Nie musimy go zapamiętywać ani zapisywać :)

Plik zapisujemy klikając Ctrl-X, yes, enter

Teraz możemy ponownie uruchomić portfel

Bitradiod &

Sprawdzamy czy portfel działa prawidłowo

ps aux | grep Bitrad

Portfel teraz się synchronizuje, czyli ściąga wszystkie bloki blockchaina. To może potrać od kilku do nawet 24 gdozin. Postęp możemy sprawdzić komendą

Bitradiod getinfo

 

KROK 5
Po synchronizowaniu się portfela musimy przekształcić go w włączyć masternoda modyfikując nieco plik konfiguracyjny Bitradio.conf. Najpierw jednak zatrzymujemy nasz portfel

Bitradiod stop

Otwieramy plik konfiguracyjny Bitradio.conf

nano ~/.Bitradio/Bitradio.conf

Na końcu pliku dodajemy poniższe linie:

masternode=1
masternodeprivkey=
externalip=

Na komputerze PC otwieramy nasz plik masternode.txt z danymi masternoda i uzupełniamy w pliku Bitradio.conf dane kopijąc po frazie "masternodeprivkey=" PrivKey a po frazie "externalip= "  address.

Zapisujemy (Ctrl-X, yes, enter)

i ponownie uruchamiamy portfel

Bitradiod &

W zasadzie nasz masternode już jest gotowy do pracy...

KROK 6

Ostatnie czynności, które musimy wykonać by nasz masternode zaczął dla nas zarabiać wykonamy już na naszym portfelu na komputerze PC.

Otwieramy nasz portfela na PC i przechodzimy do zakładki Masternode/My Masternode i klikamy Create 

0weAxRg.png

i uzupełniamy dane w okienku o te zapisane w pliku masternode.txt. Jako alias podajemy nazwę pod jaką masternode będzie widoczny w naszym portfelu ale uwaga w nazwie nie może być spacji możemy go nazwać np. masternode-na-nazwa. W polu address kopiujemy nasz address uzupełniony o port 32454 - czyli mniej więcej tak 111.112.113.114:32454

Klikamy OK i...

Masternode jest gotowy! Musimy tylko go wystartować klikając w przycisk Start all

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem nasz masternode pracuje. Zauważymy to po statusie Masternode is running. Od tej chwili zarabiamy :)

Inne sposoby zarabiania na BRO (bitrad.io)

Jak wcześniej wspominałem istnieje sposób zarabiania na BRO poprzez ich posiadania (staking). By w ten sposób zarabiać wystarczy, że będziesz utrzymywał na swoim komputerze otwarty (przynajmniej dla stakingu) portfel.

Można też zarbiać na... słuchaniu radia...

W tym celu zarejestruj się w projekcie - LINK DO REJESTRACJI - i po prostu słuchaj sobie wybranego radia... Kokosów z tego nie ma ale pociułać można. Nagrodę za słuchanie można zwiększyć o 20% wykupując opcję PRO za 1.50 BRO miesięcznie.

Możliwe jest też wykupienie  - po zarejestrowaniu się - udziałów w masteerondach postawionych przez twórców kryptowaluty. Wydaje mi się jednak, że miesięczna opłata 6$ skłaniać raczej powinna do otwarcia własnego masternoda. Warto bowiem dodać, że na tym samym VPS możesz postawić także masternody innych kryptowalut.

 

Zastrzeżenia!

Niniejszy poradnik zawiera reflinki ale korzystanie z nich nie jest obowiązkowe. Jeśli nie chcesz z nich korzystać usuń część polecająca linku. 

Poradnik nie jest poradą inwestycyjną lecz poradnikiem technicznym, niemniej jednak stworzenie masternoda wymaga zaangażowania pewnych środków finansowych w kryptowaluty, których wartość jest zmienna. Dlatego przed inwestycją w masternoda przeprowadź własne badania i analizy.

Autor poradnika nie analizował zgodności postawienia masternoda na VPS zakupionym od nazwa.pl z regulaminem usługi lub promocji, w której VPS jest nabywany. Dlatego przed komercyjnym wykorzystaniem VPS w celu opizanym w poradniku zrób własne badania i analizy.

Autor poradnika jest posiadaczem kryptowalut oraz zarabia na utrzymaniu masternodów. Posiada także BRO i utrzymuje masternody dla tej kryptowaluty.

 

 Recommended Comments

Wyskakuje mi cały czas , po pierwszej skopiowanej komendzie w terminalu Abort

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
make -f makefile.unix # Headless

Po tej komendzie pojawia się

9NHS0mU.png

 

Problem rozwiązany!

Kompilacja portfela musi wyglądać następująco:

git clone https://github.com/theBitradio/Bitradio
cd Bitradio/src
sudo apt-get install libminiupnpc-dev
make -f makefile.unix USE_UPNP=-

 

Edited by tomsson

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

A wcześniej wykonałeś wszystkie wcześniejsze działania?

sudo apt-get install build-essential libtool automake autotools-dev autoconf pkg-config libssl-dev libgmp3-dev libevent-dev bsdmainutils
sudo apt-get install libboost-system-dev libboost-filesystem-dev libboost-chrono-dev libboost-program-options-dev libboost-test-dev libboost-thread-dev
sudo add-apt-repository ppa:bitcoin/rc
sudo apt-get update
sudo apt-get install libdb4.8-dev libdb4.8++-dev

Jeśli nie to najpierw 

cd

A później po kolei.

Jakby dalej były problemy zapraszam na PW

Edited by pepperoniss

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Tak, ale ten błąd pojawia się również w sytuacji gdy VPS ma mniej niż 1GB Ramu. Moje rozwiązanie j/w.

W zasadzie można dodać

sudo apt-get install libminiupnpc-dev

do pierwszego kodu.

Edited by tomsson

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

To świetnie.

Moja znajomość linuxa jest dość pobieżna i raczej odtwórcza niż twórcza więc raczej szybko do rozwiązania problemu bym nie doszedł szczególnie, że mam VPS z 2GB RAM. 

Dzięki za rozwiązanie, które pomoże przy mniejszej ilości RAM.

Pisałeś, że błąd pojawia się "również" przy mniejszej ilości. W jakich jeszcze przypadkach go stwierdziłeś?

Na PW zadałeś mi pytanie: Gdzie i kiedy można obserwować przyrost monet?

Odpowiedziałem na PW ale odpowiem też tutaj gdyż pytanie jest istotne.

Otóż jeśli wszystko jest ok i masternode działa

sturZiG.png

to "przyrost" waluty będziesz widział na portfelu na PC na adresie na który przelałeś 2500 BRO.

Obecnie przy ok. 200 masternodach wychodzi coś koło 2 BRO dziennie na masternoda, czyli jakieś 0,08% dziennie i coś koło 30% rocznie licząc do waluty BRO. Nagroda wynosi 0,50 BRO i nie jest przyznawana wg jakiegoś szczególnie wyszukanego algorytmu tylko losowo spośród wszyskich aktywnych masternodów. Czasami więc możemy otrzymać kilka BRO w ciągu kilku godzin a czasami na 0,50 BRO musimy poczekać dzień lub dłużej.

Środki wpadają na nasz adres - o czym już pisałem - na którym zdeponowaliśmy 2.500 BRO.

Tutaj kolejna ważna uwaga. Nasz masternode przestanie działać nie tylko jeśli naruszymy kaucje 2.500 BRO ale tez jeśli wydamy środki, z wejścia, który "zaszyliśmy" w naszym masternodzie. Dlatego w kroku 1 włączyliśmy kontrolę coinów. By wydać środki, które wpłynęły na ten adres wybieramy "Imputs" jak na screenie

4kFPDNo.png

I możemy wybrać do wysłania wszystkie monety z wyjątkiem zaznaczonej na czerwono monety 2500 BRO

njN4ALk.png

I jeszcze jedna rzecz.

W poradniku nie informowałem, że porfel można zaszyfrować. Otóż można a nawet powinno się to zrobić!

Z tym, że by uruchomić masternoda konieczne będzie chwilowe odblokowanie portfela na czas operacji, Konieczność taka może to się zdarzyć jeśli zaszyfrujemy portfel przed uruchomieniem masternoda albo jeśli z jakiejś przyczyny okaże się, że masternoda nie ma na liście lub coś zadziało się z VPS.

Jeśli mamy jakieś inne środki w BRO to możemy też pozostawić otwarty tylko dla stakingu porfel. Tu nagroda jest znacznie mniejsza i z 2500 BRO depozytu wynosi ok 0,50 BRO dziennie. Monety użyte na masternoda nie biorą udziału w stakingu.

 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

W załączeniu kolejny problem, waluta wpada ale od czasu do czasu coś takiego wyskakuje. A informacji w necie próżno szukać :(

Inkedbitrad.io_LI.jpg

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

To nie najpewniej jest rzeczywisty problem. Czy node "chodzi " najlepiej sprawdzić na VPS. Na portfelu PC jest jest problem z odświeżaniem nodów. Gdy coś takiego się pojawi odczekaj chwilę albo użyj opcji ponownego uruchomienia noda.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Sytuacja ustabilizowana, okazało się , że nazwa.pl sformatowała mi z jakiś powodów VPS do innej dystrybucji linuxa. W nagrodę wydłużyli mi abonament o 20 dni :huh:

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Tak się zastanawiam...

1) "ZCoin to zamrożenie prawie 60.000$"

2) "A nuż wśród forumowiczów znajdzie się krezus, który zdecyduje się na postawienia masternoda na (...) Zcoin (34,5%)"

A może skrzyknąć 6 nie-krezusów po 10k$ i założyć spółkę ds. zarabiania tych 34,5%? Można by to nawet sformalizować do postaci sp. z o.o. i zapłacić jakiejś księgowości - spółka dostawałaby ok. 69kPLN (ca. 200kPLN * 34,5%), zlecenie księgowości to pewnie ze 4kPLN rocznie :)

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
22 minuty temu, Alderamin napisał:

spółka dostawałaby ok. 69kPLN (ca. 200kPLN * 34,5%)

Dość optymistyczne założenie :)  Podatek CIT 15%, podatek PIT od dywidendy (0,19%). Koszty księgowe, serwera ale policzmy nawet przy tych 69 kPLN. 

69000*0,85*0,81=47500 PLN

To przy trwale zamrożonej inwestycji 33.000 PLN daje zysk ok. 8000 PLN.

 

Do tego dochodzi ryzyko kursowe. Ryzyko zwiania z kasą posiadacza klucza prywatnego do portfela masternoda (200.000 PLN)

 

IMHO znacznie lepszym pomysłem byłby pomysł "zebrania"  kasy w ramach ICO z emisją tokenów podlegających obrotowi.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
1 minutę temu, pepperoniss napisał:

IMHO znacznie lepszym pomysłem byłby pomysł "zebrania"  kasy w ramach ICO z emisją tokenów podlegających obrotowi.

Emisja tokenów na Ethereum, żeby postawić masternode ? To może się udać ;)

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Na Ethereum albo Waves albo NEO :)

Waves jest o tyle ciekawy, że portfel jest jednocześnie typowym portfelem, narzędziem do emisji tokenów i zdecentralizowaną giełdą. 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×